Щамбови рози

Публикувай отговор
dal

Re: Щамбови рози

Мнение от dal »

roselover написа:
dolli написа:Това у нас май не може да презимува при температури под -20 градуса, даже и със зимна защита на короната. :hmmm: Някой може ли да сподели практически опит, ако е успявал да опази щамбова роза повече от 2 години.
Здравей,
Имам щамбова роза от 5 години, освен това е чайно хибридна, което съответно означава по-слабо устойчива на студове,това не е вярно и още е жива. Есента, примерно края на ноември, началото на декември, зависи каква е прогнозата, увивам около стъблото и картон и го крепя със сезал/напълно излишно е да обвиваш стъблото , подложката е шипка /, а около короната правя "превръзка" от стари чували, от онези плетените, най-добре ако е от естествен материал, въпреки, че съм го правила и с плетени от сезал. Това е. После на пролет махам покритието и го горя, тъй като доста буболечки и болести се развиват в него.
дай снимка да кандидатстваме за гинес с този пет годишен щамб :tzvetentze: :lol:
roselover

Re: Щамбови рози

Мнение от roselover »

Прави сте, трябваше да уточня, че градината ми се намира в покрайнините на Пловдив. А по въпроса за студоустойчивостта, до колкото съм запозната, чайно-хибридните не са сред най-устойчивите на студ.
roselover

Re: Щамбови рози

Мнение от roselover »

Относно издънките и аз имам голям проблем, постоянно излизат, а аз постоянно ги кастря, отскубвам, изкопавам и т.н. Растението го купих от изложението в Пловдив преди 5 години, от Флоров. Честно казано доста измъчих горката роза, защото я засадих на неподходящо място, в близост до новозасадени катерливи рози,които съответно пораснаха повече от колкото си предстявях и пазеха голяма сянка на щамбовата. По-миналата година ,2009, есента я пресадих и то доста жестоко и орязах корените. Мислех, че няма да оживее, но се оказа доста жизнена :dovolen: За съжаление нямам скорошни снимки на дръвчето, но тези дни мисля да я щракна за "доказателство" :D
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Щамбови рози

Мнение от desiyoto »

Здравейте,въпреки че съм само любител щамбовите рози са ми любими.
Имам вила във врачанския балкан, където през зимата температурата понякога пада до -25 градуса.Имам 3 четиригодишни щамби още 6 двугодишни. Засега само две са ми измръзнали.
dal

Re: Щамбови рози

Мнение от dal »

desiyoto написа:Здравейте,въпреки че съм само любител щамбовите рози са ми любими.
Имам вила във врачанския балкан, където през зимата температурата понякога пада до -25 градуса.Имам 3 четиригодишни щамби още 6 двугодишни. Засега само две са ми измръзнали.
мчи ти си шампион!
давай снимки на пенсионерките :mrgreen: стари нови-каквито имаш
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Щамбови рози

Мнение от desiyoto »

тази мисля, че е с присадка моцарт ако несе лъжа, но аз не съм в час с имената :oops:
Изображение
тази е от флоров,вида и тази година/2010/ е много лош,тъй като беше полуумряла, едва я спасих
Изображение
тези са двугодишни на брит розако
Изображение
това са някои от щамбите миналата година,за съжаление нямам по-близък план
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Щамбови рози

Мнение от Blue sky »

Здрасти, добре дошъл, чудесни рози, а пък какво слънце, и колко простор, ееееееехххххх :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2008
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Щамбови рози

Мнение от dolli »

desiyoto, каква зимна защита правиш на щамбовете?
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Щамбови рози

Мнение от desiyoto »

Първата година им махах колчетата и ги снишавах до земята,а короните увивах с памучен плат. Но това ставаше само на щамбите от Флоров,защото техните са с двугодишни стъбла.Докато тези на брит розако са много дебели и не става.Следващите две,три години слагам слама между клоните и си купих от баумакс специални покривала за рози.
Миналата зима беше страшна и въпреки защитата две от новите рози измръзнаха. Но аз съм инат и си взех нови две пак от брит розако. За мой яд обаче едната не излезе такава, каквато поръчах.
Изображение
ето една малка щамба в бурето,но трябва да я снимам по отблизо.Живот и здраве на пролет ще ги снимам по-добре :nod: :nod: :nod:
Аватар
desiyoto
Кафе машина
Мнения: 3352
Регистриран на: Яну 30, '11, 16:39
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Щамбови рози

Мнение от desiyoto »

Хайде малко нови снимки на моите щамби:
Най-първата,това ще и е пети сезон-
Изображение

Две от Брит розако-Супер екселса,които наесен орязах драстично за да се сгъстят,това ще им е трети сезон:
Изображение,
Изображение,

И две нови на Димов :D :
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”