За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 2919

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Deleted User 2919 »

Миналата година съпруг начете се от интернет и агитираше ме да направим семена на репички и моркови с лепило от царевично нешисте..Боже колко мравки вдигали сигурно наздравица в наша чест :D повече такива глупости няма да направя. Казват, че смейсвайки ситни семки с влажен пясък, не е лош метод :hmmm: Но с каквото съм съгласна, че преди да се засее, редичката полива се с гореща вода. После се сее в тази редичка.
Съвети за разсад:
http://florismania.com/floriculture-page.php?id=12" onclick="window.open(this.href);return false;
http://supersadovod.ru/rass/pochva/pose ... ih-semyan/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от къщичка »

Ния, непелетираните петунии слагаш върху едва влажен торф, без да ги заравяш. Правиш парниче, че от влагата да никнат. Направи парничето с "покривче" за да не опират в него като започнат да растат. Проветрявай всеки ден по половин час да речем.
Като кръстосат ги кали, като не махаш парника изведнъж.

Пелетираните също не се покриват с торф, пак с парниче.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от ния »

Къщичка,Алина-момичета :tzeluvka:
Харесах си историята със снега-сега има бол :lol: :lol: :lol: ,ще кажа от таз любов кво се е родило.
.Но не съм съгласна, че след 200дни до цвят ще е-мисля по рано да е. :daaa:
Алина метода с налепени семки на хартия е стар и сполучлив-що го не хареса.Даже в таз яка зима мислех да лепна някоя семка :hmmm:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от хортензия »

Аз имах такива семена на примули от миналогодишната поръчка от Бал :shock: толкова ситни ,че трябва лупа за да ги видиш.Как ги беше броила Миша идея нямам :o Как ги засях-напълних с торф саксийката оставяйки 2 пръста свободно място до ръба.Отгоре сложих сняг и веднага разпръснах семената,ако паднат много на куп с пинсета корегирам докато не се е стопил снега.После покривам със стреч фолио.След време като кръстосат листенца подсипвам с малко торф.Успех ;)
Deleted User 2919

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Deleted User 2919 »

ния написа:Къщичка,Алина-момичета :tzeluvka:
Харесах си историята със снега-сега има бол :lol: :lol: :lol: ,ще кажа от таз любов кво се е родило.
.Но не съм съгласна, че след 200дни до цвят ще е-мисля по рано да е. :daaa:
Алина метода с налепени семки на хартия е стар и сполучлив-що го не хареса.Даже в таз яка зима мислех да лепна някоя семка :hmmm:
:D :D А и мравки при нас викаха:Браво, давай още!!! Може би нещо люто трябваше да забъркам с нешисте :hmmm: ..Но тази година ще опитам с пясък и борна водичка..
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от wrong dreamer »

Alina, ето ти нещо овощарско - направи разтвор от син камък във вода . Няма значение пропорцията. Потопи хартията и я изсуши. Тогава сложи семената.
Това правя и със едри семена. Накисвам ги в 2% бордолезов разтвор за около 2 часа и после ги оставям да изсъхнат. Когато дойде време - сея. Нищо не ги напада, а и се дезинфекцират добре. Дори фъстъците / които са деликатесни / си прорастват без щети. Това пази вредителите на около 10 см от семената. В последствие се размива с поливките. Може да се прави веднага преди засяване, но е важно да се изсуши и тогава да се сее.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от дара »

Много полезен съвет, благодаря!
Deleted User 2919

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Deleted User 2919 »

wrong dreamer написа:Alina, ето ти нещо овощарско - направи разтвор от син камък във вода . Няма значение пропорцията. Потопи хартията и я изсуши. Тогава сложи семената.
Това правя и със едри семена. Накисвам ги в 2% бордолезов разтвор за около 2 часа и после ги оставям да изсъхнат. Когато дойде време - сея. Нищо не ги напада, а и се дезинфекцират добре. Дори фъстъците / които са деликатесни / си прорастват без щети. Това пази вредителите на около 10 см от семената. В последствие се размива с поливките. Може да се прави веднага преди засяване, но е важно да се изсуши и тогава да се сее.
А хартия каква е? А намокряне само отгоре или се слага в разтвор за да стане мокра? Ще опитам пак за морковите..Цвекло ще сея с пясък..
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Lilly »

Не намерих по-подходяща тема :hmmm:
Някой събирал ли си е семена от Pearl millet (Pennisetum glaucum 'Purple Majesty')?
Тая година си го купих, ама е малко скъпичко - ако си събера семена през есента , ще има ли проблем с покълването после?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от botan »

незабравка написа:Четох статията на Вискяр за обеззаразяване на семена с кислородна вода и Тирам.Обаче той казва,че това третиране е против бактерийни и гъбни зарази,а за вирусите само термичното третиране върши работа.Ако някой знае имаме ли нейде писано за термичното третиране на семената,ще съм благодарна,че да не се повтаряме пак. :dovolen:
Болшинството вируси не се пренасят чрез семената.
ния написа: За сеене на невидими с просто око семки :hihihi: . Как се сеят?
Аз ги овалвам в малко талк преди да ги поръся и те стават белички.
Lilly написа:Не намерих по-подходяща тема :hmmm:
Някой събирал ли си е семена от Pearl millet (Pennisetum glaucum 'Purple Majesty')?
Тая година си го купих, ама е малко скъпичко - ако си събера семена през есента , ще има ли проблем с покълването после?
Тази година сях, покълват без проблем. Е, вярно, не успях да ги скопосам, но мен никак не ме бива с житни от семена.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”