Суха статистика...

Модератор: Миша

Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13540
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 269 пъти

Re: Суха статистика...

Мнение от kim »

run написа: Юли 19, '19, 22:47 Общо производство домати 2018 спрямо 2017 .... минус 6.7 процента
Среден добив кг/ха минус 6.9 процента
Реколтирани открити площи 2018 - 2017 минус 10.7 процента
Затова пък оранжерийното производство има увеличение - 11.8
Ами за себе си имам едно обяснение и то е изкупната цена от посредниците, "онези, дето не знаят как изглежда мотиката или пръскачката". Колкото по-рано "извадиш" продукция на пазара, толкова по-добра цена има- това за увеличението на оранжериите.

Вчера бях в един край, където изкореняваха лавандула с трактор. Хората споделиха, че изкупната цена на
лавандуловото масло мин.година било двеста и нещо лв. за литър, а тази година шейсет и нещо...ако искаш :mrgreen: :ieeemyzh:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Суха статистика...

Мнение от Цветарка »

run, не ми е ясно каква е връзката между моето субполярно село и твоята статистика?
Зеленчукопроизводство в селото няма как да има предвид климата, който е непроменен от много години. Хората основно са се прехранвали с отглеждане на животни. Единственото, което е свързано със земеделието е било отглеждането на ябълки.
Когато ти падне лека слана през юли или началото на август, надали ще обвиниш нахута за това! Да не говорим, че в момента всички земеделски площи са малки части от дворовете, и надали сумарно в цялото пръснато на махали село са повече от 10-20 декара.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Суха статистика...

Мнение от Цветарка »

run, не съм се засегнала.
В момента съм на село с трагичен мобилен нет и няма как да гледам данните н НСО. Не знам дали малките зеленчукови градини влизат в статистиката. Извън тях вече няма нищо насадено. Единствената възможност, която виждам, е че някой краде от евро фондовете, декларирайки площи, които в действителност не се обработват. А зеленчукопроизводство с цел печалба на това място е мисия невъзможна. Единствено картофи стават без проблеми.
Животновъдството също замира, защото са останали почти само много възрастни хора, които дори една коза не са в състояние да гледат. Най-голямото стадо, за което знам, е от 20-30 овце и май единственото, което взима субсидии.
Останалото е 1 крава или няколко овце, колкото за лични нужди. Единствено горското наистина работи и сече тънки борове.
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1081
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 38 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Суха статистика...

Мнение от Оля »

Цветарка, много се зарадвах, когато видях, че има някой от форума с градина в Трекляно. Едно време, като малки сме изкарвали няколко лета там. Тогава беше доста живо село - имаше голям смесен магазин, баба ми работеше в младежкия дом, а дядо ми беше лекар там като се пенсионира. Става въпрос за преди около 35години - била съм първи, втори клас. Това лято карам братовчедките да отидем с децата , да си припомним детството ;) . Иначе аз доста редовно съм в този регион, майка ми живее в Соволяно и може и по кюстендилски да си спретнем една среща ;)
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Суха статистика...

Мнение от Цветарка »

run, прибрах се от село, но от телефона в статистиката няма табове - явно мобилната версия е доста осакатена.
Оля, по-добре не ходете в Трекляно, че ще разочароваш много. Горе-долу по времето, за което пишеш, родителите ми купиха стара къща с двор. Тогава имаше много интелигентни хора, отишли да живеят и работят по постановление за граничните райони. Имаше и климатична гимназия с пансион и много добри учители.
В момента селото е на доизживяване - като се изключат новозаселилите се мургави сънародници постоянно живеещите в подпенсионна възраст са 10-15. Много отдавна няма младежки дом. Няма етнически българчета в училищна възраст. Има някакво пародийно училище със сляти паралелки - едновременно се преподава на два класа. Единствените ученици - мургавички от гетото в Кюстендил. В понеделник ги вземат с училищното бусче от града, карат ги на село, там ги отхранват. За учене забрави.
Лекар и здравна служба отдавна няма.
Извън горското единственото, което работи, е в центъра на селото (частно). Води се механа, но е и магазин, има и фурна (фурната на кооперацията отдавна я затвори ХЕИ).
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1081
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 38 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Суха статистика...

Мнение от Оля »

О, това ми е ясно..., аз по - скоро искам като природа и атмосфера да ги усетя нещата. Така и така ще сме наблизо. То и в Соволяно, дето е на 6км. от града затвориха училището и се промениха нещата, така че не очаквам друго за съжаление.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13540
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 269 пъти

Re: Суха статистика...

Мнение от kim »

Тъжна статистика... :snif:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”