Помощ за отглеждане на Лилиум в сакция

Marinovv
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юни 13, '20, 17:22

Помощ за отглеждане на Лилиум в сакция

Мнение от Marinovv »

Хей всички! Нов съм тук и се нуждая от сериозна помощ относно отглеждането на цвете Лилиум вкъщи на саксия. Сега! Уточнявам, че нищо не разбирам в отглеждането на такива цветя с луковици и нямам никакъв опит. Наскоро си взех от LIDL цвете Лилиум и адски много ми допадна. Цветето още е малко, но е пуснало пъпки за цъфтеж. Имам намерение да си отглеждам такова цвете и за напред, като го развъждам в саксии.

Сега ще си позволя да дам линк към една статия относно цветето и имам няколко въпроса, като ще цитирам нещата от сайта, които ме интересуват. https://zadoma.rozali.com/cvetia/lilium ... -krem.html

1.
Поливане.
През активния период поливайте лилиума редовно, като внимавате да не оставяте почвата да изсъхне. Хубаво е също периодично да пулверизирате въздуха, тъй като цветето обича по-влажен климат.
Така! За въздуха не искам и да знам. Едва ли е нещо с което бих могъл да се справя, но за поливането имам въпрос. Какво означава през активния му период. Т.е. докато цъфти от юни до август ли?


2.
Светлина.
Идеалното място за лилиума е шарена сянка под дървета или в близост до храсти в градината. Цветето обича слънчевите лъчи, стига те да не огряват цветовете му пряко и целодневно. Освен това потърсете място, което е защитено от вятъра, иначе кремът може да се разболее.
И тук идва въпроса! Къде да държа последно цветето. На слънце или сянка, защото на нашата тераса едва ли бих могъл да му осигуря шарена умерена светлина от слънцето. :lol:

3.
Почва и торене.
Препоръчително е почвата на лилиума да е лека, пропусклива и песъчлива. Понякога е примесена с листовка, но има и видове, които виреят лесно и в обикновена градинска пръст. Тори се няколко пъти годишно, главно през пролетта и есента, а по време на цъфтеж може да добавяте и специализиран течен тор. Важно е почвата да бъде добре дренирана, защото при задържане на вода (един от най-срещаните проблеми при това растение) лилиумът загива.
Тук вече става сериозно! Първия ми въпрос е следния! Какво означава дефинирана почва. Втория ми въпрос е! Как се тори цветето по няколко пъти. Какво се има предвид тори. Само да се поръси тор на повърхността или да се засади цветето?

4.
Лилиум може да си отгледате сами, като рано на пролет или късно на есен посадите луковици. Имайте предвид обаче, че това е дълъг процес, защото кремът се нуждае от поне година, за да се развие и цъфне. Размножаването става с помощта на семена или делене на луковици (които се отделят веднага след цъфтеж) и изисква същото търпение.
Тук това най - вече ме интересува. Как протича всичко това. В статията се казва, че луковиците се делят веднага след цъфтеж. Да разбирам ли буквално, че сега след като първия път цъфне и прецъфти мога да извадя новите луковици от сакцията? Или трябва да изчакам до Август да мине активния период на цъфтеж на цветето?

Е, това беше приятели! Много съжалявам, че задавам глупави въпроси, но искам да се изуча и да си отглеждам Лилиум в саксия. Още преди да ми е цъфнало цветенцето виждам, че изглежда невероятно. :ieeee:
Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Помощ за отглеждане на Лилиум в сакция

Мнение от Havga »

Тук има много спецове, но аз гледам втора година лилиум в саксия.
Най-важното е дренажа. Комъчета на дъното на саксията и малко пясък. Аз садих директно луковици и ги сложих в легло от пясък, но твоите са вече засадени.
Относно слънцето. Моите са на пълен пек -8 часа на ден ги пече. Вероятно затова и бързо прецъфтяват. Вероятно твоята тераса ще има и сянка, така, че по-добре им осигури слънце поне 4 часа.
Торенето - може с тор течна за цъфтящи на 2-3 седмици, може и 2-3 пъти от март, април до октомври с гранулирана, напр. Яра мила, или веднъж на пролет, Осмокот с бавно освобождаване 5-6м.
Като прецъфтят, махаш само прецъфтелия цвят, без стъблото, продължаваш да поливаш умерено, да не просъхват. На есен като започне да умира самото стебло, то пожълтява вадиш и делиш, но според мен първата година им е рано. Тук ще се изкажат по-вещите. Аз моите ще ги деля тази есен, закото се размножиха двойно за две години и им е тясно в саксията. Пиша от телефона, затова сори, ако има грешки.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Marinovv
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юни 13, '20, 17:22

Re: Помощ за отглеждане на Лилиум в сакция

Мнение от Marinovv »

Havga написа: Юни 13, '20, 18:11 Тук има много спецове, но аз гледам втора година лилиум в саксия.
Най-важното е дренажа. Комъчета на дъното на саксията и малко пясък. Аз садих директно луковици и ги сложих в легло от пясък, но твоите са вече засадени.
Относно слънцето. Моите са на пълен пек -8 часа на ден ги пече. Вероятно затова и бързо прецъфтяват. Вероятно твоята тераса ще има и сянка, така, че по-добре им осигури слънце поне 4 часа.
Торенето - може с тор течна за цъфтящи на 2-3 седмици, може и 2-3 пъти от март, април до октомври с гранулирана, напр. Яра мила, или веднъж на пролет, Осмокот с бавно освобождаване 5-6м.
Като прецъфтят, махаш само прецъфтелия цвят, без стъблото, продължаваш да поливаш умерено, да не просъхват. На есен като започне да умира самото стебло, то пожълтява вадиш и делиш, но според мен първата година им е рано. Тук ще се изкажат по-вещите. Аз моите ще ги деля тази есен, закото се размножиха двойно за две години и им е тясно в саксията. Пиша от телефона, затова сори, ако има грешки.
Така! Благодаря ти много за коментарът. :tzvetoman: Поразрових се относно значението на думата "дренаж" и ми стана ясно. Но не разбрах сега да сложа на дъното камъчета и пясъка с камъните ли да го смеся или да смеся пясъка с пръстта? Ако разбирам правилно пясъка е с цел да не позволява на пръстта да се втвърдява.

Реално погледнато разбирам следното. На дъното слагам малко камъчета, после добавям пясък и пръст до половината на саксията и добавям луковиците и заравям още с пръстта? Прощавай ме за глупавия въпрос, но въобще нивга не съм гледал сериозно цветя, а те винаги са чудесна декорация.

Също така, луковиците как се съхраняват зимата? Вадят ли се или се оставят в саксията и се изваждат отново на пролет за пресаждане?
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Помощ за отглеждане на Лилиум в сакция

Мнение от Havga »

Щом ще садиш луковици, аз направих така. Сложих камъни на дъното, за да се отцежда водата, насипах пръст до средата така, че да покрия луковицата три пъти на диаметъра й, и след това слой пясък , в който поставих луковицата и засипах с пръст. Идеята е да не загние луковицата.
Имай предвид, че лилиумите са различни видове и някои се садят плитко. :)
Луковиците зимуват в саксията. Издържат на студ без проблем. Аз покривам саксиите, за да не подгизват.
За това кога да се разсадят, ще чакаме спецовете тук да се изкажат. Не съм го правила, но някой каза да изчакам есента и съм се програмирала да разреждам наесен :)

Ама защо ще содиш сега?. Това се прави рано а пролет. Това на снимката е поникнало вече
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Marinovv
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юни 13, '20, 17:22

Re: Помощ за отглеждане на Лилиум в сакция

Мнение от Marinovv »

Havga написа: Юни 13, '20, 21:07 Щом ще садиш луковици, аз направих така. Сложих камъни на дъното, за да се отцежда водата, насипах пръст до средата така, че да покрия луковицата три пъти на диаметъра й, и след това слой пясък , в който поставих луковицата и засипах с пръст. Идеята е да не загние луковицата.
Имай предвид, че лилиумите са различни видове и някои се садят плитко. :)
Луковиците зимуват в саксията. Издържат на студ без проблем. Аз покривам саксиите, за да не подгизват.
За това кога да се разсадят, ще чакаме спецовете тук да се изкажат. Не съм го правила, но някой каза да изчакам есента и съм се програмирала да разреждам наесен :)

Ама защо ще содиш сега?. Това се прави рано а пролет. Това на снимката е поникнало вече
Ха ха! Аз няма да разсаждам сега, но идеята е да съм подготвен. В Интернет пише, че луковици се засаждат рано на пролет или късно на есен. Сега след като ти ми каза, че дренажа е най- важен си отдъхнах и се надявам следващата година да ме сполети късмета на начинаещия и да си разсадя още луковици. Досега не съм виждал Лилиум на живо, вярвам, че ще е красиво.

Наистина се надявам да не оплескам яко нещата и да ми провърви с тези цветенца. Все пак ми изглеждат много капризни четейки различни статии.
Другото, което е, че моето цветенце не му знам видът. Пише на саксийката му, че е от Холандия. Предполагам моите Лилиуми ще са един вид декоративни - миниатюрни, защото това цвете, което купих преди дни е малко и ще цъфти. Предполагам няма да расте повече. Което означава, че луковиците може би трябва да се сеят плитко, а не надълбоко. Но това са само догадки.

Въпроси много имам още, но няма нужда да питам повече за да не ставам нахален. Благодаря ти още веднъж! Надявам се след време да се върна тук в този сайт и да споделя впечатляващи снимки. :P

Хубава вечер!
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”