Картофени страсти

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Картофени страсти

Мнение от Blue sky »

бъдете добри :liubov2: , дайте идеи как да напарвя 3 кила пресни картофи като за гости :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Картофени страсти

Мнение от evita »

Блу,имам съвсем обикновена рецепта за пресни картофки.
Слагаш ги в тавичка,прибавяш сол,масло,лют пипер но не много и малко вода.Накрая поръсваш с пресен копър.Аз слагам и чесън :nod: .
Може като добавка към картофките да направиш чесново сосче,ако не слагаш чесън на тях.Всеки който иска ще си сложи :nod:
dreadx
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Мар 6, '10, 13:31

Re: Картофени страсти

Мнение от dreadx »

Много хубави стават, и май е по-добре да се сготвят с чесъна. А nel4o или някой ще ми отговори ли на по-горния въпрос - за вида на картофите - кой за какво е подходящ и как да ги разпознаем в магазина (или от къде да се снабдим с подходящия вид картофи.. :)
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Картофени страсти

Мнение от nel4o »

dreadx написа:Много хубави стават, и май е по-добре да се сготвят с чесъна. А nel4o или някой ще ми отговори ли на по-горния въпрос - за вида на картофите - кой за какво е подходящ и как да ги разпознаем в магазина (или от къде да се снабдим с подходящия вид картофи.. :)
Ами аз на външен вид не ги разпознавам, но като се прибера и и разрежа картофа вече знам. Тези за варене и салати съответно са с доста влажна вътрешност и стоят някак мазни. По сухите отвътре са за печене и се разпадат при варене. Можеш и да ги вариш, но само с обелката и после - на пюре. Пюрето става пухкаво и вкусно. :nod:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Картофени страсти

Мнение от Blue sky »

пълен провал днес с картофите :twisted:
правих тази рецепта на Венс, преди съм я пробвала и е страхотна, обаче дне сзащо така се изложих - не знам, не се опекоха, довърших ги в тенджера, станаха на каша, абе срам и позор. Е изядоха се, бяха вкусни, но изобщо нищо общо с това, което исках :evil:

Пресни картофи с масло на фурнаПродукти :

около 1 кг пресни дребни картофи
около 50 гр. краве масло
2-3 с.л. олио
около 100 мл топла вода
сол на вкус
магданоз, копър
Приготвяне : Картофите се измиват , остъргват се , измиват се отново . Маслото и олиото се слагат в тавичка и се поставят в предварително загрята фурна.След като мазнината загрее се слагат подсушените картофи.Пекат се около 10 минути. След това се посоляват, налива се 100 мл. топла вода и печенето продължава, докато картофите станат приятно златисти. След изпичане се поръсват с нарязани на дребно копър и магданоз. Покриват се , за да се задушат . Сервират се гарнирани с млечно - чеснов сос.
Забележка : Картофите са по идея на кулинарно списание от преди години.Бързо и вкусно ястие.

Изображение

http://www.gotvetesmen.com/forum/index. ... ;topicseen" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11881
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 180 пъти
Получил благодарност: 266 пъти
Обратна връзка:

Re: Картофени страсти

Мнение от johnstalker »

Под секрет да ти кажа, и аз се издъних с първата рецепта.. според мен картофите не требе да варят дори минутка :) Всичко стана на каша, аз обаче не се отчаях, натроших сирене и разбърках, а отгоре посипах с настърган кашкавал. стана мозък ;)
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Картофени страсти

Мнение от Blue sky »

опитай пак - няколко дни след като я пуснах тук я приготвих пак за рождения ден на малката - всички си облизаха пръстите, обрах всички овации с картофите, това е най-най рецептата, обаче винаги я правя с таймер на фурната и варенето. Точно 7 мин, точно 20 и така :mrgreen:
то и за това ден се ядосах - очаква тан празници силно да ги изненадвам, а не да поднасям вкусни каши, пък за картофите специално много съм вдигнала летвата :hihihi:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11881
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 180 пъти
Получил благодарност: 266 пъти
Обратна връзка:

Re: Картофени страсти

Мнение от johnstalker »

Опитвам даже в момента. Без предварително подваряване :) :daaa:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Картофени страсти

Мнение от Blue sky »

надупени картофи по родопски

взимат се средно големи пресни картофи, за предпочитане, от не най-най пресните, да си имат вече кожичка :nod: разделят се на половинки по дължина, по плоската страна. В паничка забърквам смес от малко зехтин, червен пипер, сол, черен пипер, счукан повечко чесън, най-добре пресен, /може и сушен, но има разлика/, чубрица, всичко това става като гъста кашица. Натривам с тази смес картофите откъм среза и ги нареждам с дупето нагоре, сместа към тавата. Отгоре ги поливам с тънка струя зехтин и ръсвам още малко сол, завивам с фолио и мятам във фурната на 180 градуса да се задушават. Като поомекнат махам фолиото да се запекат и хванат коричка. И после, ммммммммм, овации от всякъде :ieeemyzh:
He who plants a garden, plants happiness
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Картофени страсти

Мнение от lila »

2 1/2 кг. картофи
1 супена лъжиц сол
300 гр.натрошено сирене
200 гр.вода
200 гр. прясно мляко
250 гр. сметана - може заквасена, може и незаквасена
Картофите се нарязват в една големичка йенска тенджера. Добавят се останалите съставки, изредени по-горе и се разбърква добре.
Пече се на 180 градуса.
За "раховец" фурна без градуси - долу и горе на 4. Проверка за - стандартна - с вилица :D
Любимата храна на дъщеря ми за този сезон. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”