Краставици

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: краставици

Мнение от Миша »

Мая написа:
Миша написа:В пазвата на всяко листо има растежна пъпка,от която тръгва ново разклонение ,почистваш всичко на височина 30 см ,след това започваш да прекъсваш новите разклонения след една краставичка на първите разклонения,на 2 краставички -на следващите .Ето подобна резитба,горе-долу се вижда как трябва да се реже
Доста се пообърках! Да обясня какво съм разбрала а ти поправяй!До 30 см нищо не оставям.Само главното стъбло да върви нагоре.След 30 см оставям едно разклонение с една краставица и прекършвам върха.Следващите две разклонения не ги оставям и после оставям разклонение с две краставици и пак му прекълшвам върха.Пак две разклонения не ги оставям.ит.н.При връщането на главното стъбло надолу оставям три разклонения които и тях разреждам по същия начин.
В пазвата на всяко листо има растежна пъпка,от която тръгва ново разклонение ,почистваш всичко на височина 30 см ,след това започваш да прекъсваш новите разклонения след една краставичка на първите разклонения,на 2 краставички -на следващите
На схемата е малко по-различно ,чети описанието ,няма да махаш краставички на второ и трето разклонение,на тези разклонения прекъсваш след две краставички,махаш разклоненията и листата там,където няма заложени краставички ,както е показано на схемата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: краставици

Мнение от katina »

От няколко години садим краставиците на едно и също място, понеже има конструкция там. Почвата я обеззаразяваме и досега добива е добър, но дали е правилно това, трябва ли да се сменя мястото на садене?
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: краставици

Мнение от Миша »

Краставицата си е монокултурна ,както сами сте забелязали,обаче въпреки всичко е добре да се смени мястото,или поне да направите едно зелено торене на това място,есен,след като падне сланата ,засявате напр есенен ечемик,зимна рапица ,фацелия и рано на пролет ги заоравате,хубаво е преди заораването да се напръскат с някой микробиологичен препарат за по-бъэрзо разграждане ,така хем ще очистите земята от патогени,хем ще обогатите с хумус .Фацелията не е много зимоустойчива,но е чудесно срудство за обеззаразяване,ще трябва да я покрието с найлон или агривело
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: краставици

Мнение от katina »

Благодаря за отговора Мише! Наистина последната година брахме по-малко краставици. За есенно засяване вече е късно, по-скоро ще сменим мястото сега, а за друга година както казваш ще пробваме :daaa: Нали ще садя тази година Южна наслада, не искам да има загуби. Весели коледни и новогодишни празници ти пожелавам :tzeluvka: :tzvetentze:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Мая
Дълго кафе
Мнения: 104
Регистриран на: Юли 8, '13, 01:10

Re: краставици

Мнение от Мая »

След обстойното изложение на информация и мнения всеки един от нас може да избере сорта който най-много му харесва.Следващата стъпка е предпосевна обреботка на почвата и внасяне на различни торове.След дълбока оран внасят ли се специфични торове специално за краставиците или както обикновенно при всички разсади?Внасят ли се биологични торове с бактерии като препаратите Байкал,Био-едно,Биолайф,които активират микробиологичните процеси в почвата?
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: краставици

Мнение от Вискяр »

dal написа: ето малко копи пейст за сортовете от фермер бг
Като няма етика, поне връзка към сайта да бе дадена. :ufff:
Миша написа: дрън-дрън,Герганата си е горчива,малка смяна на поливния режим или период с ниски температури и горчилката е налице
Дааа - дрън-дрън. :hihihi:

Дълго време се чудех каква е тази Южна наслада, докато зацепих, че всъщност е японския хибрид Southern Delight.
Още преди време го сях, в продължение на три години, а Гергана сея от незапомнено време. Определено с Гергана имам по-добри резултати в градината и на пазара.
Предлагал съм ги съвместно на сергията - лек превес за Гергана, когато са поотделно етикирани.
Никой не може да ги различи двата сорта, сложени заедно. ;)
Мая
Дълго кафе
Мнения: 104
Регистриран на: Юли 8, '13, 01:10

Re: краставици

Мнение от Мая »

Тази година пропуснахме зеленото торене на мястото където ще са краставиците.За да не местим конструкцията добре ли ще бъде да направим обеззаразяване на почвата или няма смисъл?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: краставици

Мнение от calico »

а откъде купувате препарата Байкал, че отдавна търся а не съм срещала?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: краставици

Мнение от Краси Лазаров »

Сортови семена Сточна гара в София;Агростарт Ямбол;тук също http://www.wastenomo.eu/105010861085109 ... 21090.html" onclick="window.open(this.href);return false;,моят съвет е да си купиш най- малката разфасовка и да си направиш от него екстракт става много и излиза евтино.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: краставици

Мнение от Миша »

Вискяр написа:
dal написа: ето малко копи пейст за сортовете от фермер бг
Като няма етика, поне връзка към сайта да бе дадена. :ufff:
Миша написа: дрън-дрън,Герганата си е горчива,малка смяна на поливния режим или период с ниски температури и горчилката е налице
Дааа - дрън-дрън. :hihihi:

Дълго време се чудех каква е тази Южна наслада, докато зацепих, че всъщност е японския хибрид Southern Delight.
Още преди време го сях, в продължение на три години, а Гергана сея от незапомнено време. Определено с Гергана имам по-добри резултати в градината и на пазара.
Предлагал съм ги съвместно на сергията - лек превес за Гергана, когато са поотделно етикирани.
Никой не може да ги различи двата сорта, сложени заедно. ;)
Нито знам какво си сял,нито какво си продавал,аз взимам семената от Сърбия под името јужни уживанье,като този,който ми го взима,го преведе като южна наслада.Недостатък на тази краставица е външната прилика с Герганата,защото хората са свикнали,че Герганата горчи ,първия въпрос е "А дали горчи?"
Няма смисъл да споря,а и нямам настроение и време,тези които си взеха миналата година си взимат отново,това е достатъчно за мен .

Калико,вчера взех Байкал от Сточна гара ,литър концентрат е 25 лв,100 мл е 5 лв,мога да ви взема ,но дали да не питаме вносителите за някаква отстъпка ,ако се съберем за по-голяма количество,аз ще взема 5 л минимум ,вносител е Неолаб ООД
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”