Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Публикувай отговор
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от venetka70 »

И аз да не остана назад си купих преди време 4 броя кукуряк от Сортови семена. Единия корен изчезна някъде между другите китки и изобщо не мога да се сетя къде беше, та да разровя и видя какво му се е случило. Та, да питам за другите три тези от вас с повече опит.
Корените не бяха лоши според моите разбирания, но растениицата нещо кретат, пък до цвят изобщо не знам кога ще го докарат. Та споделете тайната на прекрасните екземпляри, които отглеждате моля. Какво да им предложа на моите ,та да се присетят да пораснат. Листа не съм рязала. То смея ли- те са по 3-4 листа на корен и толкова. Единия е малко по-кукуряк от другите кукуряци / разбирай отдолу са се показали две нови листа/ , но другите ми седят като мумифицирани. Ни напред-ни назад. Приемам съвети всякакви.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Вени, нищо не трябва да им правиш. Само да ги поливаш като пресъхне почвата нацяло и да им махаш изсъхналите листа. Ще тръгнат и твоите кукуряци да вадят нови листа. Може би са малки и затова не ти цъфтят. Аз първите ми кукуряци ги чаках 3 години да цъфнат, но сега са големи красавци.
Изискват алкална почва, отцедлива, при все че моята е глинеста и тежка, на шарена или частична сянка се чувстват най-добре, макар че виреят и на пълна сянка, моите са на такава, защото при мен шарена няма. Може би само ерикзмитито го огрява малко слънце в късните следобедни часове. Ами това е.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от venetka70 »

Виола написа:Вени, нищо не трябва да им правиш. Само да ги поливаш като пресъхне почвата нацяло и да им махаш изсъхналите листа. Ще тръгнат и твоите кукуряци да вадят нови листа. Може би са малки и затова не ти цъфтят. Аз първите ми кукуряци ги чаках 3 години да цъфнат, но сега са големи красавци.
Изискват алкална почва, отцедлива, при все че моята е глинеста и тежка, на шарена или частична сянка се чувстват най-добре, макар че виреят и на пълна сянка, моите са на такава, защото при мен шарена няма. Може би само ерикзмитито го огрява малко слънце в късните следобедни часове. Ами това е.
Явно бързам, защото това им е втора пролет при нас. С добра почва са и са само на сутрешно огряване от слънцето / до към 10-11 часа /. Ще си ги кътам, пък дано ги видя някога цъфнали. Благодаря Вили. Аз си мислех, че има някакви особени хватки в отглеждането им, а то трябвало време....
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Просто трябва да се установят. :dovolen:
При мен доста от тези, които купувам с цвят, на следващата година не ми цъфтят и си ги чакам търпеливо.
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 164 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от artist »

Виола :sbow: и аз ти благодаря :tzvetentze:

и моите ще цъфтят за първа година :ieeee: ... от белгийската поръчката миналата пролет

:angel2: ...аз пък порових малко в Гугъл, да намеря дали ги подхранват с нещо за насърчаване на цъфтежа :idea1:
При засаждане или пресаждане, добавете малко тор с бавно освобождаване - "кукуряците са гладни растения".

... с балансиран водоразтворим тор със съотношение N-P-K на 10-10-10.
Твърде много азот може да доведе до тучна зеленина и недостиг на цъфтеж.
Fertilizer: Feed monthly year-round with a balanced liquid fertilizer diluted by half.
Тор: Хранете месечно през цялата година с балансиран течен тор, разреден наполовина. :idea1:

Кукурякът не се нуждаят от повече от няколко часа на филтрирана слънчева светлина, расте успешно и в сенчести места.
Непряко утринното слънце и следобедна сянка ще са идеални.
Грижите включват отстраняване на старите листа, само когато се появят повреди по тях.
Поддържайте почвата равномерно влажна, докато кукуряк се разраства и по време на цъфтежа.
След това намаляваме количеството вода. Жълти листа са причинени от преполиване /overwatering.
Харесват добавянето на мулч от добре изгнил компост (well rotted compost), в началото на годината, преди цъфтежа.


:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Артистче, по-скоро искат разреден тор с по-висока цифра на калий, и много ниска цифра на азот. Макар че аз моите никога не съм ги торила, растат си като в естествена среда. :dovolen: И да не се преполиват, защото гният. Аз изгубих доста и се уча на принципа проба-грешка. :nod:
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 164 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от artist »

:sbow: :liubov:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Малко пресни снимчици :dovolen:
Изображение
Изображение
Изображение
този е толкова тъмен, че трудно го хващам на фокус
Изображение
Изображение
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Murof »

Виола, имаш хубава колекция, ето и от моите..

Изображение
подобен, от къде е твоя?

Изображение
Helleborus x ericsmithii 'HGC Champion'

Изображение
Helleborus x orientalis ' SP Sally '
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Нямам спомен, не беше цъфтял досега, мисля че беше от една английска поръчка, но може и да е от някоя белгийска. А твоят ерикзмитии Шампион от къде е? Страшен сладур е. При мен най-напред ерикзмитито зацъфтява.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”