Хортензии прекрасни

Заключено
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Blue sky »

прекрасни хортензии, много ги харесвам, особено когато прецъфтяват сините и стават едно такова преливащо синьо-розово, пепел от рози :ieeee:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от orkud »

Аз пък си имам бяла хортензия :shock: :spoolparty" :spoolparty" :spoolparty" :sdance: :sdance: Сега ще търсим и друг цвят :angelche: calico : :tzvetentze: :tzeluvka: :tzvetentze: :gush:
dal

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dal »

един ден , ей така отегчена от на хората простотиите просто забих из павликенските тупраци и от разсадник на разсадник -прибрах са с 5 вида хортенции , изключвам бяла като тия горе топчестите и розова като показаните-аз такива си имах.
Бре розово с лилаво по края , бре червено с белро на капки и раета и малко нам какво си от опъката страна , па ресни по края па вътре ллаво навън обкантено с уникално бежаво -абе лудост , нали ; :D май от с. Лесичери ги взех...
и така , олигавена в мечти , дала по 7-8 лв , с твърдите уверения че зимуват навън и т.н. набодох аз у градината и чекам синьо чекам лилаво , па то расте розово , и зелено едно меден не знам какво за кисело , и оцет разтвори ще правя аз виолети и синеене , и от всичките там цинцифуции накрая в момента имам няколко розови , белите огромни на вилата и две различни -едната довечера актуални снимки другата като цъфне , щото още се чуди накъде е :hihihi:
И така си останах аз гащено розова откъм хортензии , с една тънка мечта в душата да имам небивали разцветки , обаче повече от пет сорта не могах да ги докарам , ако изобщо.
Изображение
а тези са "различни" сортове уж :mrgreen:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

Че различни са Дал! И са прекрасни. Аз досега лоша хортензия не съм видяла.

с тия сенки аз съм само за хортензии, хубавото е че и без това много ги харесвам

искам и такава да имам, дано открия някъде. Дал, такава нямаше ли в ония разсадници?

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от isa »

Калико, такава имаше в поръчката от Ploeger, ама не видях някой освен мен да е поръчал. Поръчах две от този тип-Hydrangea aspera,но само една е в наличност и я чакам с огромно нетърпениел. Аспера е дървовидна, някъде стига до 4 м. като огромен храст или неголямо дръвче Изображение Изображение
По нашите разсадници продават предимно Hydrangea Macrophylla, която всички имаме в различните й разновидности откъм цвят -розов, червен, син, по-рядко бял и техни нюанси, с еднакви цветчета като тази Изображение или с два вида цветчета-малки и големи като тази Изображение
Нпоследък в Бг се срещат и още два дървесни видове hydrangea paniculata, висока, към два метра с колоновидна форма в бяло и розово най-общо и съответно много сортове Изображение
и hydrangea serrata по-ниска,от 0.60-1.5м.,розови вариации,с два вида цветчета, най-често нещо такова Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

ух, как съм я изпуснала тая прекрасничка, тюх че ме е яд. :ufff:

от руските сайтове съм гледала някаква тип "метельчатая" не знам как точно се превежда, цвета е като на люляка формата.

и тази дървовидната е прекрасна, но нямам толкова място за нея. макар че под една слива може и да има, таман да я скрие отдолу.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от isa »

Метельчатая е метличиста хортензия, което е разговорното /най-вече руско/ название на хидрангея паникулата. И аз от там започнах да се интересувам за дървовидните хортензии.В хоум гарден има някакъв сорт паникулата, но бяла, която на прецъфтяване порозовява и пак е много красива. Довечера ще покажа снимки на моите паникулата, серрата и дъбоволистна.Забравих, другия дървовиден вид е дъбоволистната hydrangea quersifolia
Изображение
, цъфти предимно в бяло, но пак порозовява на прецъфтяване.Селекционерите са измислили съответно и розова

Изображение
И тя има поне десетина сорта, включително и с винени листа.
Има още увивни или катерещи се сортове
Hydrangea anomala subsp. petiolaris Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Blue sky »

сега разбрах че нищо не знам отосно хортензиите
шапка свалям, страшна красота :nod:
моят единствен опит с екзотичните хортензии се изчерпва със снимка от немски каталог за растения от преди някъде поне 15 години, когато нямаше такива красоти тук изобщо

и затова съм я запомнила - хортензия Анабел

снимката беше нещо такова

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dal »

един кусур имаш-рядко присъстваш , но вероятно и други се оплакват :lol: :tzeluvka:
феята на акебиите , на хортензиите и всички особени и уникални растения :daaa:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от isa »

Ми то всеки с кусурите си.Гледаме да ги поприкрием, ама с някои не се получава. :lol: Все пак бележа някакво присъствие там където има някои известни ми празноти :hihihi: А иначе хортензиите били над 30 вида и неизброимо количество сортове и вариетети. Аз изброих шестте основни вида, по-рано бях споменала за hydrangea arborescens, от традиционната бабина градина, която се бърка с картопа .На нея още не са й измислили друг цвят освен бял, нито пък пъстролистна окраска на листата Изображение
И във връзка с множеството сортове и вариетети, аз отдавна разбрах че ПОЧТИ нищо не знам относно хортензиите. Блу, на снимката мисля че е точно някакъв сорт на arborescens
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”