Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Аз садих първите 50-80 рози с присадка малко под земята. Ами не тръгват добре, бавно наемат. (Изключение си е само Леонардо, който явно толкова дълбоко съм зарила, че направи второ гнездо клони и растеше като луд още отначало.)
За сравнение имах няколко с присадка над земята, стартираха много по-добре и се развиха добре. После започнах да ги садя с присадка точно на нивото на земята, половината под нивото, половината над нивото. И май вече все така съм ги садила, освен там дето не мога да изкопая дупката повече, имам и такива с присадки повече от 5 см над земята.
И при мен наблюдавам същото удебеляване на присадката, не мога да изрежа всичко до края, стават направо като мъртви. Вадят нови клони, но не чак толкова.
Не знам какво да кажа, те моите вече засадени и каквото такова, нови 100 няма да засаждам, но тези окито сега садят рози трябва да имат тези неща впредвид. то си зависи и от почвата, и от студа и други неща. Рускините садят винаги с присадка под земята
от друга страна се сещам, че розите които са от резници, правят онова характерно удебеление на стеблото над повърхността, а не под нея...та не знам.
(добре че розите си цъфтят въпреки грижите ни)

Днес цял ден оправях 4 катерача- розите на перголата. Тя ми е най-представителната по розено време и тази година се постарах да ги разпръсна розите добре там. Драх се, привързвах, опъвах телове, рязах на три метра над земята- просто ад. Една от основните ми рози там- безименна розова еднократка, така и неразпозната, не беше рязана две години. Нали трябва след цъфтежа, а то все нещо има и пропущам момента. Сега е с такива стари клони, ожулени дето ги е блъскал вятъра на горе над перголата, наранени, ожулени, не знам ще ги бъде ли. Обаче, Белисима, страхотен рамблер е- всичките му клони от земята-5-6 не са по-дебели от 1 см в диаметър, а е купувана 2008г. , и така както са над три метра спокойно се огъват чак до земята. Измъквах днес едни триметрови клони през едни процепи между арки и пергола, огъвах ги почти на две, как един не се счупи. Трябва да заложа резници от тая роза, да не я загубя, купувана за "розова катерлива" незнайно откъде. Някакъв старинен рамблер е, невероятно жизнена, цъфти около месец, според времето.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от bell »

calico написа:те моите вече засадени и каквото такова, нови 100 няма да засаждам
Чудя се да ги дублирам близо до основата тази есен с резници на собствен корен :hmmm: За забавянето не съм забелязала. Има рози, които обичайно са ми заспали първата година, както и да съм ги садила, но да може и да се забавя първоначално развитието им.

Калико, дай снимка на този рамблер, че не мога да се сетя за коя роза пишеш :ieeee: много примамливо звучи с тези тънки клони. Може пък да я разпознаем дружно, ако не слагай резници есента :liubov2:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Дублирай с резници, няма да сбъркаш, наесен го направи :daaa:

ето ти снимка на цвета на неразгаданата роза отблизо, прилича на Фантин Ла Тур, но не е тя. тази е бодлива като кактус. Плоска розетка, не чак изрядна, цвета е малко студен розов и няма типичния силен аромат на гюловете, лек и фин аромат, понякога на нищо не мирише
ще потърся снимка на целия храст, но то храст е силно казано, клони които съм привързала насам и натам, иначе ще легнат на земята. Държа един стар клон и го наблюдавам- вече шест години си цъфти на къси странични, от едно и също място вади пъпки

Изображение

ето ти и доста стара снимка, розата четвърти сезон, това е 2012г. Откакто Дарби не нараснал, нямам нейна снимка отблизо, само негови. Но я обожавам тая роза, трябва да си я завъдя да не вземе да й стане нещо.
снемана по изгрев и е малко като избеляла, реалния тон е на първата снимка
Изображение


ето я и 2015, вече е над перголата, това в средата е тя, на далечния край е Дарби
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от bell »

calico написа: ето ти снимка на цвета на неразгаданата роза отблизо, прилича на Фантин Ла Тур, но не е тя. тази е бодлива като кактус.
Откакто Дарби не нараснал, нямам нейна снимка отблизо, само негови. Но я обожавам тая роза, трябва да си я завъдя да не вземе да й стане нещо.
ми, тя по красива от Дарби, бре :potekoha: :sbandit:

Ама, вярно имам спомен за тази роза преди време, голяма красавица. Коя ли е?.... отивам из старинните рози за домашно да видя ще открия ли нещо :hmmm:
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от tili »

Нали съм новак в розите, та съм садила всичко с присадка на нивото на земята. Забелязвам, че с нарастването на растението, присадката като че ли се издига. Дали не може да я позатрупам малко? Да повдигна общо терена около раозата. Какво би станало?
bell

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от bell »

calico написа: Изображение
Има логика да е някоя Centifolia. В твоята няма нищо мус и мъхесто по пъпките нали?

От тези рози високи и с много бодли ми излизат Great Royal Rose, но ми е по-топчеста, а и пъпките май са по-тъмни :hmmm:
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.5468.13" onclick="window.open(this.href);return false;
Rosa centifolia Mill. пак много бодлива.
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.3127.15" onclick="window.open(this.href);return false;
Königin von Dänemark тази е Alba, Centifolia, цветовете са единични и има прилика с твоята.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.266653" onclick="window.open(this.href);return false;
оф, тези все са силно ароматни, а при теб не е :hmmm:
Ще прегледам и Албите :snurd:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5284
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 117 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Daniela Pargu »

Много е красива розата,както и да се казва! :sheart: :sheart: :sheart:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

сега като се замислям, може би не е рамблер, просто голям фонтановиден храст, някоя портланд, или перпетуал :hmmm:
тичинките никога не се виждат, има копче в средата и розетката е доста плоска, няма дълбочина
не е нито една от тези, уви.
по цвета анй прилича на Fantin Latour, обаче за нея пишат че е почти безбодилна, а моята не е

да се преместим в темата за разпознаване, а?
Цвета не е едър, но не е и дребен, среден, към 7-8 см

да, красива е Дани. Не е нещо зашеметяващо, но ми е почти първата роза и си я обичам.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5284
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 117 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Daniela Pargu »

Мноого е красива!За мен розите са червени/спомен от детството/Красотата им е по-скоро носталгия!
Но тук като гледам снимките,познанията ви и прецизността ви- откривам това необятно богатство !
Нещо като дете в нова сладкарница! :liubov2: :cry: :liubov2: !
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

Дани, ние с Бел сме малко луди на тема старинни рози и много луди на тема огромни рози.
и за мен бяха бели розови и пр, не беше много отдавна, преди 5-6 години. Сега знам малко повече, доста повече де, но то е необятно- онова което не знам е твърде много..Четене-проба-грешка, това е номера, и на втората година си заразен до живот. :liubov2:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”