Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 920
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 292 пъти
Получил благодарност: 332 пъти

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от Skio »

Мария Николова написа: Фев 19, '24, 22:04

Ботане, макар да съм слънце, :lol: не съм Скио, но мога да отговоря вместо нея.
Такива нерви скъсах днес, че този смях, който му дръпнах, буквално беше животоспасяващ!
Мерко, благодаря ти от сърце!!! :tzeluvka: :tzvetentze:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 920
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 292 пъти
Получил благодарност: 332 пъти

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от Skio »

botan написа: Фев 19, '24, 19:21 Скио, слънце, имам чувството, че съм изтървал някакъва нова тенденция. Ще ме светнеш ли какво са дафодили и какво ги отличава от нарцисите? :hmmm:
Ботан, ако ти се заще, можеш наистина да погледнеш и да си изясниш нюанса. При това има и други нюанси. Подобно е на нашия навик да употебяваме бабешки нарцис, кичест нарцис и т.н., като всяка дума си има значението.
Аз без бой си признавам, че прибавих думата на шега, но и за да придам на темата характер на Мноого Широка Покана. Чак ми се искаше и джонкилите да метна в името :lol:

Daffodil is a common name used for Narcissus that have a large trumpet shaped bloom.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31863
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1209 пъти
Получил благодарност: 3048 пъти

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от Мария Николова »

Не съм франкофон, не съм англофон.
Българофон да се наричам първа радост е за мене! :katericka:

Моля модераторите да премахнат от заглавието на темата и дафодили.

Иваче вътре в темата можем да се майтапим до посиняване.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 920
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 292 пъти
Получил благодарност: 332 пъти

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от Skio »

Мария Николова написа: Фев 20, '24, 01:36 Не съм франкофон, не съм англофон.
Българофон да се наричам първа радост е за мене! :katericka:

Моля модераторите да премахнат от заглавието на темата и дафодили.

Иваче вътре в темата можем да се майтапим до посиняване.
Мерко, махайте, каквото е нужно(според вас), но последователността в разсъжденията и действията е изкуство.

Нито Нарцис, нито Narcissus са български думи. Нарцисът не е родом от нашите земи и занимавките с него холандците ги почват в ранен 17-ти век. Като цъфне прародителчето, което е доста късен вид, ще ви го покажа.
Колкото и да е странно, автентичната употребявана в България дума за това цвете в началните векове е тази, която е дошла от Константинопол... който обаче вече се е казвал Истамбул, и е думата дзрамкаде.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от botan »

Не мисля, че има нужда от промяна на името, проблем има само от литературна гледна точка тъй като се получава нещо от сорта на "В купата има плодове и ябълки", но това са бели кахъри и даже не знам как се нарича подобен тип езикова грешка. Понеже е нещо ново трябваше да се даде малко контекст, за това попитах Скио какво точно има предвид под дафодили, тъй като има различни интерпретации.
В широк смисъл на английски дафодили наричат всички нарциси, в тесен смисъл, както Скио го е разбрала, се визира лъжливият нарцис (Narcissus pseudonarcissus) и другите сортове с едри и издължени чашки от градинските групи на Тромпети и на Едри чашки. Българският език все още е жив, а това означава, че се изменя и еволюира, като в този процес естествено навлизат и чуждици. Както Скио е отбелязала, дафодил звучи странно само и единствено защото все още не е широко навлязла дума.
От таксономична гледна точка нарцисите имат множество таксони попадащи между род и вид, така че нови думички за да се отбележи конкретна група не са излишни. Тъй като те сравнително лесно се кръстосват по между си, градинарската класификация се базира предимно на морфологията на цвета:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_N ... _divisions
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31863
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1209 пъти
Получил благодарност: 3048 пъти

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от Мария Николова »

Уточни се, че дафодил е "нарцис" в превод на английски език - нито повече, нито по-малко.
Ами дайте тогава да намерим превода му на още други 20-30 езика.
И какво от това? Ще продължим името на темата с още 20-30 имена? :chchaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15985
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1003 пъти
Получил благодарност: 1949 пъти

Re: Нарциси(Narcissus) и дафодили 2024

Мнение от Гео, граф »

Бошкей, така се захласнах по зрънкалетата, че дори не видях дадофилите :hmmm:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от botan »

Добре, по нарцисово подобие за да огреем навсякъде го изписвам на латиница. Тъкмо ще сме по-лесно откриваеми в търсачките та да видят Хангличаните ние пък какви дадофили си имаме. :mrgreen: :lol: :lol:
Ето какво пише за нарцисите Козаров в неговия речник:
Narciss. pseudonarcissus: Мартинче (Дупница) Ст. Геор.
Narciss. poeticus: Чавче (Дупница) Ст. Геор. — Бяло лале,
Гергьовче (Панагюрище) Тош.
Narciss. orientalis: Зумбулъ (Дупница), зарунъ, Ст. Геор.
https://parks.bg/wp-content/uploads/201 ... niyata.pdf
Официално приетото название е нарцис, което директно произлиза от научното име на рода. На мен лично зарун също много ми допада.
Английското daffodil също има интересна етимология. Произлиза от средновековното английско affodill, което пък от своя страна от асфоделинето, като д-Ъто в началото на думата се смята, че произлиза от сливането члена на нидерландски (de affodil), от където най-често произлиза посадъчният материал. Който от където както можЪл крал. :lol: :lol: :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31863
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1209 пъти
Получил благодарност: 3048 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Мария Николова »

Козаров не е знаел, че някога в Нова Загора името е било зрънкале :hihihi:
Тук вече никой, освен мен, не знае че местното име на нарциса е зрънкале.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2974
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1824 пъти
Получил благодарност: 1798 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Клеър »

Мен пък друго ме тревожи . Миналата година заедно се показаха всички нови зрънкалчета , независимо дали по- рано или по- късно разцъфтяха , но дружно излязоха , а сега едва една много малка част . Иначе тези които са се показали са обиколили майката луковица с младоци . Чудя се , може ли да са измръзнали или да е друга причината . Обикновенните нарциси са се показали , но тях не мога да проследя има ли липси .
Друго имам един много специален и харесван от мен . На специално място е , ограден е , но изобщо го няма . Ако изчезнат ще ме е много яд и повече никакви луковички няма да сея , вероятно нашия двор не е за луковици .
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”