Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Да покажа с днешна дата ,и при мен започналото зреене на Лабрадор .
Сят в първата седмица на януари,отглеждан под лампи с допълнително доосветяване и отопление до 20* и на 18 март , за постоянно настанен в неотопляемата полиетиленова оранжерия- общо взето 140 дни му трябваха да стигне до зачервяване .
С друг сорт домати , не съм имала такъв добър резултат. Обмислям численото му присъствие за идната година, насаден директно в земята. :hmmm:
Изображение
В оранжерията стана доста зашумено и изнесох саксиите отвън, защитени под мрежата против градушка.
Трудно е саксийното отглеждане на домати , почвата бързо съхне в летните горещини и изпуснеш ли ги от поглед ....заварваш ги омърлушени. :hmmmmmm:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Този червен красавец, Иванина, да съм го откъснала вече :D. Моите ще се забавят. Тази година не ги колтуча и те като са напускали колтуци, цвят, не се удържат. Ма да правят, каквото искат. :)
Благодаря за инфото за Воловското сърце. Ще чакам да споделите дали връзва добре и т.н.
Тази година пробно имам разни хибриди, в това число и Бренди Бой (от миналогодишните семена). Приготвил е много цветни бутони и ще е интересно как ще се развие. Беше ми леко кисел миналата година, но може да е въпрос на вкус.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от calico »

Алис, защо не ги колтучиш, така по-добре ли ще е?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Калико, изпуснах ги (Лабрадорите) и ми е жал да колтуча, защото всичко е с цвят. От друга страна ми се иска да видя дали ще има разлика. Не, че много съм колтучила предните години, но поне се опитвах. Другите сортове се опитвам да ги колтуча, ама и там успява да израсне второ стъбло и толкова дебело, че да се чуди човек кога е успяло да се налее толкова. :)
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от vlax »

Срам не срам да попитам,Вие как си връзвате доматите и с какво когато не са на колове а на телове.На моите редове имам опънати три броя поцинкована тел една над друга на определено разстояние.До сега толкова години ги връзвам с изрязани ленти от чорапогашник,жената ходи гола вече. :lol: Много ми тежи това връзване всяка година.Като натежат доматите почвам да връзвам пък всяка една от китките тогава иначе се прекършват от тежината.Направо се побърквам от връзване.Мислил съм през годините да ползвам пластмасови щипки и все се отказвам.Мислех да си купувам клещи за връзване на лози и пак нещо не ми харесва метода,не съм пробвал така предполагам.Вие как ги връзвате и с какво когато не са на колове а на редове?
Това е снимка от миналата година
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

vlax написа:Срам не срам да попитам,Вие как си връзвате доматите и с какво когато не са на колове а на телове.На моите редове имам опънати три броя поцинкована тел една над друга на определено разстояние.До сега толкова години ги връзвам с изрязани ленти от чорапогашник,жената ходи гола вече. :lol: Много ми тежи това връзване всяка година............................
Няма нищо срамно , като не знаеш нещо да питаш. :dovolen:
Аз ще ти покажа моя вариант. :nod:
От както започнах връзване доматите на тел , не искам и да си помислям за връщане към търсене и забиване на колчета.
А пък понякога от летните бури , знаем и какво се случва с тях . :hmmmmmm:
Връзването на доматите на тел , ми е много приятна и забавна работа.
От няколко години ползвам кетелки- отпадъчен материал от чорапи , който се продава на пазара ни от множеството чорапени фирми наникнали в града ни. Миналата година цената на торбичка с този материал беше 1.50- 2.00лв. , сега не съм обръщала внимание защото имам доста.
Връзките са доста здрави и ние ги ползваме многократно, стига да има човек търпение да ги развързва при приключването есента с доматите. Ето ги като нови, и долната връзка- ползвани.

Изображение
връзването ми с тях

Изображение

И опитното поле , таз годишното ми предизвикателство с 30 те нови сорта домати от Хр. Христов , които с нетърпение очаквам да дегустирам.

Изображение

От оранжерията , зрели домати скоро може и да не ям ...но поне стръкове има. :mrgreen: Изображение


И за да ми е щастливо , и да не ме напуска волята за работа ....садя рози край доматите, те ме отнасят в един друг- приказен свят. :dovolen:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от vlax »

ivanina написа:От както започнах връзване доматите на тел , не искам и да си помислям за връщане към търсене и забиване на колчета.
Никога не съм ползвал и никога няма да ползвам колове,затова слагам тел.
Въпроса ми беше ако има някакъв по лесен тарикатски начин на връзване.

Иванина ,много е красива градината ти.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от calico »

Ние пък никога не сме връзвали домати на тел, дори не знам как става това. 100 кола всяка година
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Най-лесно е със здрава Т-образна конструкция, доматите вързани със сезал и осукване , така стъблото не прави корем, че да увисне, за нула време се минава да се усуче , няма връзки, щипки и т.нат. Ето тук китка домати по 500-700 гр всеки без допълнително връзване

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

забравих да пиша, усуква се, така че сезалът да минава точно под китката, така не се образува "корем" от тежестта на доматите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”