Ацер

Публикувай отговор
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Ацер

Мнение от Аника »

Тихомир написа:Надявам се да е транспортен стрес и преполиване.
Най вероятно пъпките под изсъхналите листа ще са здрави.
От снимката ми се струва, че имаш нов прираст от невдървесинени клонки, които надали ще се оправят, но догодина кленчето ще навакса.
Бих ти препоръчал когато ще го садиш наесен като му опадат листат, ако корените са прекалено увити да ги измиеш докато останат само корените и падне всякакъв субстрат. После ги разплети и когато го засаждаш, да са максимално разперени.
Обикновени такива големи растения, ако са престоявали дълго в контейнер се приспособяват трудно .
Ако пък изглеждат нормално и не са прорасли, тогава сложи малко торф(около 5 см) под и около корените при заравянето с пръст.
Благодаря ти!
Не е преполят, внимавах, проверих корените, всичко е навъртяно отдолу като гнездо, даже се канех да питам дали мога малко да ги клъцна като садя. Иначе клони и ствол изглеждат добре, тия повяхналите не са черни, макар че не се и изправят. Може ли пак да повториш инструкции за най-добра почвената смес, ако не те затруднявам?
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Аника написа:
Може ли пак да повториш инструкции за най-добра почвената смес, ако не те затруднявам?
Ако е за засаждане в земята, само малко торф като буферна зона между корените и пръстта на място където не се задържа излишна влага при дъжд .
За контейнерно отглеждане http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=6974" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Ацер

Мнение от МГХ »

Моите ацери направо ги засадих в земята. Сложих им осмокот и поливам, когато ходим на балкана , но не по-често от 7 дни. Всички са живи и са добре. Пролетта беше дъждовна и това им се отрази добре. Може би не е било много правилно , но така се получи.
Ако има поръчка, ще си взема един или два , но такива , които не стават по високи от метър , даже гледах в Есвелт и до 50 см. имаше. Ще ги сложа пак пред къщата и ще си направя мини горичка от ацери , папрати и хости.С пътечка и може би някаква каменна фигура.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Ацер

Мнение от Аника »

Тихомир написа: Ако е за засаждане в земята, само малко торф като буферна зона между корените и пръстта на място където не се задържа излишна влага при дъжд
Мерси, мисля направо в земята след 2-3 седмици
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Ацер

Мнение от Daniela Pargu »

Тишо, ама тази буферна зона, като я обраснат/така ли се казва :hmmm: / и стигнат до гадната почва,какво става?
Колко широки дупки да подготвяме ? :dovolen:
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Ацер

Мнение от Ники Стоянов »

Някой има ли   acer palmatum shirazz


Отдавна го заглеждам, обаче повечето снимки в нета ми се струват силно обработени.
Ще ми се да видя реална снимка.

Друга мечта ми е  Acer palm. 'Fujinami nishiki
вариегатен в лилаво и червено. Просто уникално

Изображение

Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Ацер

Мнение от ToBo »

Аз имах shirazz и го уморих за един сезон. Много му дойде слънцето и жегата. При мен има някакъв ефект като в северна България - по-студена зима и по-горещо лято. Живя няколко месеца и беше розово ръбчето пролетта, а после - точно динено червено. Красив е, но не мога да кажа нищо за растеж, структура и т. н.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Ники Стоянов написа:Някой има ли   acer palmatum shirazz

Имам, наистина са красиво оцветени до юли месец. Утре ще ги снимам.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Но след юли Shirazz заприличва на acer Butterfly.
Преди това са наистина уникални.
Изображение
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ацер

Мнение от сюзан »

Ето ги моите ацерчета
A. palmatum Pixie
Изображение

A. palmatum Orange dream
Изображение

A. shirasawanum Aureum
Изображение
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”