Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Аватар
SYD
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Дек 1, '09, 20:30
Местоположение: Бургас

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от SYD »

При нас семена поникнаха много бързо, примерно 2-3 седмици и вече са около 1-2 см големи. От самото начало са в саксия на терасата.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от lila »

У вас всичко никне и цъфти :D
Аватар
SYD
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Дек 1, '09, 20:30
Местоположение: Бургас

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от SYD »

Тук заслугата е повече на сестра ми. Тя си го хареса и си го глези.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Blue sky »

Нямам си аз още такъв мак, но в най-скоро време ще поправя този пропуск :mrgreen:
стискам плаци за всички семеначета :stiskam: да станат големи и прекрасни растения :daaa:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Миша »

Какво стана със семеначетата,гледам и се чудя дали да си поръчам семенца :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Това дето SYD е писала за семената и сестрат съм аз :D .
Та да рапортувам :
Бях си поръчала семента от син и жълт
Засадих ги рано на пролет след като стояха цяла зима в хладилника.
Просто върху пръстта се поръсват семената и не се засипват с пръст, полива се обилно и се захлупва с найлон за да не съхне и чакаме.
Синия никна за около месец жълтия въобще не щя.
Дундурках го до есента оцеляха 3 броя от около 10 никнали.
Засадих ги рано на есен в градината, което ми беше грешката :cry: :ufff: :ufff:
Бяха още малки и разни охлюви им изядоха листата :evil: и на пролет нищо не поникна.
Сега пак имам три и ги къткам в сакии на балкона, но този път ще садя чак на пролет дано да успеят да презимуват.
Та с една дума, доста капризни , много бавно растящи , но пък ако оцелеят си заслужава :ieeemyzh: .
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 648
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 104 пъти

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Angelina_S »

Включвам се и аз в темата, защото поръчах от Chilternseeds и отсега гледам да прочета какво ме чака (явно ще е шоу! :angelche:).
Нямам никакъв опит със стартиране от семена на по-капризни растения, но така или иначе, се добрах до следните сведения:
Семената се нуждаят от студен период или стратификация около 90 дни (сиреч, трябваше да са ми тук преди зимата). :hmmmmmm:
Имат кратък период на жизненост и е добре да се засеят/стратифицират веднага след събирането.
За разпределение на риска се препоръчва една част да се засеят рано напролет на открито, покрити с фолио (или друга защита), като покълването настъпва при температура 15С за 3 седмици.

След покълване семеначетата се пресаждат на постоянните места, когато станат на 5-6 листенца. През първата година имат нужда от зимна защита.

Синият мак (M. betonicifolia) е монокарпно растение (еднократно цъфтящо/плододаващо). По свидетелства на страдали хора от един английски форум :mrgreen:, розетките, развили се през първия сезон, не трябва да се оставят да цъфнат! Късат се всички пъпки, за да се стимулира разрастване на коренището и избиване на още розетки. Само така макът ставал многогодишен.
Единични розетки, оставени да цъфнат още първото лято, умират след прецъфтяването.

Цъфтежът е кратък, но при подходящи условия (киселинност, влага, сянка, богати почви и пр.) - изумително красив.
Градинските условия при мен са налице, дано успея някакси от семена (и дано не получа уплах в хода на експеримента). :daaa: :lol:

Миналата година поръчах грудки, но се забавиха в БГ пощите и пристигнаха загнили, с избили безхлорофилни листенца - нищо не можах да направя, за да ги спася. :ufff:

Успех и късмет на всички упорстващи, и ако нещо се получава, пишете и снимайте! :tzvetentze:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Аз също съм поръчвала напролет грудки и също дойоха загнили. Според мен проблема е че подобно на маковете са с много нежни листа и не могат да понесат транспорта. Може би е по добре да се поръчват есен когато са прецъфтели .
От семена за сега имам успех само с Meconopsis cambrica "Welsh Poppy"
Изображение
Това ще му е първата зима ще видим напролет как ще е. :stiskam:
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 648
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 104 пъти

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Angelina_S »

Поне да кажа, че след периода на стратификация имам един покълнал меконопсис.
В смисъл..., докато не се е гътнл, да оставя писмени свидетелства, че аз и той сме живели за малко под един покрив. :lol: :stiskam: :stiskam: :stiskam:
denitsavm

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от denitsavm »

Стига деее :eeeh: Пей му нещо, приказки му разказвай... искам да видя такова, че толкова се бях навила и аз :angel2: В Есвелд вчера ги гледах по 4 евро :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”