Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Asarina »

elena kirilova написа:някой ходил ли е на Старосел
моля за впечатления от първо лице и запрепоръки :dovolen:
Който ходи в Старосел, да знае, че има две гробници за разглеждане - в Четиньова могила и в могила Хоризонт. Могила Хоризонт е между селото и Четиньова могила. На Четиньова могила има екскурзоводи всеки ден, но не знам работното им време. Та съветът ми е първо да се отиде на Четиньова могила, след това Хоризонт. Срещу Хоризонт е винарска изба "Старосел", която може да се посети за финал :daaa:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Тази година решихме, че август ще ходим на планина в Словакия. От февруари, когато етървата трябваше да си напише отпуска, сме започнали да планираме. Така го планирахме, че накрая решихме да идем пак до България :lol:
Този път сме решили няколко дни в София, планина и море.
Пристигаме в неделя, 6-ти август. Понеделник Витоша, вторник лека разходка в оковлостите на София (панчарево или кокаляне, може би железница...), на 9-ти август племенничката има рожден ден, така че ще сме из София, ще идем на сладкарница. На 10-ти тръгваме. Иска ми се да идем до Леденика, Крушинските водопади, Велико Търново (Арбанаси), долината на Тракийските царе, Казанлък. Крайна точка Пловдив, там мисля, че можем да бъдем на 14-ти и от там към морето.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Сега се усетих, че съм забравила да включа баир... Останалите много искат да се катерят по баири :hmmm:
Подскажете ми, моля, къде може да се качим, някъде в тази посока. Предполагам Стара планина?
Ще трябва да прежалим Леденика...
Изображение
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от miltonia »

Ами то, без да качваш баир, Търново и Арбанаси просто не могат да се разгледат! :hihihi:
Качете "баирчето" парк Света гора до Търново, гледката е хубава, и време за Леденика ще имате.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Поразрових и реших, че ще идем някой ден с децата на по-леките маршрути, Ловеч, Търново... :) Ние сега ще идем на по-тежките изкачвания. Така че за сега планът е:
От 6-ти до 9-ти - София (Витоша)
На 10-ти отиваме до Пловдив
11-ти автобус Пловдив - Калофер, от Калофер пеша – х. „Рай“ – Райското пръскало – х. „Рай“
12: х. „Рай“ – в. Ботев – засл. „Хр. Ботев“ – Петолъчката – х. „Васил Левски“
13: х. „Васил Левски“ – х. „Балкански рози“ – х. „Хубавец“ – Карлово, автобус до София
14 - 19 Ах, морето! :)
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Здравей.
Чета два пъти поста ти, и никъде не мога да открия думичката " Пирин". Как така лятна екскурзия из България без Пирин? Шегувам се. Пирин разбира се е красив, но сега искам да ви предложа нещо друго.
Първо един съвет от мен. Прощавай, но идеята - български водопади през месец август не е добра. България е богата на водопади страна. Това твърдение може да учуди много хора, но е така. За съжаление нашите водопади са на реки които нямат стабилен оток през цялата година. За това най-доброто време за посещението им е през пролетта когато топенето на снеговете и пролетните дъждове правят реките по-пълноводни. През август повечето от тях се превръщат в малки поточета, и водопадите не са така ефектни.
Второ - Забравете за масовите дестинации и популярни туристически места. Открийте скритата България и няма да съжалявате. Един вариант за това се нарича Югоизточна България. Поречието на река Арда крие истински съкровища. Съмнявам се че може дори толкова да ви хареса че да оставите морето за някоя друга година. Най-хубавото на тази част от България е това че все още не е така популярна и всичко все още си е чисто, естествено, недокоснато, некомерсиализирано. Това от друга страна си има и неудобства доколкото трябва предварително да разучавате маршрутите, и доста да се поровите за да откриете наистина интересните места.
Радостното е че има хора ентусиасти които се опитват да направят скритата България по-достъпна за масовия турист. / Всъщност не знам дали това е повод за радост, но това е друга тема /.
Едни такива хора са авторите на блога "Отбивки". В него те разказват за свои посещения в такива интересни и малко популярни места, както обясняват подробно как и вие да стигнете до там. Адреса на блога им - https://otbivki.com/.
През 2015 година тези момичета и момчета издадоха една книжка - " 101 отбивки " която стана хит сред любителите на пътешествия. На практика това е един безценен пътеводител за търсачите на точно такива скрити съкровища.
След големия успех на 101 отбивки миналата година същите автори издадоха и "Нови 101 отбивки ".
Цитат от блога им - " Какво ще откриете в „Нови 101 отбивки“?

Книгата съдържа авторски фотографии, полезна информация и точни описания как да стигнете до всяка от новите 101 дестинации. И този път акцентът в избора на дестинации е върху малко популярните и диви места, които рядко попадат в туристическите справочници.

Пътеводителят включва информация за:

– 19 водопада, речни каньони и езера;

– 19 крепости, антични градове и средновековни кули;

– 17 тракийски светилища, гробници и мегалити;

– 13 свещени места (манастири, скални църкви и параклиси);

– 10 изумителни скални феномена;

– 9 архитектурни резервата и места за бягства от цивилизацията;

– 8 пещери с красиви образувания;

– 6 екопътеки.

Освен подробни описания как да ги откриете, в книгата ще откриете много любопитни факти за тях, както и препоръки за други интересни места в радиус от 50 километра. Всичко това – в съчетание с качествени фотографии и съвети как да направите по- добри кадри на описаните в книгата места, които надяваме се – ще ви бъдат полезни.

Предполагам вече се досещаш на къде бия. Ако питаш мен. Купи си тази книжка, прочети я. Избери си няколко интересни места които да са така разположени че да могат да се посетят без да се налага да прекосите няколко пъти България от единия до другия край.
Ето това е адрес на интернет книжарницата на издателството издало този пътеводител -https://www.ciela.com/novi-101-otbivki.html. Ако не изпращат за чужбина може някой твой приятел да ти я купи и да ти я изпрати.

И последно. Ако решите наистина да посетите Югоизточна България и по-точно поречието на река Арда не пропускайте Шейтан дере / дяволското дере / точно под стената на язовир Студен кладенец. Как да стигнете до него, и какво точно представлява може да прочетеш от книжката която ти препоръчах.
Всъщност ето един малък откъс -http://www.dnevnik.bg/na_put/2016/05/31 ... ere_otkus/

Надявам се и тази година да ви е така интересно както миналата когато кръстосвахте пиринските чукари.

Р.р. - Докато творих това мое писание ти си дала вариант за малко по "баирна " разходка. Имай само в предвид че прехода Калофер - хижа Рай по нищо не отстъпва на миналогодишните ви пирински преходи. Имайки в предвид че на практика си е едно непрекъснато изкачване и преодоляване на доста голяма денивелация дори бих казал че е по-труден от маршрута Хижа Демяница - хижа Вихрен който вие преминахте миналата година. Можете до някъде да си улесните изкачването ако наемете кола която да ви закара до местността "Паниците ". До там има път проходим за автомобили. От там до хижата имате още четири, пет часа ходене. Пътеката минава през много красиви места, и определено си заслужава потенето.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Склери, благодаря! Надявах се, че ще напишеш :dovolen:
Скритата България искам да я покажа на децата, да видят от къде са дошли предците им. Сина ми знае български само защото много чете, та му давам книги на български, но му е трудно да говори. Голямата племенничка знае малко, а малките и толкоз няма да знаят. От друга страна всичките деца обичат природата, обичат да лагеруват. Ходят без да мрънкат и после спят като ангелчета ;) Имаме чудесни спомени от обикаляне на горите в Чехия, така че със сигурност ще идем да разгледаме и из България. Тези книги, които препоръчваш, са идеален подарък за племенничката, която на 9.8. има рожден ден - току виж се понаучила малко български :)
В Пирин ще се върнем. Трябва. Така и не се качихме на Вихрен :) Ама тази година е наред в. Ботев :)
Ще пробваме да стигнем до Паниците с кола, благодаря за съвета. А иначе аз със сигурност ще редуцирам багажа, в Пирин това ми бе основният проблем - умрелият слон на гърба, който ограничаваше движенията, особено при нанадолнищата, които "на младини" взимах със скокове или набегом.
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Района на връх Ботев / Национален парк "Централен Балкан" , и резерватите "Джендема", и "Северен джендем"/по моето скромно мнение е най-красивата част на Стара планина. Човек просто е длъжен да го посети поне веднъж в живота си. Аз съм се качвал на връх Ботев само два пъти, и то преди много години така че няма да мога да ви бъда полезен така както за Пирин, но ще се опитам да споделя / както се казваше едно време "някои съображения " / . Най-вече за да добиеш представа какво точно да очакваш от това място в това време на годината.

Първо - Както вече споменах водопадите в България / в подавляващото си мнозинство / са на реки които нямат обилен оток през цялата година. За това най-доброто време за посещението им е пролетта / от Май до средата на юни /

Това е "Райското пръскало " през май.

Изображение

Това ще видите ако посетите същото место през август

Изображение


Ако се вгледате добре ще видите че водопада не е съвсем пресъхнал, но това което е останало е една слаба струйка колкото да намокри скалите. Разбира се ако имате късмет годината да се окаже дъждовна водопада може да е малко по-забележим, но при горещо и сухо лято може положението да се окаже по-сухо дори от това на горната снимка. Иначе пътеката до хижа Рай дори и през август е много приятна, от гледна точка на това което виждате около вас. От гледна точка на жегата обаче ситуацията е доста напечена. През по-голямата си част пътеката върви през открити местности, без човек все още да е набрал по-сериозна надморска височина / където е по-хладно / За това е добре да се тръгва възможно най-рано. По обяд жегата е като в центъра на София. Е не чак толкова, но все пак сериозна / говорим за началото на август месец/.

За втория ден сте предвидили преход от хижа Рай през връх Ботев до хижа Васил Левски. Във втората си част / от върха до хижа Васил Левски / пътеката е лека за ходене, и в същото време много прегледна. За това трите часа / горе долу / които отнема преминаването и минават неусетно. Съвсем друго е положението в първата част от този маршрут - от хижа Рай до връх Ботев. Прехода отнема грубо четири, пет часа / в зависимост от подготовката на туристите / В горната си част пътеката става по-полегата и само това че е доста камениста малко дразни. В първите две трети от пътеката обаче има доста стръмни участъци. На две места преминаването им е подпомогнато от осигурително стоманено въже. Поне така беше преди години, но се съмнявам ситуацията да се е променила, в смисъл пътеката да е станала по-равна, или по-широка така че да отпадне нуждата от въже. Не напразно туристите наричат този маршрут "Тарзановата пътека ". Напиши на Гугъл "Тарзанова пътека ". Вероятно ще ти се отворят куп снимки, и ще видиш за какво иде реч. Събрани заедно двете части, от хижа Рай до връх Ботев, и от върха до хижа Васил Левски взети наведнъж правят прехода поне седем, осем часов. Като добавите и поне един час почивка на върха трябва да се готови за приблизително десет часово приключение.
Слизането на другия ден от Васил Левски до Карлово не представлява проблем поне от гледна точка на терена който трябва да преодолеете.

По мое мнение при така подготвения график ви се събират три дена доста интензивно планинско ходене. Лошото на този маршрут е че не можете да го прекъснете по средата например. Така както миналата година отложихте Вихрен за следващото идване. Всъщност може ако след като стигнете до хижа Рай на другия ден просто се върнете в Калофер вместо да качите Ботев. Стигнете ли до Ботев връщане назад няма. Ще трябва да извървите маршрута до края независимо колко сте уморени.

Извинявай ако съм те стреснал. Нарочно малко пресилих боята в последните няколко реда, но правя това за да те накарам сериозно да се замислиш като стягате багажа. Не вземайте излишни неща само защото сте свикнали с тях.

В района на Калофер има хора / или поне имаше преди години / които предлагат изкачване до хижа Рай, или дори до връх Ботев на коне или с джипове. Ако потърсите контакт с фирма предлагаща такова приключение, и ако цените им ви устройват / защото аз нямам актуална информация / можете да се договорите с тях да ви закарат, или да ви вземат от дадена точка по маршрута ви. Например да ви чакат на връх Ботев, и да в свалят до Калофер без да изминете втората част от прехода си. Ако все пак се чувствате достатъчно подготвени изминаването на целия маршрут сто процентово си заслужава. Гледките които ще видите ще ви останат като незабравим спомен за зял живот.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Благодаря!
За водопадите четох вече :snif: най-пълноводни са през пролетта, през август почти пресъхват. За съжаление ние не можем да си избираме кога ще идем, ако живеехме в София щеше да е друго, можехме да отскочим някой петък вечерта и да се върнем в неделя. От тук ни е трудно... Нищо де, живот и здраве някоя пролет можем да се откъснем :)
За изкачването - в Калофер ще отделим време да намерим контакт на някой с джип. Ако опре ножа до кокала ще звъним да дойдат да ни вземат. Първият ден изглежда ще е най-тежък, а това е добе, още ще сме пълни със сила. Ще сме 5 човека, 4 физически силни, а аз пък имам най-голям опит с ходене по планини. Вярно, нагоре с лифта, после по билото надолу, но пък ходех почти всяка седмица, зиме и лете 8-) Мъжа ми и сина ми ще носят тежките неща, така че и раницата няма да е такъв проблем. Ще се справим, къде ще ходим ;) Втория ден двтата участъка със стоманени въжета не ме притесняват, такова катерене обичам. Колко сме се катерили по морените :). Ако съвсем закъсаме ще преспим в заслона на в. Ботев. Четиримата останали спят редовно навън, а аз имам добър спален чувал. От Ботев надолу минаваме покрай 3 хижи - Левски, Балкански рози и Хубавец, там няма страшно, най-много да се забавим. За никъде не бързаме, летим седмица по-късно.
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

Много лош човек съм. Стисках, стисках зъби ама не мога да се сдържа. Вие вече сте си избрали маршрут, ама мен ме бута от вътре да попитам а защо не вземете да качите нашия първенец Мусала. Ако не сте се качвали там де. Мусала е единайсет метра по-висок от Вихрен, но много по-лесен за изкачване. За четири дена, колкото сте си отделили за планина, може да си направите един много приятен преход в най-високата част на Рила. Много прегледен, много красив, и на всичко отгоре по-лек от миналогодишните пирински преходи.
Примерен маршрут:
Ден първи - София Боровец с автобуса. След това с кабинковия лифт до връх Ястребец. От там до хижа Мусала е един час път спокойно ходене, без големи изкачвания, по широка пътека. Това по-скоро не е пътека а черен път утъпкан от хилядите туристи които всяка година се качват на Мусала. Повечето хора правят еднодневен преход до Мусала като вечерта се прибират обратно. Една нощувка на хижа Мусала ви дава предимството да се качите на върха преди кабинковия лифт / който тръгва в осем сутринта / да започне да изсипва поредната порция " покорители" .
Ден втори. Ставане рано, възможно най-рано и поемане на горе. Минавате покрай Леденото езеро, и след двучасово ходене стигате върха. Ако имате късмет да улучите хубаво време гледката от там е невероятна. На осми декември осемдесет и трета с още няколко приятели качихме върха и уцелихме някаква инверсия, която според думите на метереолозите работещи на върха се случва веднъж на седем, осем години. Половин България беше пред нас като на длан. Видимостта беше такава че имах чувството че виждаме скиорите на Витоша. Качвал съм се и в такава мъгла че не можеш да видиш дори раницата на човека който е пред теб. Ама да не се увличам. Ако станете достатъчно рано и сте едни от първите на върха ще имате възможност да му се насладите напълно. По обяд навалицата на върха е като на Витошка в събота вечер.
Сред едночасова почивка на върха поемате на юг по ясно очертана, добре маркирана пътека и след три часа слизате до хижа Грънчар. Пътеката до там през цялото време върви по билото и гледките които се откриват във всички посоки са невероятни. Хижата се намира на брега на езеро. Много е красиво, а по-смелите може да опитат и да поплуват.
Ден трети. Тук има три варианта. Най- краткия - За два, три часа слизате до хижа Трещеник, и от там с кола или някакво друго превозно средство слизате до Якоруда. Може разбира се и пеша. Ще ви отнеме няколко часа. От Якоруда с теснолинейката до гара Септември и от там с влака до София. Може разбира се да се приберете и с автобус през Разлог, Предела и Благоевград. Можете да слезете от теснолинейката във Велинград, и да останете там ден, два. Велинград е СПА центърът на Балканите. Изкушения безброй.
Вариант втори. От хижа Грънчар поемате по пътеката на югозапад. Тя върви по билото. Лека и приятна за ходене. След час и нещо ще стигнете разклон. На юг има пътека по която можете да слезете до хижа Семково, а от там през курорта Семково с кола до Белица. От Белица вариантите също са много. Теснолинейка или автобус. Към Предела или през Велинград към Септември.
Трети вариант. / Според мен най-добрия / Подминавате отклонението за хижа Семково и продължавате по билото. То завива на запад, и след приблизително пет часа ще стигнете до връх Канарата. Можете да го качите ако имате желание и сили, но според мен е излишно. Пътеката сече неговите северни склонове и излиза на ръба над Рибния циркус. Долу в ниското са двете езера и хижа Рибните езера. Спускате се за около час и след приблизително шест часов преход стигате крайната си цел. На този преход, но в обратна посока ми е личния рекорд за най-бързо преминат маршрут. Водех десетина студенти от Германия. Предния ден половин час преди да стигнем хижата ни застигна буря с гръмотевици и градушка. Намръзнаха здраво защото се оказа че въпреки инструктажа не си носят топли дрехи. На следващия ден тъкмо бяхме излезли от хижа Рибни езера в посока Грънчар когато на небето се появиха няколко облачета. Въпреки че ги уверих че няма опасност от дъжд тия здрави момчета , и момичета, дръпнаха едно здраво ходене, почти тичане. Шест часовия маршрут го взехме за малко под три часа. В началото докато бяха по-отпочинали излязохме от циркуса за четирсет минути вместо за два часа. Ама аз пак се увлякох в спомени.
Ден четвърти. От хижа Рибни езера за около три, четири часа ще слезете до местността Партизанска поляна която е на четири, пет километра от Рилския манастир. До нея стига асфалтов път и там може да ви чака кола. Може разбра се за още час и нещо да слезете до манастира пеша и от там да хванете автобус за София.
За четири дена, без кой знае колко големи физически натоварвания ще видите едни от най-красивите гледки от Рила, и ще се похвалите че сте изкачили най-високия връх от Алпите до Кавказ .
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”