Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Daniela Pargu »

От фирми съм получавала коренчета - на 1/5 от тези- и цъфтят на 2-ра ,че и трета год!
А това си е било голямо растение,даже да забави- ще имаш храстче още тази пролет , а не едно клонче само :daaa:
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2399
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mds777 »

Ами аз доста дълго и старателно опипвах , оглеждах коренчетата , преди да избера кое да взема.
Утре отивам да взема и Канзас и Сара Бернар , ако са останали. Много се колебах , да бях ги взела. :dovolen:
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

MDS,този екземпляр е много добър.Точно това писах,че има малки,но има и съвсем добри размери.Тази серия се различава от другите,които сме купували от големите вносители по това,че са делени големи коренища и някои са с по-вече от 3 пъпки,както и с достатъчно големи "моркови".За разлика от другите,които са били малки растения с малки корени.
Наистина,не е добре ,че някои толкова са изрязани,защото независимо от броя "очички",отдолу трябва да да има достатъчно корени ,за да се изхрани растението от горе.
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2399
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mds777 »

libra , благодаря за споделената информация! :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 255 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Skio »

nadin написа:Корените са били големи и добре формирани, направили са 3 до 5 пъпки повечето цъфтежни, но после основните корени са отрязани, за да се поберат в пликовете. Та на пролет може да цъфнат , но може и да не цъфнат. Цъфтежът се изхранва от хранителните вещества съхранени в морковите а тях ги няма- отрязани са. Така че според мен даже ще е вредно ако се оставят да направят цъфтеж тези божури.
Съгласна съм с Надин, не позволявайте рязани божури да ви цъфтят първата година на ново място.
Това е растение, което живее 45 години, безопасно разделяне на коренище се счита, че е онова, направено през първите 7-8 от тях, ЗАЩОТО отделните части преживяват тежко това, че повече не са част от един голям организъм. Освен това коренището е от тип, който по-добре да се чупи с ръка, а не реже -- също е подробност.
И последно, правейки така, на втората година ще сте доста доволни от цъфтежа, струва си.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Това , което пишете nadin и Skio,как да го разбирам-ако евентулно се появят пъпки през пролетта да ги изрязвам ли?
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Да,но първо му се радваш малко и задължително му правиш фотка.И после-кръц.
П>П Само да не цъфнат -от сега съм си приготвила една много подробна Ода на възмущението за Лидъл.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Ех, те само да се появят пъпките, пък ти да видиш! Че днес ходих и накупих още корени...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Остави един цвят да го видиш какъв е и дали си отговаря всички останали пъпки режи до листо още преди да са цъфнали.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

nadin написа:Остави един цвят да го видиш какъв е и дали си отговаря всички останали пъпки режи до листо още преди да са цъфнали.
Благодаря nadin ! Така ще направя, защото все пак ме гложди мисълта отговарят ли си на сорта.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”