Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от scleri »

radiva написа:Ленузка, много са красиви, поздравления. :tzvetentze:
Преобразувателя за ръжда в цвят ли е или е безцветен?
На пазара има различни " модели " ръждопреобразуватели но по същество това си е фосфорна киселина. Когато тя се нанесе върху ръждата / железен трихидрооксид / протича химична реакция при която в крайна сметка ръждата се преобразува в железен фосфат, а той е водонеразтворимо съединение и играе ролята на защитен филм като не допуска понататъчен контакт на водата с метала. С една дума от ръждата правим покритие защитаващо от ръждясване. Самият ръждопреобразувател не оцветява. Всъщност той си има цвят, но не това е основното му предназначение. След това металния предмет се боядисва с каквото си пожелаете за да добие приятен за очите вид.
radiva
Виенско кафе
Мнения: 397
Регистриран на: Ное 21, '13, 09:04
Местоположение: София

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от radiva »

Благодаря, scleri, Ленузка. Имам такава ютия и ми се иска да запазя ръждивия ѝ вид, но да я намажа с нещо, което да я запази.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от scleri »

Radiva, аз на твое място бих почистил ютийката от мръсотия, прах, и едрата ръжда която пада на люспи. След това от вътрешната страна на ютията / там където не се вижда / ще пробвам. Ще мацна една ивичка / съвсем леко / ръждопреобразувател. Ако резултата е задоволителен ще мацна по-смело още веднъж, и ако ми хареса ще намажа ютията и отвън. Ако не ми хареса полученото ново покритие ще опитам пак съвсем лекичко отвътре една ивичка с безцветен матов лак. Матов за на блести на слънцето, но да се получи защитно покритие. Ако резултата е задоволителен лакирам смело отвън.
Влагозащитно покритие можеш да получиш ако почистената повърхност намажеш леко с машинно масло, но тогава ютията винаги ще изглежда като току що измита, и все още мокра, а и прахът ще полепва по-лесно по нея.
Най-автентичен вид ютийката все пак ще има ако само я почистиш, и държиш на сухо място така че ръждата да не се увеличава отново. Тя ще си остане ръждива, но без тежка лющеща се на люспи ръжда.
РОУЗ

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от РОУЗ »

Почистена от ръждата и с безцветен мат, без ръждопреобразувател, след 2-3 месеца ръждата избива отново и ютията ти добива онзи благороден ръждив вид, който вероятно целиш.
Това е пробвано върху обкова на сандъка ми, ако се сетя да снимам тази неделя ще покажа.
radiva
Виенско кафе
Мнения: 397
Регистриран на: Ное 21, '13, 09:04
Местоположение: София

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от radiva »

Ще пробвам както каза scleri отвътре и след това ще реша как да я довърша. Ще кача снимки щом приключа, дано стане.
Lois

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Lois »

Нали са чугунени тези ютии? Можеш да я почистиш, както се прави с чугунените тигани - с телена четка, след това намазваш с мазнина, примерно олио, и изпичаш във фурната (много пуши, предупреждавам). Но това прави невероятно копринен финиш върху метала и много здрав, ако не се мокри.
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Гео, граф »

В края на тежките коледни празници, които някак естествено се преляха в новогодишни, се почуствах като умиращ кашалот. Затова вчера събрах мъждукащи физически и духовни сили и успях да променя изгледа на едно кухненско шкафче. Не го снимах преди да започна, защото това тук не ви е някой организиран и отговорен човек, това съм аз, знаете ме каква съм шматка :sblush: . Обаче пък проследих процеса - шкурене, първа ръка и завършен вид :swhew:

Изображение

Изображение

Изображение

Не знам дали стана по-добре, но поне си размърдах тлъстото четирибуквие :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 869 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от greeneyed »

Ами, Гео, хубаво си го освежила! :daaa: Бялото остава скрито, незабележимо в стаите и създава илюзия за повече свободно пространство. :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1075
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Оля »

Много свежо е станало! :daaa:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Еличка »

Гео :ieeee: :liubov:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”