Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3887
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 60 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

Аз лично не съм пазарувал от този сайт, но малко ме смущава факта че плащането е след получаването на растенията. Съветвам те да погледнеш пак да не би това да се отнася само за клиентите от Германия защото това е масовата практика. Немците пазаруват по метода наложен платеж. Тоест плащат на пощата при получаване на пратката. Тази услуга обаче не се прилага за международни доставки. Може разбира се да се плати и след получаването на стоката, но това правят малко търговци и то за стари, редовни клиенти. В този случай обаче клиента не плаща на пощата доставила пратката, а изпраща парите по начин предварително уговорен с доставчика / по банков път, през пей пал, с уестърн юнион, и дори кеш - паричките в плик и като препоръчано писмо / От всички познати на мен интернет търговци само един поляк първо изпраща растенията, а след това си чака парите. Това за поръчката.

Относно условията за отглеждане - За разлика от кактусите които могат да зимуват и на по тъмничко литопсите искат през цялата година максималното слънце което можеш да им осигуриш. Това е така защото кактусите през зимата изпадат в стагнация. / Нещо като зимния сън при животните / През този период жизнените им фунции са сведени до минимум като целта е една. Да се дочакат благоприятните за растеж условия. При литопсите обаче зимата е период на формиране на новата двойка листа. Това става за сметка на влагата и хранителните вещества складирани в старите листа и заради това литопсите нямат нужда от поливане през зимата. Нуждата им от светлина обаче не е намаляла. За това трябва да им намериш хладно, сухо, но много светло място. Идеалния вариянт е южен прозорец в неотопляема стая. При това положение в по-топлите слънчеви дни през зимата дори се налага стаята да се проветрява за да се задържат температурите в нужните граници. Ако светлината не е достатъчна резултата е силно изтегляне във височина на новата двойка листа.
От условията които си изброила най-добрата възможност е перваза на южния прозорец. Топлината от радиатора може да се изолира с по-дебеличко парче стиропор. Добре е ако можеш да ги отделиш и от стаята. Например разположени в стар аквариум който е обърнат с отвора си към прозореца. Отвора му да е притиснат към прозореца така че въздуха от стаята да не може да влезе вътре. Това ще понижи температурата около литопсите с няколко градуса, но ако в стаята е прекалено топло няма да реши проблема.
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

Така пише и в мейла, с който ми потвърдиха поръчката - "Моля, не плащайте предварително". Преди малки им изпратих мейл с въпрос кога да очаквам доставката, и почти веднага са ми отговорили, че днес са я изпратили. Ще изчакам да я получа, и тогава пак ще споделя. А плащането е по банков път, и то САМО НА ОЦЕЛЕЛИТЕ РАСТЕНИЯ :shock: Звучи извънземно, нали? Добре че българските тарикати не се интересуват от градинарство...

За отглеждането: реших да проведа експеримент - 50% на светло и студено и с Церезит стоп влага ;) и 50% на светло в аквариум и с термоизолация (там трудно ще постигна 15градуса, но ще направя всичко възможно).
След няколко месеца, където изглеждат по-жизнени (или където има оцелели :lol: ), там ще бъде МЯСТОТО за бъдещата колония.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от danielka_y »

а за транспортни разходи колко плащате?
имат невероятна колекция от литопси, мисля да се възползвам догодина :nod:
Изображение
Аватар
nn11nn11
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Сеп 28, '10, 09:42

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от nn11nn11 »

И аз много искам да си имам липтоси, кога е най- подходящото време да се вземат?
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11910
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 198 пъти
Получил благодарност: 318 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от johnstalker »

nn11nn11 написа:И аз много искам да си имам липтоси, кога е най- подходящото време да се вземат?
Ами според мен, най-подходящо време за вземане на каквито и да е било китки и бурени е времето непосредствено след вземане на заплата или аванс. :daaa:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3887
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 60 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

Безкрайно си прав. Ех защо седмицата не започваше с аванс и някъде към сряда да идва заплата. В петък премии.

Иначе ако ще купувате кактуси сега е момента да избирате. Късната есен е най-доброто време кактусите да пътуват. Те вече са започнали да "заспиват" и без проблеми понасят седмица, две на тъмно в кашона. След това могат спокойно да изкарат цялата зима незасадени в почвата. Чак към март вече задължително трябва да ги засеете и това е.
За разлика от тях литопсите е добре да се пресаждат когато са във фаза на активна вегетация / растеж /. Тогава те буквално за няколко часа / най-много в рамките на ден, два / успяват да възстановят кореновата си ситема. Така че най-доброто време за купуване / и пресаждане след това / на литопсите е късната пролет и началото на лятото. Тоест май - юни.
Не че сега е невъзможно, но стреса за растението е по-голям.
Разбира се ако искате да си купите литопсче както си е засадено в саксийка можете да го направите по всяко време. Аз говоря за пазаруване по нета където литопсите както и кактусите пътуват с голи корени.
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

danielka_y, транспортните разходи зависят от теглото на пратката и ще ги разбера когато получа фактурата. На сайта има ориентировъчна информация - един възрастен литопс тежи макс. 40грама, бебетата 1-3грама, семената - почти нищо. Другото което се плаща допълнително е таксата за банковия превод към Германия.
Човекът от сайта е проверил и днес много любезно ми прати втори мейл, за да ме уведоми че транспортът до България отнема 3-7дни.

Склери, аз пък бях убедена, че септември-октомври е МНОГО подходящ период за пресаждане! Някак си това ми е останало в главата след прочитането на 10-тина статии и 100000000000 мнения по темата. Дори вече не знам къде съм го прочела.
Добре че реших да питам тук за най-важните неща, и благодаря на всички, които отговарят на глупавите ми въпроси :tzvetentze: .
Аватар
nn11nn11
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Сеп 28, '10, 09:42

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от nn11nn11 »

Благодаря за отгорова scleri :). Ще изчакам пролета.
И до Джони - парите за китки никога не стигат.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3887
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 60 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

galapagos написа: Склери, аз пък бях убедена, че септември-октомври е МНОГО подходящ период за пресаждане! Някак си това ми е останало в главата след прочитането на 10-тина статии и 100000000000 мнения по темата. Дори вече не знам къде съм го прочела.
Това не е далеко от истината. Литопсите имат два периода на растеж. Един напролет / по-продължителен / и един на есен. Тоя есенния е някъде от края на август / след отминаването на летните жеги / до към края на септември, началото на октомври / трайното понижение на температурите / . Между другото Литопсите цъфтят точно през този есенен период на активна вегетация. Така че Литопси могат да се пресаждат и на есен , но все пак в ранна есен, а не когато температурите на вън трайно слезнат под петнайсет градуса.

Приятно съм изненадан от собствениците на сайта чийто линк ти пуснах. Нищо чудно догодина напролет и аз да си напазарувам от там някое и друго камъче. Нали ще трябва да павирам алеите на новата си къщичка. :lol: :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11910
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 198 пъти
Получил благодарност: 318 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от johnstalker »

И аз май ще изчакам до догодина.. калдъръми и аз ще правя. :daaa: :D
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”