Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Какво сготвих днес

Мнение от bibi »

Изображение
Злате,дай рецептата на тези сладки
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Златка Трънова »

bibi написа:Изображение
Злате,дай рецептата на тези сладки
http://fedorcka.blogspot.bg/2016/01/Russian-Hats.html" onclick="window.open(this.href);return false; Това е рецептата.


Много са вкусни :dovolen: .Правих ги за приятели и много ги харесаха. :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Маестра Лоис, да ти докладвам - за тая вечер правих твоите ребра по твоята рецепта. Но не е с ребра :mrgreen: .
Вчера като се труполясах пред магазина за ребра, и успях да купя това онова от него, но там нямаше ребра(а винаги има :x ). Купих парче свински врат, нарязах го на дебели парчета, правих оня сос японаки ли беше, чуках семена (анасон наместо фенел), вместо оризовото вино сложих шампанско с лъжица ябълков оцет в него, и расия наместо саке, пеках 4 часа (трябваше 3 за врата, ама го разбрах после), мазах и запичах, и стана страхотно :potekoha: :potekoha: .
Направих и муса- по твоята рецепта ама не баш :mrgreen: Щото в оня магазин нямаше черен шоколад, а аз другаде не можах да ида. У дома имах два "Милка" - фин млечен, та правих с доза 2/3 от твоята и по твоята рецепта. Само дето добавих една тлъста супена лъжица хубаво какао за компенсация на млечния шоколад. Да знаеш, че става, много вкусно, вече изядох две чашки.

и една тортичка. Хич ме няма по украсите, обаче вкуса е просто страхотен.
Изображение

Сега чакам рожденничката. За нея направих пълнени чушки с гъби, ориз и моркови, и понеже плънката беше много, сложих я в тавичката, долях със течна сметана и запекох. Добре изглеждат...
ММ направи картофена салатка с кисели краставички и праз лук, а аз опекох хлебчето...
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

Супер, супер, страхотно звучи, а тортичката ми се вижда божествена!
Весел празник на цялото фемили!
bell

Re: Какво сготвих днес

Мнение от bell »

Ехаааа весел празник, Калико :ieeee: Супер торта!

Лоис, ще го правя по твоята рецепта. Права си, че жълтъците ненужно се бъркат отделно. А, белтъци изобщо слагаш ли или на тяхно място е сметаната?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Lois написа:Супер, супер, страхотно звучи, а тортичката ми се вижда божествена!
Весел празник на цялото фемили!

ако наистина точно ти ме хвалиш, ще се надуя :angel2: :angel2: :angel2:

тортата е по стара селска рецепта, (може и градска да е, ама е стара). Блатовете са най-страхотните блатове за торта, крема може да е всякакъв, аз най-често я правя с маслено-яйчен(оригинала е с ванилов)
само трябва да се прави два дни преди ядене, че блатовете се пекът с амонячна сода, и им трябва време да изветреят. Ама пък колко са вкуснииии..., могат да се ядат без нищо.

Бел, мерси. Аз като направих муса и разбих и белтъците, и сметана също, че наистина стана повечко :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

Много ме заинтригува с тия блатове. Пусни рецептата? Баба ми навремето правеше една "шах торта, от четири блата - два бели и два кафяви, режат се на пръстени и се подреждат разместени, с такъв млечно-яйчен-маслен крем, и отвън наръсена с орехи и настърган шоколад. Ооооо как се размечтах! Та исках да кажа, че ми заприлича на нея.
(А сега има форми за тая работа, блатовете направо така се пекат, англичаните му викат торта Батенберг, нещастници :hihihi: )

Бел, слагам ги, става по-леко и повече :) ама аз съм написала там накрая тоя детайл :) правила съм го и със заквасена сметана, ако чекнеш в блога "мус" - излизат още поне две рецепти, вариация на тоя. Този се казва "белгийски", не помня от къде го намерих.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Знам я шахматната торта, правила съм я навремето, с други блатове беше, ама страхотно вкусна :potekoha:

Давам веднага рецептата, щото не мога да пропусна баш на теб да дам рецепта, ти имаш хиляди рецепти. :angelche:

За блатовете
1,5 ч.ч. захар
3-4 яйца(ако са много големи са три)
2 амоняка + 1/2 ч.л. хлябна сода
1 ч.ч. кисело мляко
2/3 ч.ч. олио
2,5 ч.ч. брашно, пресято
ванилия

Разбива се с миксера яйцата и захарта на гъст крем. (капка от него да остава 2-3 секунди на повърхността). В киселото мляко се слагат двата амоняка, а содата се гаси с няколко капки лимонов сок.Прибавят се към сместа, добавя са олиото и брашното, и ванилията, (може и настъргана лимонова кора) и се разбърква до хомогенизиране. Това е за три блата. При желание към последния се добавя лъжица какао за да стане тъмен. Разстила се във формата върху намаслена хартия на слой около 5-7 мм, не повече. Пече се на 180*С до порозовяване, около 10-12 минути.

За крема, маслено-яйчния:
1,5 пакетче масло(около 200 гр) с 1 ч.ч. пудра захар се разбива до побеляване.
Отделно се разбиват 3 яйца+1 ч.ч. захар кристална на много гъст крем(ако трябва леко се затопля и се бие до изстиване с миксера). Към масления крем се добавя по малко от яйчния при непрекъснато бъркане.

това е. Правила съм я с млечен крем ванилия, със шоколадов, с млечно-яйчен и пр. Най ни харесва с този горе.
В оригиналната рецепта беше че блатовете леко се сиропират. Но според нас няма нужда, и така са пухкави и меки
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

Много интересно звучи, ще го пробвам. Само уточни, тези два амоняка, като количество колко са? Аз купувам амониева сода в едни доста големи пакетчета, вероятно твоите са малки? Чаена лъжичка? Или грамаж?
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2699
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от marillia »

Калико, весел празник със семейството!

Аз преди мъничко сготвих нещо набързо /като за след работа/, но пък много вкусно.
Ще ми е готино да ви го споделя. :tzvetentze:

"Мързелив" миш-маш
15-20 печени червени чушки
300 г сиренце
5 яйца
10-тина стръка магданоз
2 с.л. брашно
Щипка ронена чубрица
Черен пипер на вкус
Олио
Всичко това се обърква и се изсипва в тавичка.
Запича се до получаване на апетитна коричка. :liubov2:
Става за норматив :daaa: и аз тази вечер реших да го гарнирам с ароматно тараторче :dovolen:

Хубава вечер от мен!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”