Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

prijatel62 написа:МГХ, представям си каква пъстра салата става от всичко това червено, жълто, тъмно и розово при тебе :stiskam:
:daaa: :ieeee:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Димана »

Краси Лазаров написа:
prijatel62 написа:
Димана написа: M.г. взех семена от един сайт https://hobi-semena.com/domati.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Хийтърингтън пинк е сорта.
За пръв път отглеждам разсад, догодина ще опитам пак. :stiskam:
Интересни домати има тука :o Де да можех да им позная вкуса по картинката :ufff:
Чети описанието на сорта,там където пише вкус търси отличен и съответно си харесай домата по форма и цвят. Взел съм от този сайт десетки сортове и всичко отговаря на описанието,но имай предвид,че вкуса на всеки е субективен. Изключително са коректни.
Наистина са коректни. Калико ме посъветва по този начин да избирам семената. Имат почти 100 % кълняемост дори при аматьори като мен. Единствено Розов мед се поизложи. По еднакъв начин съм се отнасяла към всички семена, обаче тези не мръднаха от 15 см. Какво сбърках, какво стана...Садих ги такива директно, умряха безславно. Най-доволна съм от вкуса на Хийтърингтън пинк, Фаворит и Севрюга.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Димана, нещо си сгрешила. И на мене ми се е случвало нещо да не се получи, но обикновено давам втори шанс (на растенията и на себе си) и понякога си разбирам грешката. Розов мед връзва добре дори в жегите, въпреки крехкия си вид.
Тази година е първата откакто градинарствам, когато бера презрели домати от градината по това време. При нас е суша, топло е и на доматите добре им се отразява. В оранжерията Розова магия се представя повече от отлично, в градината също е навързала по три големи домата на първа китка, връзва и нагоре (без градушката сигурно щеше да е още по-добре). Момини сълзи също добре се развиват (само в оранжерията садих) и са много вкусен домат. Пообърках кой кой е в оранжерията, но мисля, че и Трапезица е много вкусен. Хъни муун ми хареса също, но ще се придържам към директните сортове. Мина време, докато свикна с ципата на Ръгби. Но пък е вкусен и също добре връзва. Без да искам засадих и в градината, та имам впечатления и оттам.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Димана и ние имахме мн.едри домати.Розовите домати - всички са супер вкусни.
Изображение
Супер на вкус,много родовит,издръжлив и неподатлив на болести но има един недостатък.Грозен домат е.
Харесвам Розов идеал и Червен идеал.Техните качества най-ми допадат и отговарят на моя капризен избор
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Нешев, благодаря за отговора.
Разрових местата на изсъхналите домати и от всяко място изкопах ларва на златка.
Чудя се, могат ли те да са причината, или са следствието... доколкото зная те ядат гниеща растителност и не закачат здрави корени, т. е., предполагам че са там заради гниене в корените, а не че те са причина за щетите, но не съм напълно сигурна.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Не е ларва на златка, а на майски бръмбар. Те се хранят с жива тъкан

Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Браво Ким, как си го хванала на местопрестъплението!
Ще види той нанесен какво го чака!!!
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Димана »

Светка, наздраве. Важно е доматките да са вкусни като салата на ракийката, независимо колко са тежки и красиви. :nazdrave:
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

Аз пък доста щети понесох от ларвата на зимната нощенка, или още сив червей.Добре, че реагирах на време иначе са много гладни тия гадини.Ползвах по евтина алтернатива на би58 която е Данадим.
Вкарах го чрез капковото и си реших проблема.Ето и няколко снимки.
Изображение
Изображение
Тук една сама се беше хванала в капан от лакомия, иначе може лесно да се открият като се разкопае в близост до засегнатото растение на дълбочина 5-10 см.
Изображение
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

Нешев!
Едно голямо Благодаря!
Много си ясен и ефикасен.
Твоите проблеми не са мои, но ся съм по-подготвен.
Щото най се плаша от проблемите, за които не съм подготвен и не знам че съществуват.
Ти си свежа следа в доматената пътека!
:mrgreen:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”