Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от gospodinov »

Сигурно са оригинални,преди съм звънял на телефона на онлайн магазина, жената ме увери, че са оригинални руски плоскорезите.
Даже с насмешка сподели, че са имали идея да ги правят в България, но тука произведените били много неустойчиви и бързо са се отказали от идеята.
Руските били закалени по специален начин и от специална стомана, това ги правило много устойчиви.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от clock »

Elmaz, благодаря ти за чудесното видео! Много полезно, много навременно, с добри съвети и лесни препоръки. Лехите за доматите страшно ми харесаха и съм се заканила да преписвам. Както и оградките за дръвчетата. Като цяло в целият материал има много полезна информация, която незнайно защо често не се споделя. А тук жената обяснява подробно, достъпно, тамън за аматьори като мен. Благодаря ти, че показа този клип! :tzvetentze:
РОУЗ

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от РОУЗ »

И аз благодаря за клипа, повечето неща сме обсъждали, че и прилагали, но за пръв път чувам за семе от синап като средство за борба с голите охлюви, а моята градина страда най-много от тях.
Сега чуденката е откъде да се сдобия с доволно количество на цена, различна от над 100 лева за килограм. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

РОУЗ написа:И аз благодаря за клипа, повечето неща сме обсъждали, че и прилагали, но за пръв път чувам за семе от синап като средство за борба с голите охлюви, а моята градина страда най-много от тях.
Сега чуденката е откъде да се сдобия с доволно количество на цена, различна от над 100 лева за килограм. :hmmm:
СС-сточна гара, цена около 14-18 лв май беше, ММ го взима, така че не съм сигурна , но е някъде там
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 521
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 71 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Есенно време е голямо предизвикателство за нас да намерим къде да изхвърлим стъблата на домати, пипер, патладжан. А се чудим откъде да се снабдим с компост или органичен мулч. Не може ли да се ползват за такава цел и ето ти - 2 в 1 :snif:
А сега ако ръсим синапово брашно няма ли да си помогнем за напролет с охлювите?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

qn4eto написа:Есенно време е голямо предизвикателство за нас да намерим къде да изхвърлим стъблата на домати, пипер, патладжан. А се чудим откъде да се снабдим с компост или органичен мулч. Не може ли да се ползват за такава цел и ето ти - 2 в 1 :snif:
.......
Може, но трябва да се постигне определена температура при компостирането, за да се унищожат болествотворните гъби и бактерии и да се ускори разлагането, добавянето на Bacillus subtilis също помага, ама не ме питайте кой щам
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Isa Bel »

Привет ентусиасти :ieeee: :stongue:
Янчето ме помоли да напиша за моята градинка ... а на мен все не ми остава време :eeeh: ... днес започнах да разказвам в картинки :lol: .... до където стигна, пък после пак ... и понеже моята тема беше започната единствено с тази цел /преди с форумните лудетини да я преобразим в тюрлюгювеч :lol: :lol: / ... започнах да пиша там, а тук ще сложа поста ми като цитат
Isa Bel написа: Имам обещание към Янчето .... а време не ми остава да седна, да избера снимки и да напиша ...
затова сега ще започна и като се наложи да стана от компа ще пусна написаното а другото после :lol:

Не смея да пиша в темите за зеленчуци защото Янче аз не знам много :oops: - тук има хора с добри познания, аз по скоро се опитвам да науча нещо покрай моите експерименти ...

Зимата, когато разказвах стигнах до там че отглеждах разсадите в караваната – тя е много светла с огромни прозорци на 4-те стени и прозорец на тавана също ... но въпреки всичко имаше леко издължаване на растенията, което прави стъблото малко по-тъничко ... не ми харесваше това и реших да си направя външни мини парници. Не исках да правя тунелчета в градината, защото при всяко отваряне на найлона котаците се намъкват вътре и лежат върху разсадите.
Ето така изглеждат мини парниците :

Изображение

Изображение

Направихме ги много лесно с летвички и ъглови планки, след което ги опаковах с найлон, на който в горните части направих малки дупки за проветрение. Отгоре слагам стъкло и така имам най-добра осветеност. Разсадите никнат така ниски, плътни, със здраво стъбло и предпазени от котешката банда. В топлите дни направо махам стъклото. Поливането го правих с маркуч с приставка за леко дъждуване. От всичките ми опити до сега това ми е най-добрият вариант за хубав разсад. Освен това разбрах, че растенията извадени така март месец /когато направих парниците/ много бързо настигнаха тези, които мъчих още от януари в караваната – тоест при мен ранните разсади са ненужни, защото нямам всички необходими условия. Другата година ако февруари не е много студен може да пробвам в тези парници навън, ако е студено ще започна март. Тази година тествах че при -4 С с тези дупки в найлона, без да завивам с агривело парниците всички разсади оцеляха ... а мислех, че при тези температури вече ще съм ги изгубила...

Ето малко бебоци :liubov2: :
/май ми е по-интересно да ги наблюдавам как растат от малка семчица от колкото да ги хапвам после ... :dovolen: /

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

показах повече снимки за да се види че при всички растения няма изтъняване и издължаване ...

Малките парници са 50 на 70 см и високи около 30 см ... когато доматите пораснаха а нямаше как да ги държа на открито – все още беше студено ... реших да направя още няколко нови парника вече с по-големи размери 1м на 50 см и високи около 50 см. Така реших че разсадите могат да се отглеждат на 2 етапа – докато са малки в по-ниските парници и като нарастнат прехвърлям в по-високите. На освободеното място в малките парници слагах нови разсади, защото исках да гледам зеленчуците поетапно – като преценя че растенията в големите парници са готови за градината на открито ги засаждах там – така 3 малки парника и 2 големи се оказаха напълно достатъчни да завъртят едно поетапно отглеждане...

ето ги по-големите парници:

Изображение

само веднъж ми се наложи да ги завивам ето така с агривело:

Изображение

като стана по-силно слънцето ги премествах под шарена сянка на някое дърво :

Изображение

За отглеждане на разсадите и после в градината съм използвала само тор от калифорнийски червеи - в двата варианта - течен и като почва...
... незнам дали съм полезна с нещо - пиша набързо и хващам мислите си за опашката :lol: :lol:

скоро ще напиша и за "градинката с дюшемето" :lol: - имаше няколко подобрения тази година - пътечките от мулчиращо фолио, няколко нови конструкции за влачещите растения ...

В общи линии гледам да намаля до минимум работата в градината поради ред причини, които все не са в наша полза - иска ми се да е простичко, забавно, чисто и ако може красиво в уравнение с много неизвестни :lol: :lol:
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Светката »

Руми, чудесно си се справила с разсадите тая година. :daaa:
Със сигурност ще има кой да ползва твоите идеи :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
bell

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от bell »

Isa Bel написа: като стана по-силно слънцето ги премествах под шарена сянка на някое дърво :

Изображение
Тук си избирам.... синичкото под дръвчето :angelche:

А, разсадите ти са майсторска работа :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”