американските рози - споделен опит

Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от meduza »

В кашона с розите имаше лист с препоръки как да се садят тези рози. Това е превод накратко.

Получили сте рози, които гарантирано ще растат. В началото незабележимо, понеже растението си създава корени. По-късно, след 6-8 седмици ще започнат да се появяват първите клонки. Не е нужно да се отстраняват пъпките, освен ако растението не се възстановява след някакво произшествие/mishap/. Прецъфтелите цветове се махат.
Няколко забрани
1. Не използвайте никакви химически торове през първата година. Корените са много нежни и могат да бъдат изгорени. В нашите градини никога не са използват химически торове. Те разрушават микоризите и полезните бактерии , които помагат да растението на усвоява хранителни вещества.
2. Не режете никога розите през първата година. Катерачите не се режат през първите две или три години. Отстранявайте само мъртвите или повредени части.
3. Не преполивайте розите в контейнер в нощта преди засаждане Вероятността пръстта около корените да падне при изваждането от контейнера преди саденето е голяма. Поливайте в дните преди садене и съвсем малко в деня на садене.

Засаждане в голяма саксия
Важно е да изберете хубава смеска за засаждане, без никакви химически торове. Почвата трябва да се поддържа влажна в целия обем на саксията. Никога не поливайте само в центъра. Това ще помогне за вкореняване в цялата саксия.

Засаждане в градината
1. Изкопайте дупка най-малко 45см дълбока и толкова широка
2. Отстранете изкопаната пръст
3.Направете смеска от 1/3 до 1/2 хубава пръст, 1/3 до 1/2 естествен прегорял тор, добавете и компост. Никога не използвайте непрегорял тор.
4. Добавете около 1литър костно брашно или някакъв друг органичен почвен подобрител. Не използвайте никакви химически торове в тази смеска.
5.Поставете смеската в дупката.
6. Изкопайте дупка за засаждане в средата и поставете половин до чаша и половина някакъв органичен тор, разбъркайте хубаво с лопатка
7. Много внимателно поставете розата като пазите кореновата баличка цяла. Това не са рози на присадка. Избягвайте силен натиск върху почвата. Най-добре е да се засади 4-5 см под нивото на почвата.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от kim »

meduza написа:В кашона с розите имаше лист с препоръки как да се садят тези рози.Няколко забрани
1. Не използвайте никакви химически торове през първата година. Корените са много нежни и могат да бъдат изгорени. В нашите градини никога не са използват химически торове. Те разрушават микоризите и полезните бактерии , които помагат да растението на усвоява хранителни вещества.
Някой така добър ще ми разтълкува ли това?За първата година ли се отнася или по принцип?За тяхните рози или въобще?
Първите ми рози са от миналата пролет- три остинки и един горещ шоколад/забравих на кой, сега не ми се рови /.Наторих ги веднага след като си получих поръчката от Миша за торовете.Ами те за няколко месеца станаха огромни храсти, без шоколада.Сега този химически тор, убил ли е микоризите и + бактерии не знам :hmmm:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
denitsavm

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от denitsavm »

Всички химии убиват микоризните гъби и полезните бактерии, особено бързо при прекаляване. Ако имаш опит при торене с изкуствени торове и знаеш дозата, на розите нищо няма да им стане, но общо взето ние любителите нямаме опит и не можем да си нагодим нормите и заради това явно е написано, че е абсолютно противопоказно. Азота най-вече може да изгори младите корени и да стане предпоставка за гниене. Останалото си е крайното мнение на всички, които поддържат еко-градинарството, ако по принцип не си такъв закоравял фен, пропускаш тези съвети и си ториш розите както си знаеш. И тук има поддръжници на идеята, освен малко оборски тор в дупката, през първата година след засаждане да не се тори розата - това за да направи хубава коренова система, а не да хукне да цъфти и да се развива повече на корона. След това си действаш както си правиш със всички останали :nod:

Иначе всички имаме различен опит и на никой розите не са му загинали от торене, нито от неторене...

Ако химическия тор не е сложен директно около корените надали е убил всички микоризи, но реално все си е химия и все пречи на гъбите да се развиват добре. Т.е. човек си избира и това - колко точно да тори с изкуствени торове и ако все пак използва по-скоро изкуствени, да не си купува разните микоризи и др. еко химии :dovolen:, мисля, че смесено използване на двата вида си е висш пилотаж, за да може да ползваш, така че да имат ефект и двете :dovolen:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от Виола »

elena kirilova написа:аз пък се чудя за моето Ангелско лице
как ще стане катерач като е на собствен корен
Ели, аз нямам рози от тази поръчка, но ви следя темата с интерес. Ако розата е вкоренена от резници на катерач, ще си расте катерач, но не знам след колко време ще цъфне. Аз имам такъв случай с моя роза, цъфна обаче на четвъртата година. И както е писано горе в инструкциите, не я рязах докато не цъфна.
elena kirilova

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от elena kirilova »

това е много успокоително Виола
аз съм наясно ,че няма да се режат ,нито първата ,нито втората година
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от mileni »

Да раздвижа малко темата.Видях въпроса на Танет ,в друга ,но да съм на място.
Сватбения кейк при мен има мнооого малка пъпка.Дано я видя разцъфнала тази година.
Докато Жан,си хвърля силите в растеж и цвят изобщо и не чакам от него тази година.Догодина се надявам вече да разцъфти.
Само за справка,Кейка е леко подрязана сега пролетта,защото имаше почерняло.
И двете ги наторих с оборски тор и Ярамила. Мисля да сложа и по малко английска сол ,около тях,с цел повече нови филизи. :D
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 1445

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от Deleted User 1445 »

В очакване на Treasure Trail
Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8219
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от дара »

Нини,красавица :daaa:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от Noel »

Нини,удивителна :o екзотична :daaa:
Заслужава си всяка стотинка :nod:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: американските рози - споделен опит

Мнение от calico »

а моята Далия розе, която дойде колкото кибритена клачка дебела и почти толкова дълга, цъфна с едно цветле- чисто бяло и колкото левче. Нищо общо с далия розата.

тия дни ще се разтвори и Сватбения кейк, има една пъпка

от тия резници рози ще станат след три години чак, никога не бих повторила упражнението :svekurva:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”