Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Isa Bel »

Благодаря Светка ... още се уча :eeeh: ... непрекъснато си намирам грешки - но умирам от кеф да се занимавам с това :ieeee:

Бел за теб специално премествам синичкото насред полянката с глухарчета и залягаме с макрото :liubov2: :liubov2: - там кипи от буби

сега ще продължа с разказа че тъкмо съм на тази вълна ... :lol:
Isa Bel написа: От многото изгледани клипчета и прочетени сайтове в нета ми хареса идеята да комбинирам моите дъски със слама ... ето така:

Изображение

и всичко да изглежда ей така насред слънчевата слама:

Изображение

исках да направя цялата градина така и да забождам само в сламата разсадите .... да ама не .... при другите може и да става но аз пропуснах фактора котки .... 10 мои и още незнам колко съседски, минаващи през двора .... всичките те поизтегнати блажено на сламата върху току що посятите неща ... до там бях със сламата - колкото и да ми харесваше ... тогава реших да си върна дъските от двете страни на растенията и след като засея всичко да го мулчирам със слама като на всяко коренче преди да сложа сламата слагах по една шепа тор от калифорнийски червеи:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

миналата година си играх да минавам с косачката пътечките - но тази година реших да ги застеля с мулчиращо текстилно фолио - направо се родих с него ... направих опити с плат и с фолио - спечели форлиото, защото плата не можа да устои на плевелите и почна да се надига...
ето как цялата градинка стана с дълги 8 метрови пътечки, широки към 80 см...

Изображение

за мой ужас пътечките близо метър много бързо се стопиха и изчезнаха :ufff: :ufff:

Изображение

Изображение

станА истинска Жунгла :svekurva: :svekurva:
тук някъде между боба и доматИтУ са пътечките .... хипотетично де .... :lol: :lol:

Изображение

тук се вижда една оцеляла пътечка ... защо??? - защото просто боба който взех от магазина не поникна .... :mrgreen:

Изображение

така се принудих да поливам с дъждуване - щото не можех да влезна навътре .... грешно не грешно - просто нямаше начин ... бях сигурна че ще маносам всичко но те пък по чудо издържаха геройски ... другата година по-големи пътечки !!!! имам доста поуки от тази година ....

освен пътечките още една промяна направих - полегнали конструкции за влачещите растения ... на конструкциите опънахме мрежа за краставици - на нея лесно се захваща увивният боб и краставичките, може и пъпеши

Изображение

под конструкцията посях марулки и лук, защото като тръгне боба прави сянка на марулите - до август месец имаше марулки :ieeee: /щото аз съм голямо тревопасно и не мога без зелении :lol: :lol: /

Изображение

Изображение

хитрото на наклонената конструкция е че краставичките под тежестта си падат през дупките и се виждат лесно

Изображение

Изображение

за ягодите - тази година ги посях между тесни 10 см дъски и много ми хареса как ягодките полягат на дъските - хем дъските пазят влагата хем ягодките се виждат лесно и са чисти

Изображение

Изображение

ситните неща като копър, магданоз, спанак също насях между тесни дъски

Изображение

Грахът го сях от двете страни на мрежа...

Изображение

като порасна само го привързах с канап към колчетата

Изображение

Другата година освен че ще правя по-големи пътечки ще сложа и мрежа срещу градушки, защото не е приятно в един момент целият труд да отиде на вятъра ....

сигурно пропускам нещо - но малко трудно си събирам мислите в главата ...

ето малко снимки от зеленчуците - зелени са още щото после ми откраднаха апарата и .... незнам - нещо ми потънаха гемиите и спрях да снимам всичко .... :eeeh:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В заключение - без копане, плевене, с малко поливане и само с ТКЧ /тор от калифорнийски червеи/ пак стават нещата - може би няма супер голяма продукция с гигантски размери като в магазина - но на нас ни стигна даже и раздавахме на приятели .... а от това че си е наше и чисто няма по-добре ... :dovolen: ... другото което ме зарадва - като започнаха 40 градусовите жеги и аз нямах възможност да напоявам често, растенията се запазиха свежи :dovolen:

... освен това въпреки че баба мрънкаше през цялото време "така не се прави", "тъй нищо няма да стане" .... накрая доживях да каже - "въх, ма то тук като в магазин - вървиш по пътеката и само взимаш каквото ти трябва" :liubov2: :liubov2: :liubov2:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

Isa Bel, благодаря за нагледните уроци :tzvetentze:
Аз се впечатлих от "табелките" на растенията - много хитра идея с тези ножчета, крада си я моментално! :angelche:
И видеото успях да изгледам, Elmaz, благодаря че сподели! Много полезно! :tzvetentze:
Аватар
Марта
Kъсо кафе
Мнения: 94
Регистриран на: Мар 16, '16, 20:25
Дал благодарност: 26 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Марта »

Isa Bel, аз определено ще Опитам от твоите "мързеливи" идеи...Благодаря за споделеното :daaa:
Deleted User 4608

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 4608 »

Isa Bel, много приятен разказ. Първо разгледах снимките, после четох. Това не е мързелуване, а огромен труд, браво! Дано си си купила нов апарат. :stiskam: Не знам защо искаш по-големи пътечки. Просто стъпвай между растенията :).
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Isa Bel, благодаря за спазеното обещание- има още обаче, не спирай - това е само малка част. Градината ти е приказка. Много ми харесаха парничетата, но доколкото разбирам те са за след началото на март. Харесаха ми и пътеките, макар, че са се оказали тесни. Напиши, моля те кои растения колко широки пътеки искат. Мисля, че няма да те затрудни. А най-много ти завиждам за тревата - плевелите. Ми те са ти толкова кротки и послушни. При нас са много агресивни и задушават всичко - особено троскота, щира, млечката .... Дано ги спре мулча. Поне ще опитам. И какви мераклийски конструкции - наистина е като в магазин. Зад всичко това наистина стои доста труд, но и удоволствие, обич..., а къде са котаците?
Не можах да позная какво е на 4-тата снимка от тези с бебоците - след марулките.
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Isa Bel »

Алис тез пътечки ми бяха голям проблем тази година, защото поливам с един дебел дълъг маркуч по цялата дължина на реда - а той е 8 метра .... дори и да се навра в началото - стигам до някъде и после .... мисията невъзможна ... щеше ми се да наслагам капково, но мястото не е наше и не се знае колко време ще сме там ... после мислих да направя дъските под наклон като лодка да станат и да пускам водата от единия край - да но сламата пък така пречи
... обаче сега след като писах, че ще ги правя по-големи ми блесна друга идея ... всъщност проблема е в подредбата на растенията - не е трябвало да редя така близо растения с голяма листна маса ... май другата година ако наредя например домати с чушки /и други такива комбинации/ няма да ми се закрият тези пътечки .... 70-80 см са си напълно достатъчни ... освен това сега се сетих, че те са вече отрязани на този размер - няма да мога да ги направя по-широки ... така че при по-добро съчетание може и да нямам проблем другата година ...

еййй ... айде да идва март че ми се реди вече :ieeee: :ieeee: :liubov2: :liubov2: ... макар че ако синоптиците ми обещаят че зимата ще е като сега - направо мога да почвам - ми то си е пролет ... :lol: :lol:

а, за фотоапарата - няма да повярваш Алис .... полицията ми го донесе преди 1 седмица :ieeee: - открили са го с други крадени вещи ... луда работа - бях го отписала вече ..... другата година живот и здраве - дано вече да мога да наснимам хубав тумбест узрял зарзават :liubov2:

Янче за парничетата - просто март месец ме озари идеята да ги направя, затова ги заложих тогава ... най-ниската температура с която съм ги тествала бе -4 С и нямаше никакви поражения .... преди това отглеждах разсадите в караваната - когато навън бяха -16 С в караваната беше към -10 С /в общи линии около 5 градуса беше винаги разликата/ ... та при -10С всички разсади ги гледах наредени на едно ел. одеало /то не топли много но все пак ..../ - покривах всичко с агривело и така запазвах топлината от одеалото ... един ден реших да направя тест :

открих една част от разсадите - оставих ги да пренощуват без агривело при същите условия като другите покрити с агривело .... на следващия ден всички непокрити бяха измръзнали .... което ме навежда на мисълта че агривелото върши наистина работа и смятам другата година да изкарам парничетата още февруари навън - покрити с агривело ... пак ще е проба и ще пиша дали се получава така .... :dovolen:

за пътечките ще опитам другата година да пренаредя по-едри с по-дребни растения - тази година забелязах, че например ниският боб зае най-много място ... а тиквичките, тиквите, пъпешите и дините ги бях сложила отделно от всичко - да се разпростират на воля ...

за плевелите ... когато треволаците станаха до колене ми писна да ги кося непрекъснато и тогава реших да сложа това текстилно фолио ... и при мен в двора има гадни плевели ... минах с косачката всичко много ниско и наредих пътеките - от двата края ги затиснах с дъските - и до сега си седят пътеките и няма нищо надигнато ... явно това фолио също работи добре ... а сламата с която мулчирам, понеже е натъпкана здраво между двете дъски около коренчетата, не позволява много да расте нещо под нея ... може да вземеш малко фолио и да опиташ дали ще има ефект в твоята градинка - аз направих първо тест с една пътечка - хареса ми и така направих и другите ... но трябва обезателно да го затиснеш добре в краищата /гледах на едно място в нета заковават го в земята с нещо като дълги пирони, може и с камъчета, тухлички - каквото имаш под ръка /

в началото наистина е доста труд - но сега съм спокойна - за другата година имам готови парничета, готови конструкции, готови пътечки - дето се казва само ще бочкам растенията и ще поливам :ieeee: :ieeee:
котаците - хах котаците - банда айляци :liubov2: :liubov2: - ще ги пусна по нататък в моята тема ...
малкият Чочко е голям любител на цветята - все наблюдава, изследва :dovolen:

Изображение

Изображение

на 4-тата снимка от тези с бебоците - след червените марулки има ягодки - горски ягодки за саксия - много са вкусни

Изображение

:ufff: :ufff: пак написах фермани ... оффф не мога да пиша с две думи .... :ufff: :ufff:
много се извинявам - ама все не ми се получава това :oops: :oops:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

Isa Bel, ама какво като е дълго, на мен страшно ми харесва да си чета и ми е много много полезно! :tzvetentze:
Рядкост са такива като теб, които с готовност споделят опит и със снимки на всичко отгоре! Благодаря и чакам следваща серия :ieeee:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

vanina_g написа:Isa Bel, ама какво като е дълго, на мен страшно ми харесва да си чета и ми е много много полезно! :tzvetentze:
Рядкост са такива като теб, които с готовност споделят опит и със снимки на всичко отгоре! Благодаря и чакам следваща серия :ieeee:
и аз така! :D
Много хубаво разказваш за такива прозаични неща- с удоволствие следя и цялата тема!
:tzvetentze: :tzeluvka: :gush:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от libra »

Пиши си без ограничения-аз ти се радвам,че имаш желание ,настроение и отлични резултати.!Че и фотото се върнало !Ти да видиш!/в Бг?/
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,поради това,че хазаите продадоха цялата ми градина без оранжерията,се наложи да усвоявам нови площи. Както знаете когато участъка е затревен от години с пирей и троскот са необходими доста усилия и време.
За това приложих една техника която смятам,че е успешна и не толкова трудоемка,а резултатите са отлични.
Изображение
Това е участъка в дясно лехата я направих по трудният начин,косене,тесане,прекопаване,изваждане на всичките корени,след това направих конструкция от стари дъски и сложих на пътеките балатум,който влиза и под дъските,за да не мърда. Който е правил това упражнение знае колко е трудно.
Днес направих друго и ето резултата
Изображение
Изтесах тревата,разположих я равномерно върху бъдещата леха,след това сложих балатум за пътеките,направих конструкцията от дъски,която легна върху балатума,изрязах излишната част от балатума,която влизаше в лехата. След това сложих на дъното на лехата велпапе от кашони,върху него насипах конска тор със слама и отгоре насипах градинска почва от старите ми лехи. Така направената леха няма да се нуждае от нищо друго освен мулч и капково. По пътеките няма да има трева заради балатума.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”