Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Мишо гледай какво се казва отровени от препарати домати. Днес правих консерви от първа китка от около 100 корена. :hihihi:

Изображение
Изображение
Изображение

Екземпляри за опознаване на сортовете от лаиците.
В ляво Розов блян, в дясно Соренто.
Изображение
Изображение

И сега малко гадости.

Половината болни домати са изгнили на пяна, а другите увредени са с вдървесинена проводяща система под люспата.
Мама ми каза днес, "за толкова години , за първи път виждам такава болест по доматите".

На мен ми приличат на букет от гадости при толкова химия и пръскане .
Има хора си почистиха градините на нула , както бях и аз миналата година, когато ми каза, че нищо не става от мен като градинарка . :lol:
Изображение

За мен истината е , че тече целенасочено унищожение на българското земеделие . Хората буквално се разориха на препарати.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

mimilisa от мен имаш поздравления за реколтата :dovolen: :daaa:
Аз съм на мнението,че за да имаш хубава реколта,трябва да се пръска.Като се спазват карентните срокове какъв е проблема .никакъв разбира се :dovolen:
И не само при доматите,а за всички зеленчуци и плодове се отнася :ieeemyzh:
peterstamov написа:
Elatior написа:Обръщам се към по-запознатите доматовъди с молба-може ли да ми препоръчате супер ранен сорт домати,който да не е със зелен пръстен,месест и не много воднист.Вече две години купувам семена уж на ранни сортове,но се оказват средно-ранни и едва сега започват да зреят :hmmmmmm:
Благодаря на отзовалите се :liubov:
Мой човек този домат, който търсиш аз мога да те уредя с него.
Месест,едър,ранен и става за оранжерия и на открито.Супер вкусен,сладък домат.Е не е като захар де :D
Ще ти го покажа но му трябваха 2 дни още да узрее напълно
Изображение Изображение Изображение
Много родовит селски домат.Събираш си сам семенцата.Червен е.
Поздрави!
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Светка, не си прав за пръскането, пръска се, но само при необходимост, т.е. при условия, при които може да възникне зараза, никой не прави сметка, че за всеки препарат се отчитат праговете, при които препаратът не вреди, но никой не прави изследване как комбинацията от няколко препарата влияние на човек или на почва. Да, с химия се постигат добри резултати, но смея да твърдя, че и с биофутгициди се постига добра реколта, даже много по-добра от тези, отглеждани с химия, проблемът е, че преходът към такова земеделие е минимум 4-5 години, и трябват комплексни мерки за биозащита- обогатяване на почвената фауна, точно време на сеитба/разсаждане, правилно разпределение на културите, правилен поливен режим и още,и още , и чак тогава идва т биофунгицидите и биоинсектицидите. Тази година минахме изцяло на биопроизводство и до сега не се е наложило да пръскаме нито веднъж

Мимилиса, хората не случайно казват всеки да се занимава с това, от което разбира, нищо ново като болест няма в твоята градина, поне по това, което си показала

Краси, по тази снимка не мога да кажа нищо, можеш ли по-детайлна снимка да качиш, на цялото растение и отделно на листата по отблизо, снимай и върха на растението отблизо
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 5366

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 5366 »

Здравейте! С голям интерес чета всичко, което се публикува тук. Научавам много нови за мен неща. Не всичко разбирам от първи път, но с повечко четене се справям. От известно време обаче с един въпрос не мога да се справя. Въпросът за приложението на препарата инфинито. Едни казват, че вмирисва доматите, други казват, че не ги вмирисва. Цитират се концентрации, етапи на зрелост и др. подобни. В описанието на инфинито дадено от Байер доматите не фигурират. След като фирмата производител не е посочила изрично "домати" защо все пак прилагате този препарат? :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

http://zashtita.bulagro.bg/%D0%B8%D0%BD ... E-390.html" onclick="window.open(this.href);return false;

първоначалната регистрация беше само за картофи с карантина 7 дни, и за домат-карантина 3 дни, после направиха повторна регистрация само за картоф, след година включиха и краставица,зеле,броколи

Ето я и регистрацията на сайта на Байер
https://www.cropscience.bayer.co.za/en/ ... -5-SC.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Ами ще ти кажа аз защо го използвах - имаше във форума добри отзиви за действието му и за това, че има сравнително малка карантина.И като станеш сутринта и видиш труда си за една нощ натръшкан от мана,нормално е да търсиш най-ефикасното.А за вкуса на лекарство - ееее, помислих си, че ТОВА на мен просто няма как да ми се случи.В интерес на истината, нещата постепенно взеха да се пооправят.Всеки следващ домат е по-добре.Сега пък искам доматите ми да зреят по-бавно, че да мине време и да изчезне гадния вкус.Мише, ти ми каза, че ще се оправят.Ще почерпя!!!!! :stiskam:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

[quote="Станимир"]Здравейте! С голям интерес чета всичко, което се публикува тук. Научавам много нови за мен неща. Не всичко разбирам от първи път, но с повечко четене се справям. От известно време обаче с един въпрос не мога да се справя. Въпросът за приложението на препарата инфинито. Едни казват, че вмирисва доматите, други казват, че не ги вмирисва. Цитират се концентрации, етапи на зрелост и др. подобни. В описанието на инфинито дадено от Байер доматите не фигурират. След като фирмата производител не е посочила изрично "домати" защо все пак прилагате този препарат? :hmmm:[/qu
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Интернета ми е ужасно бавен днес и аз докато отговоря.......
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Краси, по тази снимка не мога да кажа нищо, можеш ли по-детайлна снимка да качиш, на цялото растение и отделно на листата по отблизо, снимай и върха на растението отблизо[/quote]


Миша благодаря ти, растенията са гледани от доста специалисти, агрономи, биолози... Не е нещо типично за домата. Чакаме утре или понеделник резултати от анализи. На този етап се стигна до edema. Но нека видим резултатите.
Deleted User 5366

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 5366 »

Миша написа:http://zashtita.bulagro.bg/%D0%B8%D0%BD ... E-390.html

първоначалната регистрация беше само за картофи с карантина 7 дни, и за домат-карантина 3 дни, после направиха повторна регистрация само за картоф, след година включиха и краставица,зеле,броколи

Ето я и регистрацията на сайта на Байер
https://www.cropscience.bayer.co.za/en/ ... -5-SC.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Aз разглеждам тази страница - http://www.cropscience.bayer.bg/BCSWeb/ ... ccm=200010" onclick="window.open(this.href);return false;. Тъй като тук липсват доматите, зададох този въпрос. Регистрацията, която посочвате е за Infinito 687.5 SC. У нас този препарат не се предлага, а се предлага Infinito SC, за който няма регистрация (или аз поне не съм открил) за домати. Искам да уточня, че не съм имал и нямам желание да пръскам с този фунгицид. Просто ми стана интересно и затова се намесих в темата. Благодаря на Миша и Lidiq_macka за приятното общуване.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”