Градинската почва и проблеми с нея

Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13781
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 247 пъти
Получил благодарност: 521 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от zeleno »

ами ако се добави онази смеска , дето беше към 7 лефа на тон и се изоре , няма ли да се олекоти :?:
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=5922" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Дидак, благодаря ти за мнението! Преди колко време направи тази операция? Доволен ли си от резултата?
И моите разсъждения бяха подобни - олекотяване с наносна почва и пясък навсякъде, после добавяне на листовка и компост в лехата с дървета, храсти и сенколюбиви, само на компост в лехата с многогодишни тревисти и на тор в дупките на розите.
За тревата ще питам отделно (трябва да намеря темата за нея), че тя също ми е голяма неизвестна, но всичко с времето :dovolen:
Зелено, мисля да робвам и това, но то не отменя другото, защото ми трябва обем.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от libra »

Ние сме правили нанасяне на 40 см слой с наносна почва върху глина по желание на градинарите/Homegarden/.Това се отнася и за под тревата,която беше засадена пак от същата фирма.Трябва да се гледа какво са ти натоварили шофьорите,защото те си товарят от където им скимне.Ние връщахме камиони със камъни и подобна на нашата глина.Иначе,депа за горния слой си се правят ,но как да се открият,не знам.Може да се пита по околните строежи или кметсвото/ако е село/.Те и шофьорите знаят,нали с това се занимават.
Иначе,листовки,тор ,талаш казаха,е от полза за подобряване структурата и плодородието на почвата.Друго мероприятие е есенното прекопаване-постига се разрохкване на почвата,т.е -механично подобряване на структурата.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Да, задължително ще присъствам на процеса от товарене до разтоварване, стига само да намеря източник
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от didak »

Ако трябва да степенувам ползата при глинеста почва, на първо място бих сложил нуждата от ситен чакъл. Почти няма растение, което да не изисква отцедлива почва, а някои като арабис, аяния, някои декоративни треви, здравец, ...съм ги садил основно в чакъл, а на всички останали съм слагал в някаква пропорция.
На второ място бих сложил наносната почва, а пясъка, при условие че много трудно се намира едър речен пясък, е опция най-вече за райграс.
Немалък дял има и компоста, който успях да си направя.
Въобще, да пригодиш земя ставаща само за лозе за градина, си е приключение.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Дидак, колко дребен е дребният чакъл? Има ли го на баластриерите, където разделят инертни материали или трябва по-специален източник?
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от didak »

Около 10-15 мм., по-малък май не съм и виждал. Аз съм го взимал от кариера на 20 км. от Разград, предполагам на повечето каменни кариери има подобен размер. Ползвал съм за същата цел и известно количество мозаични камъчета, което си е чисто разхищение, но кой ще тръгне да прави мозаичен под сега. Ето една снимка където се вижда долу-горе размера.

Изображение
РОУЗ

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от РОУЗ »

Глина с перлит някой смесвал ли е, аз насипах едни разкопани бучки, отгоре насипах перлит, да си намери място между буците, дали ще излезе нещо? :hmmm:
GIOIA(Джоя)

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Смесвах глината със строителен перлит,пясък и тор като правех лехите.После на всеки посаден корен добавях в дупката.Има ефект,но изчезва :snif:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинската почва и проблеми с нея

Мнение от renimoss »

Благодаря на всички за мненията! Да ви кажа как реших да процедирам, пък после ще споделя и резултата.
Значи, първо ще пробвам с малки количества почва, като сложа в саксии чиста почва и смесена 1:1 и 1:0.5 с пястък, и ще проследя как се държат при поливане и как съхнат - колко бързо, спичат ли се и т.н. Така се надявам да стигна до някакво оптимално съотношения за да знам после колко пясък ще ми трябва. Хем да има ефект, хем да не си правя плаж. Днес ще търся пясък :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”