Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Селски работи

Мнение от libra »

ln_none написа:Ами... "целта ми е да постигна простичък селски дизайн, който да съчетава полезното с приятното" - не знам дали мога да го кажа по-добре. Няма да правя градина в конкретен стил, а такава, включваща ядливи и декоративни растения, които да съществуват хармонично в непосредствена близост. Искам да стане уютно място за живеене. Не съм сигурна дали това отговаря на въпроса ти?
.
Разбрах те ,благодаря .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Селски работи

Мнение от calico »

Добре дошла, много свежо представяне, много ми хареса.
Там ли живеете вече, за постоянно?
Вода има ли, кладенец, за поливане, или колко вали?
Можеш ли да направиш общ панорамен изглед, да се види къде има големи дървета, как е по оградите и пр. подробности. Не разбрах - парцела е ориентиран изток-запад по дългата си страна, така ли?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 496 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Да, от април месец сме тук за постоянно. Иначе къщата я взехме 2014 година, но идвахме само уикендите и основната работа беше интериорна. По градината важното, което е свършено е терасирането (може да не ви се вижда кой знае какво, ама преди и това нямаше - беше си един прост наклон до долу, на който нищо не мож посади) и подпорните стенички. Имаме и няколко нови фиданки, храсти, такива работи. За цветята чаках да се пренесем, че без грижа хич ги няма, но това лято все моренца, моренца (друго си е като Гърция ти е под носа) и така и не свърших кой знае какво.

Вода има от чешмата, поливах това лято всеки ден и сметките бяха смешни. Поливам с маркуч де, не с вади - икономично. Иначе лятото вали на високосна година общо взето, но пък 1-2 пъти имаше тропически бури, при които пада годишната норма дъжд наведнъж.

Панорамен изглед с дървета е трудно да се постигне, заради големите смокини на втора тераса, които скриват всичко надолу. Като окапят листата ще снимам, но пък с голите клони трудно ще се разбере къде какво има... За тази есен е предвидена сериозна резитба на повечето от дърветата. Покрай оградите няма нищо особено - отдясно почти до долу е асма, а отляво общо взето се редуват смокини с къпини.

Парцелът е с дължина по север-юг, тоест в най-горната северна част е къщата и слиза надолу към дерето на юг.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Селски работи

Мнение от calico »

Ориентацията север-юг е добра, това значи, че почти целия двор е огряван равномерно през деня и няма сенчести северни участъци.
Има ли начин зеленчуковите неща да се насочат към долните две тераси, а най-горната да ти остане за цветна градина, и разбира се за някои допълнителни неща към къщата - външна кухня, беседка, детски кът, малка тревна площ - такива неща, дето са нужни при постоянно живеене.

п.п. Кажи моля за котките, че ми стана интересно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4408
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2348 пъти
Получил благодарност: 741 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Emilly1212 »

Здравей, и добре дошла! :tzvetentze:

С интерес разглеждах снимките от вашето място. При мен е склон с ориентация север-юг. Мнооооого добре те разбирам за терасирането, хич не е малко работа. Стръмния терен е голямо предизвикателство и не е лесно. Иска финансови средства и доста работа.
Гледайки снимките, на мен ми хрумна, ,че трябва да е по - изчистено като визия - както и Калико ти е предложила. Тераса или две със зеленчуци. И те да са отдолу. Подредени.Нагоре цветна градина, кътове за отмора и какво сте намислили.
Харесва ми, че си освободила място около портата. Момичетата ще ти дадат съвети за цветя.

Като разчистите ненужните неща, ще се открие място, ще се даде простор.Има много място за действие и ще стане чудесно.
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15969
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 970 пъти
Получил благодарност: 1903 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Гео, граф »

ln_none написа:...А работата не е чак толкова много, понеже следвам пермакултурните принципи - не ора, не плевя, не пръскам и не ям :D
Е тука се изхилих здраво :lol: ! Много ми харесват тези пермакултурни принципи, само не разбирам защо пък да не ядеш, но вероятно тази гатанка си има обяснение ;) .

Та добре дошла и от мен, ln_none :tzvetentze: ! Откъде го измисли тоя ник бе, момиче, как да ти викаме, м :?:

Значи да преговорим: имаш тесен, стръмен участък с песъчлива почва на бесен юг и субсредиземноморски климат. При това освен, че не разбираш от земеделие и градинарство, за сефте живееш в къща. Правилно съм разбрала, нали?... Ъъъ, смятам, че гореспоменатите пермакултурни принципи са измислени специално за теб и ти отлично си се ориентирала :nod: :daaa: ! Хич не ги слушай тия дет ти разправят за рози с три имена и два цвята. На тоя варовит терен (предполагам че става дума за Пирин) освен лози и киви на асма може би ще се справят добре равнец, ароматния селски карамфил, разни тревици от гората (горската фестука е трепач, от мен да го знаеш), сукуленти всякакви за гущерариума (питай Ноел, тя е спеца). Обаче пък какви хвойни можеш да отчуваш - на целия форум ще му висне езика до пъпа :mrgreen: . Освен това кой може да се похвали със стари смокини в двора си :shappy: .

Но имаш бая работа с укрепването на терасите (вече съм сериозна). Тези преплетени от клони подпори няма да удържат почвата дълго. Консултирай се с някой в общината, най-добре да е геоморфолог. Щом си преживяла вече някоя и друга тропическа буря с двойна дажба средномесечен валеж, знаеш за какво говоря.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 496 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Първо да благодаря на всички за включванията и добрите думи - много сте мили :tzvetentze: Аз малко припряно пиша, но то е понеже бързам да обясня общото, че да преминем към частното ;)

Зеленчукът няма да бъде натирен надолу, той е на почит и е една от основните причини изобщо да избягаме от София - чиста храна. Идеята не е да бъде отделен и скрит някъде си, а да се инкорпорира по един приятен за окото начин. Естествено, около къщата сигурно ще има повече цветя и по-малко зарзават за сметка на по-долните тераси, но целта е навсякъде да има и от двете. Няма как да си позволя слънчева и равна тераса като първа да стане райграсена ливадка с рози (не че не харесвам ливадки или рози, обаче реалността е друга). Ето няколко снимки от нета, които визуализират идеята - това, разбира се, е висш пилотаж и аз 100% не мога да се справя и наполовина толкова добре.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сега за котките. Имаме три котешки деца, които са градски мацки, на които не е и няма да бъде разрешено да се шляят наоколо без надзор. Понеже все пак трябва да могат да излизат навън на слънчице и тревичка сме принудени да си оградим място, в което да могат да се разхождат. Много го мислихме къде и как да стане, понеже трябва да е непосредствено до къщата и с възможност да влизат и излизат. Да вметна, че първият етаж е с половин метър дебели стени от мрамор, така че пробиването за котешка вратичка е мисия невъзможна. Та в крайна сметка сме го намислили да стане от тази страна

Изображение

Цялата страна от ръба на къщата до оградата надясно (в дъното има малък навес) да се огради, така че да се получи едно място от около 10х2 метра. Понеже ще обхване и входа на къщата, всъщност ще стане нещо като градинско "антре". Ще има портичка, която ще е срещу входната врата. Вътре в ограждението трябва да има място и за нас с любимия, за да можем да си пием бирата вечер в котешка компания. То ще бъде непосредствено пред прозореца - 2 кресла и малка масичка, нещо подобно. Под навеса в дъното ще има чешма и евентуално плот с котлонче или нещо такова, ако преценим, че има нужда.

Гео, никът ми е работното ми име за пощи и тем подобни - като се регистрирах не предвиждах да развивам особена дейност тук. Може да ми викате Нонка :lol:

Хвойни верно има по всички баири наоколо, ма не знам доколко са ми нужни в двора. Имам една елхичка да си кича за Коледа, откъм иглолистни съм добре значи ;) А киви тук не расте, отляво в Кресна расте, отдясно в Петрич също, но тук - нъц. Четох някъде, че не понасяло варовита почва.

Какъв ти геоморфолог, аз от месеци търся прост дърводелец и няма, ти геоморфолог. Почвата тук нали е песъчлива и водата бързо попива, а самия почвен слой е тънък. Отдолу има пореста скала - бигор. Колкото и дъжд да се лее, проблем има само ако е гола земята - на съседа в бурята разсадите му отплуваха в дерето. Но ние, пермакултуристите, само се отръскваме и заминаваме :nod: Ясно, че дървените укрепления няма да издеянят много, но мраморът ми свърши и засега нов не ми се поръчва. Ще видим нататък, едната тераса е от миналата година с тия летви и не е мръднала.

Старите смокини са хубаво нещо, разбира се, ама като почнат да презряват и да летят тия ти ми бомби отгоре - да не ти обяснявам :lol:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Селски работи

Мнение от renimoss »

Тази градина първо ме впечатли с комбинацията алпинеум с тикви :dovolen:
Различна е и това е чудесно!
А от последния пост съм сигурна, че показаните снимки съвсем не са висш пилотаж за теб и ще постигнете желаната хармония между растения за душата и растения за тялото и ще е хем красиво, хем вкусно и полезно :tzvetentze:
Ако правилно разбирам, мрежата на последната снимка се предполага, че ще спира котаците, така ли? Вервай ми, няма да може, освен ако не е покрито и отгоре! Виждала съм моите котки да прескачат доста по-високи мрежи ако имат подходящ стимул :lol:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 496 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

А дано! Притеснителното е, че освен моята липса на способности и самото място не е особено дащно. Вярно - няма зима като зима, но жега, палещо слънце, сухота, песъчлива почва и вар далеч не предполагат пищност като на снимките...

Пилешката мрежа на последната снимка е временно ограждение, което ползваме, докато направим намисленото. За него мисля да използваме някаква такава

Изображение

с височина може би 1.50 м. Нашите котки са две трътлички от по над 7 кг и един заблеян мачо, не ги бива особено в катеренето.
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Селски работи

Мнение от Румена »

ln_none написа: Зеленчукът няма да бъде натирен надолу, той е на почит и е една от основните причини изобщо да избягаме от София - чиста храна. Идеята не е да бъде отделен и скрит някъде си, а да се инкорпорира по един приятен за окото начин. Естествено, около къщата сигурно ще има повече цветя и по-малко зарзават за сметка на по-долните тераси, но целта е навсякъде да има и от двете. Няма как да си позволя слънчева и равна тераса като първа да стане райграсена ливадка с рози (не че не харесвам ливадки или рози, обаче реалността е друга).
Много ми харесва мястото ти- има душа и излъчване :dovolen:
Аз си мислех точно това да предложа- зеленчуците все пак да са по- близо до къщата. Не съм го измислила, четох го като препоръка при избор на място за зеленчукова градина, точно в пермакултурна книжка- да е по възможност пред очите (прозорците) на кухнята :dovolen:

Разбира се, това е мое мнение :tzvetentze:
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”