Нашите градини 2017

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5054
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1331 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Lilly »

Artemisia stelleriana 'Boughton Silver' - моята фаворитка :D наистина иска много вода
но при Artemisia schmidtiana /кавказкия пелин/ не съм сигурна, че е точно така. Из форумите основно жалбите са за прорастването на клонките отдолу и оформянето на грозничко петно в средата от голи клонки. В сайта на Зелена пролет пише

Отглеждане: На слънчево и добре дренирано място с оскъдно поливане. Страда от излишната влага и прекомерното мокрене на листата. Добре е да се насади и на проветриво място, компанията на задушаващи го растения не е желателна.

Поливам го , ама чак пък да му е много :hmmm: - точно в моята суха градина...Но пък има терауед и може пък и наистина да му е много влагата.
Но имам подобен пример с някои седуми - самозасялите се между камъните без грам поливане са толкова кичести и красиви, а тия между цветята, където поливам - изглеждат по същия парцалив начин - едни прораснали ластуни, големи междувъзлия ..
Някой споделяше за пелина , че щом порасне до 10-15 см, го намалява наполовина - за поддържане на тая пухкава туфичка.
Пише, че лесно се прихваща от резници - ще го размножа и ще го тествам при различни режими :D - все някъде ще открия оптималните условия
и ще докладвам :D
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Миша »

Лили, аз гледам основно кавказкия пелин, така че говоря от личен опит, трябва му влага , но без да подгизва, просто трябва да се открие златната среда, постоянна влага на дренирано място , което да не задържа прекомерно водата.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Margaritenia »

Да раздвижа малко темата:)
Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5054
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1331 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Lilly »

как не ти беше жал да обереш цветето :sdevil:
:tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
за раздвижване :lol: аз показвам следващия си фаворит - бадемолистната еуфорбия ROBBIAE
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Margaritenia »

Много е готина, Лили:) отгоре засенчила ли си я с тази мрежа?
А цветето е обрано защото го садих и за да има силички да вкорени:))) иначееее, не късам нищо!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5054
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1331 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Lilly »

Метнах една мрежа, защото листата на хостите и хойхерите, и здравеца, и анемонетата ... всичко изгоря
и на тоя фон еуфорбията много ме радва - цяло откровение е - толкова свежа, наситено зелена , с тия лъскави листа - а бе - супер е!!
догодина ще мисля за някакво по-изискано засенчване в стил Кристо :lol: - щото явно вървим към тропически температури през лятото
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Daniela Pargu »

Лилка,ти си една подстрекателка! :daaa: Само пиша,пиша....цял тефтер с уникалности! :liubov: :tzeluvka:
А за пелина от Мишето- синичкия/сибирски,де/- започнах да го поливам след предишния разговор.
И преди поливките беше прекрасна туфа ,но сега за нула време стана двойно по-широк !Разкошен е,добре,че направихте
дума за него!Благодаря ви,Миша, Лили, за това !А бе ,трябва да се чете .... :tzeluvka: :tzeluvka:
пп.Да допълня- само иглолисти засенчвам,ама и при мен изгоря всичко- ходя,гледам и се чудя кое е болест и кое е от слънцето :hmmm:
Е как да засенчиш всичко?!От сега умувам конструкции за догодина :lol:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5054
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1331 пъти

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Lilly »

[quote="Daniela Pargu"]Лилка,ти си една подстрекателка! :daaa:

накратко - абсолютно подла жена :lol:
Качвам снимки на растенията , които мен ме впечатляват - доста често по описанието не можеш да се ориентираш какво купуваш :snif: А после - как да му улучиш отглеждането - още по-голям зор :snif:
А кавказкия пелин аз го изрязах - още някакви фактори има освен поливането :hmmm: .
При мен останаха дълги сухи пръчки по 15 см и после малко нежни зелени листа на върха. И при Миша пише , че е сухоустойчиво-това какво значи :hmmm: . Трябва му влага - ами поливам най-много през 2- 3 дни, и то обилно . Имаше дълга влажна пролет. В тия условия хаконехлоето и брунерата /които по дефиниция са влаголюбиви/ растат красиви, пелина не се справя :snif: Имам още една неземна красота от тоя тип - tanacetum densum
Изображение
расте по същия начин - от него имам 3 растения - едно в градината и 2 в големи саксии / с поливане 2 пъти на ден с престояла вода!!/ - същия ефект.
Може би торенето им е много ...проблем с почвата? - вече не зная какво да пробвам . Освен да приема , че просто не ме обичат :cry: - изчерпах си идеите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Миша »

Сухоустойчиво означава, че издържа на суша,т.е. ще оцелее и при силно засушаване, това обаче не означава, че ще се развива добре при пустинни условия, обикновено пролетната влага е много необходима, за да направи хубава маса, която да издържи сухите месеци, тук е тънкия момент колко влага му е нужна пролетта, при гъсто засадени растения и задържане на вода може да изгние, или нежните листенца да изгният и да остане само един пискюл на върха. По същия начин е и Tanacetum haradjanii, след силните пролетни дъждове нарасна много, в момента съм ги полузасушила, но е направил туфа около 60 см в диаметър
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Нашите градини 2017

Мнение от Миша »

И само искам да добавя, правете разлика между сухоустойчиво и сухолюбиво, едното издържа периоди на засушаване, но за доброто си развитие изисква равномерна влага в повечето случаи, сухолюбивото се развива добре при засушаване
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”