Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13761
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 237 пъти
Получил благодарност: 490 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

относно акарите - с каквото и да се пръска схемата е най-малко три пъти през 4 дни , като се пръска обилно и почвата около растението
изпитано
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

Акари са според мен. Ето най-нападнатата. Тръгнали са по най-долните листа, затова не ги видях навреме.
Изображение

Изображение

Като пипнеш листа отдолу остава нещо хато фин белезникав прах, затова първо мислех, че е мана..
Пръсках вече 3-4 пъти , като редувам Ватек и Нисоран. Сега мисля и санмайт да включа, ако не вали. Имам 4-5 рози с проблем, няма как да ги изолирам, затова пръсках веднъж всичко наред. Сега ще повторя... поорязах проблемните листа. Сакаш не са станали повече, но и не намаляват. Но това го следя от 10 дни.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от muny7 »

Да акари са
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

Да се поправя, по-горе препарътът не е Ватек, а Валмек :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 956
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Аника »

Виждали ли сте такова изсъхване? Какво го причинява? Розата не я бях виждала седмица сигурно, че е на едно по-забутано място:

Изображение
Elizabet
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 15, '12, 19:26
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Elizabet »

Аника написа: Авг 19, '20, 20:22 Виждали ли сте такова изсъхване? Какво го причинява? Розата не я бях виждала седмица сигурно, че е на едно по-забутано място:

Изображение
Аника, извади розата и виж корените и. Аз имах една такава роза, като я извадих нямаше почти никакви корени, но за сметка на това имаше няколко големи и тлъсти ларви (майски бръмбар, златка или не знам какво) които я бяха унищожили
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 956
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Аника »

Elizabet написа: Авг 19, '20, 21:07 Аника, извади розата и виж корените и. Аз имах една такава роза, като я извадих нямаше почти никакви корени, но за сметка на това имаше няколко големи и тлъсти ларви (майски бръмбар, златка или не знам какво) които я бяха унищожили
Благодаря ти! Ще пиша след проверката
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2704
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от marillia »

Elizabet написа: Авг 19, '20, 21:07 Аника, извади розата и виж корените и. Аз имах една такава роза, като я извадих нямаше почти никакви корени, но за сметка на това имаше няколко големи и тлъсти ларви (майски бръмбар, златка или не знам какво) които я бяха унищожили
Същото се случи на моя роза и беше точно така, както казва Elizabet. В общи линии спасение няма. Извадих я, беше много "изядена". Почистих я, оправих я и пак я засадих, но ефект нямаше. :snif:
Мари
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Авг 25, '20, 15:02

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Мари »

С какво подхранвате розите и при засаждането купувате ли специална почва?
Моята почва е много твърда и едвам правя дупки, но старите рози си виреят добре.
Мога ли да приложа някоя хитринка за по- добро прихващане на розите есента?
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 408 пъти
Получил благодарност: 622 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Ема »

При засаждането може да се сложи Тераует в корените, специална пръст/почва не е необходимо, нормална градинска е достатъчно, и както и в другата тема писах, розите харесват глинеста почва, това е моят опит.
Първата година розите не се торят, след това се тори два/три пъти за сезона.
Щом е твърда почвата, е добре да се разрохва/окопава периодично, за да може да достигат влага,въздух, тор до корените, аз поне така правя.
При засаждането корените се подрязват леко и се топят за няколко часа в кофа с вода. Дупката колкото по-голяма, толкова по-добре за розата. Хубаво се полива, за да слегне добре пръстта, да не остава въздух в корените. Aз винаги съм добавяла и малко тор (балансиран NPK) в корените, не знам дали е грешно. Присадката на розата може да се зарови и по-дълбоко, а може и да е наравно с почвата. Обикновено гледам докъде са следите от пръст по корените и зарявям дотам. Това е съвсем накратко.
А проблемите идват след това :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”