Семената на бегониите

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4788
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Семената на бегониите

Мнение от Tanet »

Да споделя, имам в една метална кошница бегония от тези дето им викаме дъвка. Цъфти си през лятото навън и есен я прибирам в мазата. Като прецъфти прави кутийки със семенца,които си стоят докато не я прибера.Миналата пролет май месец като метях двора и пооскубвах буренчетата между плочките, гледам едно дребно нещо като да не е бурен и го оставих. След известно време го гледам пуснало червена пъпчица и вече пораснало го разпознах,че е бегония. Така на няколко места между плочките. Възможно ли е да е от семена или ако не е как се е появило, ако имате идея? Другия ми въпрос, дадоха ми две коренчета от тази каскадната бегония дето много увисва и цъфти. Направи хубава туфичка, но до края на декември опадаха всички стъбълца. Да очаквам ли да изкара или тотално съм я загубила?
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Нормално за дъвката,тя се самозасява и бързо почва да цъфти,стига да има подходяща влажност,под камъните явно си е намерила сенчица и влага.А за каскадната бегония ,поразрови да видиш има ли грудка,тя по принцип заспива,когато денят намалее и температурите паднат под 10 градуса,така че нововкоренените трябва да се държат на светло и топло и не трябва да им се позволява да заспят първата зима.Ако намериш грудка ороси лекичко почвата,сложи парниче и я премести на топло.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Тук защо няма движение :o какво става с бебоците :?:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Семената на бегониите

Мнение от libra »

При мен нищо не е поникнало.Мише,особено от твоята шушулчица излезнаха милиарди семена.Сигурно не правя нещо както трябва :snif:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 141 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Рано е за моята шушулка,от нея никнат към трийстия ден и растенийцата в началото се развиват страшно бавно,такава си е бонфайъра.На илюминациите никнат за около десетина дни и растат сравнително бързо,не знам защо е тази разлика :hmmm: ,но вече втора година все по един и същи начин се развиват :hmmm: .Либра,не ми отписвай шушулчето,дръж семенцата на топло и под найлонче и ще никнат
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Семената на бегониите

Мнение от libra »

Илюминациите са минали отдавна 10 дневния срок,ама ще ги държа ,да видя дали няма да се присетят по някое време.
За семената от шушулчицата-ми,те бяха милиарди,все някое трябва да се сбърка да поникне!
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: Семената на бегониите

Мнение от Bi_ »

Само заради спорта и аз си купих едно пакетче с каскадни бегонии-микс.От десетина семенца поникнаха 2-за около 2 седмици.Но толкова бавно се развиват,чак не ми се вярва че ще стане нещо от тях.Сигурно са на повече от месец и половина и не са по-високи от 1мм
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Семената на бегониите

Мнение от Galq 03 »

Аз смятам да ги сея утре :oops: Да видим какви ще ги свърша :hmmm:
Аватар
bistreto
Кафе с мляко
Мнения: 238
Регистриран на: Мар 26, '12, 21:14
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от bistreto »

Мише, аз ги засях от мерак преди да видя този сайт / в понеделник 25.03/ и после разбрах, че не съм обеззаразила нито почвата, нито сандъчето ... :oops:, ако че последното беше ново и само го измих, та се чудя дали мога да направя нещо, за да ги овардя от болести. Вярно е, че слагам тигана преди да съм хванала рибата / тъй де - преди да са поникнали/.. ама се притесних за всичките си дребосъчета /не само за бегонията/ и не знам как после да различа кое е плевелче и кое е цветенце :ufff: Освен да се въоръжа с търпение и да видя дали няма да ми помогне късмета на новака :stiskam: Какво ще кажеш? :idea:
"Същественото е невидимо за очите ..."
Аватар
bistreto
Кафе с мляко
Мнения: 238
Регистриран на: Мар 26, '12, 21:14
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от bistreto »

Bi_ написа:Само заради спорта и аз си купих едно пакетче с каскадни бегонии-микс.От десетина семенца поникнаха 2-за около 2 седмици.Но толкова бавно се развиват,чак не ми се вярва че ще стане нещо от тях.Сигурно са на повече от месец и половина и не са по-високи от 1мм
Би, четох, че могат да поникнат и после - чак до 60-тия ден - :stiskam: стискам палци да стане по-скоро и да се развият и да нацъфтят, че да гледаме снимки после :dovolen:
"Същественото е невидимо за очите ..."
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”