Напояване

Публикувай отговор
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от orkud »

Не може ли с някои филтри да се почисти водата :hmmm: Не знам дали има пясък и често казано, не знам дебити на помпа и т.н. Отговорите ще мога да дам до десетина дни :oops:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

Филтри има,но се чистят ръчно,понякога на 3-4 часа ,а ако изведнъж има срутване,филтърът се запушва за много по-кратко .Обикновено се слага хидроциклон(цена от 300 лв нагоре в зависимост от цолажа),но той улавя само едрите частици,после се слага филтър за финия пясък,който се почиства ръчно на 3-4 часа,понякога и по-често.Има и други филтриращи системи,но вече говорим за цени от 1500 лв нагоре.Ние близо 15 години изкарахме само с дискови филтри,но тази година сондата започна да вади много фин пясък,почти не се виждаше,толкова фин,но филтрите се запушваха за 10 минути.Наложи се да купуваме други филтри,пак от рода на дисковите,но с много по-голяма работна площ ,но цената на един такъв филтър е към 400- 450 лв.Запушат ли се филтрите,налягането пада за отрицателно време и маркучите спират да поливат.Повечето капкови маркучи поливат при налягане 1.2-1.5 атмосфери,рядко се намират маркучи,които да работят при половин атмосфера,а пък пръскачките искат още по-голямо налягане .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Вискяр »

orkud написа:За огромно съжаление, не ми е по финансовите възможности да си поръчам
А надолу следват все скъпи неща. :hmmm:
Мисля че едно микродъждуване е идеално решение. За целия терен. Дори и чушки могат така да се поливат, макар да са изключително претенциозни.
Особено ако има чешма. Само един клапан с часовник ще е достатъчен. По луксозния начин е клапана да се управлява по GSM.
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от stanislava »

аз също ще помагам. Нямам претенции, че знам всичко за поливните системи, но това което знам от практиката съм готова да го споделя.
Сега набързо ще нахвърлям най-общо и по-натам ако има въпроси, ще коментираме по-подробно.
Всички предполагам знаят, но аз за всеки случай ще кажа, че за да се започне изграждане на поливна система, която да покрива качествено целият двор е необходимо да се знае точно къде ще е границата между тревната площ и дървесно-храстовата растителност. Реконструкцията на поливната система е възможна във всеки един момент, но това е създава редица неудобства..
Необходимо е да се изясни местоположението и вида на водоизточника, както и какъв е дебита и напора. Трябва да се уточни дали към помпата има филтър и ако няма, да се предвиди такъв..
Важно е също ако ще се изграждат усилени и трайни настилки, подпорни стени и други постоянни съоръжения е най-удобно да се поставят обсадни тръби, през които по-късно ще се прокарат тръбите на поливаната система..
Поливната система може да се задейства ръчно или чрез програматор. Обикновено поливната система се проектира на отделни кръгове. Прави се схема/чертеж, върху който се нанася местоположението на водоизточника и трасето на захранващите тръби, изводите за капковото напояване /за всички петна с храсти , цветя и дървета/, роторните разпръсквачи /за напояване на тревните площи/, спирателен кран и електромагнитните клапани /поставят се в малки шахти/ , местоположението на програматора /ако ще има такъв/. Важно е също при проектиране на роторните разпръсквачи, да се разположат така, че да се застъпват, както и да се избере оптималният радиус и ъгъл на разпръскване. За местоположение на програматора се избира леснодостъпно и защитено място. Избира се и открито място за датчика за дъжд.
Основно се работи с три фирми - RainBird, Hunter и Toro.
http://www.rainbird.com/
http://www.hunterindustries.com/
http://www.toro.com/en-us/pages/default.aspx
Изображение
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от stanislava »

относно филтрите ще дам пример с един от обектите ни, колегите монтираха филтър Азуд 2", който е с програматор "SVC", клапан електромагнитен "PGV"- 1"Ж/ без рег.на дебита, без соленоид/ и заедно с фитингите излезе около 540лв./извадила съм разходите за труд/. Досега не е имало проблеми. Самопочиства се.
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Вискяр »

Да си допиша, че ми изтече времето за редакция! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

--------------------
Чешма май няма...
Трите баки се пълнят от основната помпа. 3 тона са 3 000 л вода. За половин декар еднократно се падат 6 л вода на кв м. За 4 месеца ежедневно поливане се получава 732 л/кв м или 732 мм валеж. Повече от достатъчно, дори и да не вали през цялото време. Процеса се автоматизира по ниво на водата в баките. Водата престоява и се утаява. С допълнителна помпа за около 3 атмосфери (100 - 150 лв) изходящо налягане се полива. Желателно по часовник, рано сутрин преди изгрев.

Не ми хрумва какво би изисквало непременно да е капково напояването, свързано с хиляди главоболия, а не дъждуване. Може да греша, все пак съм зеленчукар , а не цветар. Но в природата основното поливане е дъждуването, а не страничната или вертикална инфилтрация.
Микродъждуването е нова технология, все още по-малко разпространена от капковото напояване.
Много хора гледат на простите решения като на ненадеждни. Сложните решения ги има по хиляди сайтове, те се рекламират усилено, детайлите и агрегатите са дизайнирани като за космически кораб и съответно цените са като за космически кораб. Хората, правещи такива проекти, също искат космически цени. На просто устройство как да искаш висока цена?! Особено ако не е с лъскав дизайн.
Автомобил Мерцедес или Москвич? Бас хващам, че всички Москвичи са минали повече километри, превозили повече хора и доставили повече тона товар от всички Мерцедеси, включително до места, недостъпни за Мерцедес. Независимо че Мерцедес се произвежда повече години.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

И капковото напояване,и микродъждуването си имат своите предимства и недостатъци.Огромното предимство на микродъждуването е,че подобрява микроклимата в полето,но пък може да предизвика появата на гъбични и бактериални заболявания,некрози и т.нат.Но пък растенията имат по-голям обем на кореновата система,тъй като се полива на по-голяма площ,докато при капковото при недостатъчно напояване кореновата система се разпространява само в мокрия участък и при недостатъчно валеж може да се получи засоляване на границата на двата участъка.Изобщо всяко нещо си има предимства и недостатъци.Аз съм много доволна от капковото,както писах,15 години изкарахме само с един филтър за 10 дка ,който в момента струва около 80 лв,това е XD дисков филтър с по-голям работен обем,обикновените дискови филтри са около 20 лв.По-горе писах за другите филтри,защото в един момент може да се получи проблем,и тогава сравнително евтината капкова система може да изведнъж да се оскъпи до безумие :evil: ,а проблемът с пясъка може да се яви и веднага Не сме взимали скъпи капкови маркучи,купуваме от едногодишните ,дават ги за една година,но издържат много повече, вече близо 10 години не сме ги подменяли.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
gogoman
Кафе с мляко
Мнения: 268
Регистриран на: Дек 20, '11, 16:44
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от gogoman »

Я кажете, дали не бъркам, като си поливам пламите директно от сондата? Палмите са в шатра, която отвсички страни съм затворил с прозрачен винил . Правя го през всяко време на деня!
ICQ: 260535431
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Вискяр »

Най-вероятно бъркаш. Водата от кладенец обикновено е 11-12 градуса. Можеш да я оставяш около тях да се затопли и тогава да полееш.
Ако имаш конопена палма не е толкова драстично - тя и на сняг издържа.
При поливане се препоръчва водата да е с топлината на околната среда. На времето дядо ми си е бил изградил голям резервоар, където кладенчовата вода се е затопляла преди поливане на градината.

Ако има относително чиста река наблизо е най-добре с нейната вода да се полива. Щото чисти реки вече и в музея няма! :cry:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7409
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1659 пъти

Re: Напояване

Мнение от ljuboznatelna »

Капковото напояване може и да е добър метод, но капковите маркучи създават само главоболия, пък били и от скъпите. И не заради пясъка. Събрахме всички маркучи от зеленчука, там лехите ще се пълнят по друг начин. С тия неща се занимава съпругът ми, затова не мога да бъда подробна, рискувам да изръся някоя глупост. Но в крайна сметка оптималния вариант за декоративната градина се оказаха този тип разпръсквачи( проба на системата преди да бъде заровена):
Изображение

Тази година този тип поливане ще се раздроби на няколко вида, защото в този вид не е съвсем удачно. Беше първи опит, оправдано е :dovolen: :
Изображение

Първото важно условие е да сме наясно дали това е всичко насадено и къде какво още предстои да се сади. Маркучите се заравят без абсолютно никакви щети най-лесно на затревен терен. С лопатата се обръщат чимовете, слага се маркуча, чимовете се връщат обратно. И все едно никой нищо не е пипал. Ако ще се ходи отгоре само с краката не е нжно да са по-дълбоко от една лопата. Добре е да има схема къде какви маркучи са прекарани, защото любителите градинари все нещо садим и пресаждаме. Ако се отреже маркуча е поправимо, но защо да си създаваме главоболия.
В нашия случай става така, че година преди поставяне на поливна система поливаме с маркуч, така че миУто е наясно къде какъв тип разпръсквачи са нужни, есента е нацвъкал безброй на новото място, в старата градина ще бъдат заменени и умножени. Програматора е голяма работа, струва си сто и няколкото лева.

Довечера ще питам за подробности, степенувани по важност, и ако ми обърнат внимание, ще пиша :D
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”