Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31837
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1192 пъти
Получил благодарност: 2952 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мария Николова »

Мили момичета, "резник" е това, което сега е пъпка. Като израстне към метър и нещо тазгодишната клонка, като се отрупа с цветове и цветни пъпки, тогава се отрязва до 70 см. от върха надолу и се хвърля. (Там, където отиват сега изрязаните стари клонки.) Останалото надолу се гледа да има горе 2 пъпки и по-долу още две, за да се отреже на 2 см. под долните пъпки.
ТОВА е "резника" за вкореняване. И пак не е сигурно, че ще се вкорени. ;)
Няма случай сегашния отпадък при рязане на клематисите да се е вкоренил. :snif:
Тити е права за отвода - вкоренява се безотказно! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31837
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1192 пъти
Получил благодарност: 2952 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мария Николова »

Добре, че ги видях и веднага бързам да утеша тези, които вчера разочаровах.:gush:
Видях узрелите семена на клематиси, които събрах поне от 4 различни сорта. А преди седмица ги открих чак при лалетата ответи от вятъра - т.е. на 15 м. от клематисите.
Викайте, ако искате да експериментирате, но помнете, че само за да поникне на семето му трябва цяла една година. ;) :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от dora »

s_t_m написа:
Викайте, ако искате да експериментирате, но помнете, че само за да поникне на семето му трябва цяла една година. ;) :angelche:
Аз ще викна :oops: пък каквото ще да стане. :nod: :stiskam:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
steffi1
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1133
Регистриран на: Яну 28, '10, 22:26
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 11 пъти
Получил благодарност: 23 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от steffi1 »

Айде и аз да си викна... :lol: ,че току-виж ... :tzvetoman:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от dobis »

пробвайте , аз вече нямам нерви за семките , не година , две ги чаках ... нъцки...и завивах и топлих едни...и на студено зимуваха други ... не щат ...
А за вкореняване , там пък какво ли не пробвах , не се справих ...само не знам на село какво е станало , преди 2 години зарових едни клони в градината и оттогава не съм си ходила. Зарових син , който беснееше , та или е поредното нищо, най-вероятно , или съвсем случайно е напълнил градината . Но ако е жив , супер китка е , не спираше да цъфти чак до ноември, без почивка и прекъсване...
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

Защото го писахте 100 пъти и аз 100 пъти четох, та пак не знам :ufff: , каква беше точно "врътката" с Пилу?
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

denitsavm написа:Ето:

Това е клематис Piilu, втора група - цъфти на стари леторасти кичесто напролет и после есен пак, на нови леторасти с прости цветове Изображение
Пролет не се реже, поне докато не се види откъде тръгва и се реже само измръзналото над новия прираст - старото стебло /в случая е резнато на около 70 см. вижда се пъпките в основата на листатаИзображение

Старото вдървесинено и ново стебло, което е тръгнало от по-долу Изображение

Пак те - вижда се на старото как в пазвите на листата има цветни пъпки /които надявам се ще са кичести :stiskam: / Т.е. от стаарото е тръгнал зелен летораст, но той има само цветни пъпки в пазвите, а не пъпки за нови леторасти Изображение Изображение

Новото, чийто цветни пъпки са само по върха, а надолу са пъпки, от които ще тръгнат леторасти за есента Изображение

Резник, когато се взима за вкореняване се взима, така че да има само пъпки за нов прираст, а не цветни ... т.е. като се реже прецъфтялото, освен него се режат и две здрави пъпки надолу за резника ...
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от joannka »

Някой вече започна ли / освен розите :D/ и клематиси да подрязва! :hmmm:
Моите са с едни тлъсти пъпчоци и мисля,че им е време...ама като още никой не е писал,че е започнал и аз само сухите шуми им ошмулих за начало. :sthinking:
А тези,дето са 3-та група и са вече 2-3 годишни пак ли на 50см да се накъсяват? щото ми е жал... :hmmm:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

Вчера подрязах част от моите :daaa: Тия дни като имам време ще продължавам :nod: Щом са тръгнали, значи им трябва резитбата да почне :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31837
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1192 пъти
Получил благодарност: 2952 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мария Николова »

Дени, защо не видях навреме тази тема. :ufff: Уж гледах има ли подходяща тема за рязане на клематисите... :eeeh:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”