Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от lusien »

Индекс на рецептите

франзели - Blue sky
Питка Средиземноморски стил - krisi
основен бял хляб - rosti
Неаполитански хляб - Blue sky
Хляб с кисело мляко - rosti
рецепта за питка - lusien
портокалов кекс - lusien

------------------------

Видях тази темичка в друг форум и реших да я пусна и тук, защото... да се похваля на мен дядо Коледа ми донесе домашна хлебопекарна Да си призная аз отдавна си мечтаех за такава... Та, машината ми е Мулинекс и понеже дядо Коледа малко подрани с подаръка реших да направя една погача в нея и да изненадам нашите, при които щяхме да ходим на гости. В интерес на истината бях доста скептично настроена от това какво ще се получи, но за моя изненада погачата стана наистина много вкусна. Сложих й и дренчета за всеки за късмет, но ако знаех, че ще стане толкова вкусна щях да изявя желание да направя коледната пита с късмети, която правим. А, ето я и нея:
Изображение
Е, не е нещо невероятно, но за човек, като мен, който марзи да готви, пък и не му се отдава много, много си е направо постижение :) Май се поотплеснах в разказите... но, идеята ми за тази тема е, ако някоя от вас има такава машина и е изпрабвала рецепти, различни от тези в книжката, която си е към нея да ги сподели, а също и своя опит, за да не правя издънки
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Blue sky »

Честито, със здраве да си я ползваш :stiskam:
имаме няколко машини тук във форума ;) , има и пуснати няколко рецепти в темата за хляба, но е хубаво да си има и отделна темичка. Като за начало можеш ти да дадеш твоята рецепта за погачата :dovolen:

п.п. Премери си сега дупето с шивашки метър и виж след два месеца пак как е, като почнеш всеки ден да въртиш едни франзели, един топъл хляб с масълце :hihihi: ;) :D
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от nel4o »

Е точно по тази причина не съм си купила такваз убавиня :twisted: Все пак на ръка е по трудоемко и често ме домързява. От това страда само мъжО :twisted:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от lusien »

Благодаря ти, Блу! Ето рецептата за питката /мързеше ме да я преписвам, та го направих малко мързеливата:)/
Изображение
Вчера реших да пробвам и как ще стане един кекс. Пишеше, че е лимонов, но аз реших да го направя с портокалови корички, които нарязах на ситно. Честно да си призная не бях очарована от него. Явно защото не се разделят жълтъците от белтъците и не става пухкав, като кекса, който аз си бъркам.
А, ето рецептата за кекса и крайния резултат ;)
Изображение
Изображение
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от toni »

Много добър изглежда кекса, глетав ли остана? Не се отказвай, ще му нацелиш цаката. Дъщеря ми направи лютеница и стана много истинска. Сега ще варим мармалад, не сме решили от какво още.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Satori »

Сегасе загледах в рецептата - с такова количество брашно трябва да стане доста хлебен този сладкиш.
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от lusien »

Ами в интерес на истината кекса не стана нито глетав, нито хлебен, просто не беше пухкав като кекс, иначе на вкус беше хубав, без забележки. А за количеството брашно не мога да кажа дали е малко или много, единственото, което пише, че е за 1 кг краен продукт.
Вчера правих за първи път хляб и стана превъзходен :potekoha: Ето го и него:
Изображение
Сигурно омръзва формата, все излизат, като тухлички :lol: , за това другия път ще направя погача за разнообразие :daaa:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Satori »

Люсиен, най-вероятно не е станал пухкав именно заради това количество брашно, ама може и да греша. Важното е, че е станал хубав :daaa:
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от lusien »

Сатори, единственото, което познати ми казаха за тази машинка е да спазвам пропорциите и за това не посмях да си правя експерименти. Аз не съм от добрите готвачи, но моето лично мнение е, че не стана пухкав, защото не се делят белтъците от жълтъците на яйцата. Разбитите на сняг белтъци май правят хубав кекса. Ако някой знае други рецепти за такава машина с удоволствие бих пробвала нещичко ;)
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Satori »

lusien написа:Сатори, единственото, което познати ми казаха за тази машинка е да спазвам пропорциите и за това не посмях да си правя експерименти. Аз не съм от добрите готвачи, но моето лично мнение е, че не стана пухкав, защото не се делят белтъците от жълтъците на яйцата. Разбитите на сняг белтъци май правят хубав кекса. Ако някой знае други рецепти за такава машина с удоволствие бих пробвала нещичко ;)
Ами не е задължително това за белтъците и жълтъците - в смисъл един кекс може да е лек, и без да се разбиват отделно. Пропорциите на остатналите съставки също имат значение - в една смес, в която относителният дял на брашното е много голям, трудно може да стане по-пухкава, и обратното. Също има значение и печенето - леките пухкави сладкиши се пекат много внимателно - да не е твърде висока температурата, нито пък времето да е твърде дълго. Но това са само мои догадки, по пътя на логиката и опита ми със сладкиши. Нямам никакъв опит с такива машини.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”