Ела (Abies) Fir

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

По скоро да я полееш с топсина освен пръскането и засенчване някакво и направи . :stiskam: Никакъв Биопон и никакъв син камък не слагай и не експериментирай за да не стане още по зле.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Di_Va »

Изображение
Изображение
Mugofrodo8, моля те да помогнеш със съвет кога е най- уместно и дали е безопасно да преместя тази испанска ела - abies pinsapo Aurea? Разположила съм я на изключително неподходящо място, а тя направи много хубав прираст, но вече се изкриви и върховете станаха като че ли два :?: . Висока е 30-40см и се надявам, ако я преместим с достатъчно почва около корените и в подходящото време, да я запазим :stiskam:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Ами като се застуди може но въпреки очакваните и размери да си имаш едно на ум за размерите като садиш винаги отпускай 1.5 над дадените по портокол височина и ширина . двата върха има решение но то е пак около декември . :stiskam:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Di_Va »

Като се застуди, имаш предвид зимата, така ли? Аз място имам достатъчно :) дано улуча подходящото за елата! Според мен вторият връх се образува от стремежа на един от клоните към светлината, по-напред в темата четох нещо за двоен връх, ама много не го разбрах.
Благодаря ти много!
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Да сега вече е опасно за местене след октомври вече може а манипулации по рязане и огъване през декември
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Di_Va »

Идеята на опъването е вторият връх да си се върне в състоянието на клон, но май трябва и да се скъси, иначе ще остане по-дълъг, или греша някъде?
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Испанската и гръцка ела имат неравномерен прираст тоест една година силен друга може да е много слаб .Образуването на многовърхова корона е топичен белег за тези ели ,а решението е или чрез лека резитба или чрвз огъване в заяисимост от годишния прираст и доубразуващите се брой леторасти за следващия сезон . Обикновено обрзуването на такава корона допълнотелно забавя растежа във височина а и сорта е с по бавен растеж от обикновената испанска .
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Di_Va »

Ми, сложничко ми се вижда, ама дано я преместим успешно и после пак ще ти досаждам с въпроси :)
Пък тази година прирастът е 10 см!
Последно промяна от Di_Va на Юни 12, '17, 23:29, променено общо 1 път.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Di_Va написа:Идеята на опъването е вторият връх да си се върне в състоянието на клон, но май трябва и да се скъси, иначе ще остане по-дълъг, или греша някъде?
Именно :daaa: само че скъсяването трябва да е задължително през декември и по добре дългия прираст да се премахне изцяло като оставиш най много 3 см от него . той така или иначе ще изсъхне .
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Di_Va »

А, ок ама всичко това ще се случва през декември, нали?
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”