Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5726
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1953 пъти
Получил благодарност: 2246 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Тутти »

Орязахте ли вече вашите рози? Тази година заради късните снегове леко закъснявам, но и розите още не са започнали да вадят листа, само са надули пъпките. Имам малко измръзнали в един ветровит улей, който се образува след поставянето на оранжерията. Джулия Чайлд имаше доста измръзнали клони. Другите са добре, да съм благодарна на плътната ограда от три страни. Само от изток е ажурна оградата, но източен вятър тук няма никога.
Втора есен подарявам на приятели и роднини рози, които са ми в повече. Бях прекалила с количеството. И пак имам много за рязане. Може да се каже, че наполовина съм готова. Още седмица ще ми трябва. После ще напръскам пролетно и ще сложа по малко тор на всяка. Само времето да ми стигне.
Нямам пробити клони от стъбло пробивач. Трайна тенденция, което ме радва.
И кога ще си купя акомулаторна ножица, все отлагам. Доволни ли сте от такава ножица? Заслужава ли си?
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Аз каквото имаше за доорязване орязах .Мойте са малки за 1 ден всичко беше готово .Подозирам,че след някоя друга година и аз ще раздавам рози Тути :lol: Радвам се ,че всички рози оцеляха без 1 -Лутея ,но аз си бях сигурна ,че няма да я излъжа с климата и все пак трябваше да опитам. Всичко засадено на гол корен е тръгнало само на Chandos beauty има измръзнало по клоните на всички 4 бр. и подозирам ,че и тя не е подходяща за моята градинка ,но ще си покаже .
Тути с какво пръскаш предпролетно ?Мойте рози някой имат малки листенца -perinial blue например и не ги напръсках с меден р-р може би трябва да ги напръскам ,но с по-слаб р-р :hmmm: Имам шампион с него пръсках есента .
Тор им сложих още като ги подрязах и им пожелах успех :D ,че си имам и мноого друга градинска и неградинска работа . Ако кажете с какво се пръска ще ги напръскам и ще чакам да ме зарадват .Насадих толкова много нови рози ,че не знам ще успея ли да обиколя да ги разгледам .Ами добре,че са децата и ме викат ,че е голяма атракция неща ново да цъфне ,нали сме цяла група градинари :lol:
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 235 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от desunie »

Ох, Тутти, и аз много се чудих кога да ги режа моите рози. Миналия уикенд я свърших тази работа. Градината все още имаше 5см сняг. Погледнах прогнозата за времето и като видях само положителни температури ги нащраках след дръвчетата, че те съвсем не търпяха повече отлагане. Но и аз като deisy съм с млади рози все още. Имам поражения и измръзнали клони, както и измръзнали разлистени пъпки (след затоплянето през декември и януари). За пробивач също проверявах и не открих :stiskam:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5726
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1953 пъти
Получил благодарност: 2246 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Тутти »

Deisy, пръскам предпролетно с florin99, органомеден. После през април пак Флорин, но подхранващ, който и предпазва едновременно, когато има листа и пъпки. Есента през ноември/декември пак с органомеден. Толкова.
Мога да кажа, че приключих със стъбления пробивач. Вече втора или трета година нямам никъде. :ieeee:
Но трябва си един цял сезон да измине, за да развият устойчивост към болести розите и гадните ларви да измрат преди да станат вредни.
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

Тути с друго нищо ли не пръскаш. Аз направо се натрових с пръскане мин . лято -въшки ,мана ,петно .Ще купя този флорин.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10093
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 1265 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Сега като оглеждам розите, намирам много поражения от последните застудявания. Пострадали са не само новите филизи, почернели-измръзнали са самите клонки на розите. Почти нулирани са Moonstone, розите на Massad, даже лимончело, която роза е цъфтяла до декемврийките дтудове, сега е пострадала много. Клонките и са тънки, податливи на измръзване. Розите, които са с най-много бодли, нищо им няма. Абсолютен фаворит по оцеляване е маслодайната роза/ бодлива е/ ,тя се опитва едва сега да се разлиства. Никакви поражения по нея. Не, че ще остана без рози това лято, ама не ми е харно така да страдат растенията. :eeeh:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Резитба на рози

Мнение от dar »

Здравейте :dovolen: , не съм мрънкала скоро, ама сърца не трае. Грийни и при мен много поражения по розите. Около 50 броя имам от 2016 г., ами поне 15 са занулени на 5-10 см от земята. Всичко беше тръгнало и после прас минус 17. Няма да умрат, ама....тъжно ми е.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от молина »

dar написа: Апр 5, '21, 21:26 Здравейте :dovolen: , не съм мрънкала скоро, ама сърца не трае. Грийни и при мен много поражения по розите. Около 50 броя имам от 2016 г., ами поне 15 са занулени на 5-10 см от земята. Всичко беше тръгнало и после прас минус 17. Няма да умрат, ама....тъжно ми е.
Същото е положението и при мен.... :cry:
Ирина, която миналата година беше просто разкошна, сега е до дъно изрязана, почернели клони - всичко над земята, утехата ми е, че малко я бях позагърлила и сега като разрих отдолу има зеленко, т.е. някаква надежда за спасение...ама времето ще покаже. И други са като нея.
При мен най-малко пострадала от студовете е Ангела и няколко розички от резници :bzzzz: , които са с едни малки и тънки клонки... направо незнам как са добре като големи и развити растения заминаха до долу с ножицата...
Тази седмица успях да орежа само половината рози, а сега уикенда няма да мога да отида, така че ще довършвам по-следващата... ще видя тогава как ще са нещата с вече оформените рози и се моля да няма пак рязко застудяване. :stiskam:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

И моите са се вледенили .Новите пъпки са толкова малки ,че още не мога да преценя кое е живо . Но мисля ,че съвсем починали няма да има .
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10093
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 1265 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Те не са загинали, корените са живи, просто на някои рози сега ще избиват леторасли, които до есента я цъфнат, я - не. Пъпките верно са миниатюрни, то си е хладно, слънцето почти не се показва вече втора седмица. А бе, ние да сме здрави! :angel2: Розите ще се оправят!
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”