от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Колко много сте изписали докато разбера че има такава тема. Зеленко, моля да копираш това което съм ти изпратила като наблюдения, за да не се мъча да го творя пак, току виж съм изтървала нещо.
Аз имам вече към 120 дръвчета различни за собствено производство, повечето започват четвърта година, и на 90% от тях съм брала плодове. Освен сорта е хубаво да се обмислят и климатичните особености където ще се сеят.... като тук в Бургаско ни морят сланите, и кайсиите им мръзнат пъпките, а в по планинските райони трябва да избират по ранни сортове но студоустойчиви за да могат и да узреят.
Изчетох всичко за ласкавата и дано довечера намеря снимки да ви постна няма по добра праскова в моята градина! Имам четири ласкави двете са от частния разсадник на Живондов от който направи поръчка Джъст и взехме и стендесто, а другите две ласкави са от държавния институт по овощарство Пловдив. И четирите дървета са силни симетрично разклонени отрупани с плод, прореждах земята се покри с зелени празковки и пак много съм оставила защото плода стана средноедър като на останалите праскови които имаха сравнително по малко плод, досвидя ми се ...
Стендесто с формата на синя слива, но от едната страна силно сцепена в свивката, не усетих вкус на кайсия .... направих няколко бурканчета компоти за проба, не съм ги опитала още. Заедно с нея от частния разсадник купих и Мелитоп чорнъй селекция на Мелитопилския институт, е тя роди кръгла черна кайсия със семка на кайсия и с листа на слива ... което предполага по голяма устойчивост на студ и слани ... роди няколко плода и наблюденията ми още са бегли.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Ето и обещаните снимки ...нямам много снимки от градината си, снимала съм само нещо което ме е изненадало ...
Изображение
Изображение
Праскова ласкава на 3 години от Овощарски институт Пловдив
Изображение
Праскова Уфо 2 на 1 година от Овощарски институт Пловдив
Изображение
Изображение
Самоопрашващо се киви Соло едро колкото орех от Бриколаж за 25 лв на 2 години, за първи път има плод, нормален и вкусен е като нормалното едро киви.
незабравка

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от незабравка »

wrong dreamer,моят коментар е точно от ''неточните''. :mrgreen: Казах овошки-джуджета,пък исках да кажа ''хубави сортове овошки,които са на подложки джуджета-т.е ,както си писал -ниски и бавнорастящи.подложки : Казваш,че имаш около 30 сорта такива.Кои са те ,моля?По-скоро кои отговарят на критериите-добра устойчивост на най-популярните гъбни и бактериални болести , / ако може и на бактериален ,нектариален рак и огнен пригор-това по-скоро в кръга на мечтите е май,/ :hmmm: ,добре плододаващи освен това за мене е важно плодовете да са с минимално присъствие на киселка жилка,обичам сладки плодове. :P Никак не мога да се сприятеля с лимоните ,дренките и джанките ''на зелено''. :snif:
Имам Златна Превъзходна,която е оформена на ниско стебло и я поддържам компактна с резитба.Дървото е около 13 годишно.
Тази година пръсках само три пъти и то предимно с био препарати,Изглежда улучих кога и с какво-нито една червива или петносана ябълка нямам и реколтата беше точно колкото да ги изядем докато са хрупкави и сочни.

Изображение

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

aya_vhill, моята градина е до Бургас и тук определено е по топло ... имам 20 праскови, не мръзнат и си плододават всички доволно, мръзнат ми кайсиите обаче от сланите .... те цъфтят по рано ... сега си купих 2 късни кайсии Фарбали и Фалкло ... те узряват през август.
За ласкавата и за останалите праскови не съм забелязала сериозни болести само веднъж ги бе хванала къдравост и ласкавата беше с най малки повреди ..., но и ние ги пръскаме по няколко пъти както е по изисквания .... Пръскахме ги и сега с медсадържащ препарат всички дръвчета .... това се повтаря и края на февруари - ранна пролет и заменя 2 пролетни пръскания ... :daaa:
За вода и поливане ... чак края на това лято бихме сонда ... до сега ги поливаха само дъждовете 4 години и прасковите ни са истински и вкусни ... много сладки ....
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от wrong dreamer »

до Незабравка - ще ти изброя някои подложки, които са, било джуджевидни, било низкорастящи.
М9 е най популярна и лесна за намиране ябълкова подложка. Също М26, а М27 е малко по низка дори.
Gisella 5 е до около при черешите.
За крушите май дюлята е най низка.
За нектарина, праскова, кайсия - Mont Clare / до 3м / или St Julien.
За слива най добре е St Julien / до 4м /.Ще ти изброя и по лесни за намиране алтернативи,
но тези са най добрите.
Изключение е дюлевата подложка. Добра е "Дюля А / до 4м / или С / до 3м /", а не случайни семкови подложки.
Дано имаш търпение, понеже не влизам всеки ден.
Пак ще се обадя !
:daaa:
незабравка

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от незабравка »

wrong dreamer написа:до Незабравка - ще ти изброя някои подложки, които са, било джуджевидни, било низкорастящи.
М9 е най популярна и лесна за намиране ябълкова подложка. Също М26, а М27 е малко по низка дори.
Gisella 5 е до около при черешите.
За крушите май дюлята е най низка.
За нектарина, праскова, кайсия - Mont Clare / до 3м / или St Julien.
За слива най добре е St Julien / до 4м /.Ще ти изброя и по лесни за намиране алтернативи,
но тези са най добрите.
Изключение е дюлевата подложка. Добра е "Дюля А / до 4м / или С / до 3м /", а не случайни семкови подложки.
Дано имаш търпение, понеже не влизам всеки ден.
Пак ще се обадя !
:daaa:
Много ти благодаря,много полезна информация ! :tzvetentze: Сега се сещам за Mont Clare,че четох в един сайт,че е много добра,използват я за един сорт праскова Melred,-която е селекционирана нейде у Калифорния май,и е студоустойчива до -15,та използват Mont Clare от една страна за компактност и от друга за по-добра зимоустойчивост.
Prunus persica ''Melred''.Прави ядливи праскови ,а цветовете са фантастични,виждала съм ги на живо.Ако не стане за отвън ,като едното нищо ще я засадя вътре в една от оранжериите.Ти имаш ли мнение за нея?Мене ме кефи декоративния ефект,но и да хапваме прасковките ,още по -яко.Стига да са наистина вкусни де,че те в онлайн разсадниците звезди свалят! :mrgreen:
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Мнениеот незабравка » Съб Дек 03, 2016 10:02 pm
wrong dreamer,моят коментар е точно от ''неточните''. :mrgreen: Казах овошки-джуджета,пък исках да кажа ''хубави сортове овошки,които са на подложки джуджета-т.е ,както си писал -ниски и бавнорастящи.подложки : Казваш,че имаш около 30 сорта такива.Кои са те ,моля?По-скоро кои отговарят на критериите-добра устойчивост на най-популярните гъбни и бактериални болести , / ако може и на бактериален ,нектариален рак и огнен пригор-това по-скоро в кръга на мечтите е май,/ :hmmm: ,добре плододаващи освен това за мене е важно плодовете да са с минимално присъствие на киселка жилка,обичам сладки плодове. :P Никак не мога да се сприятеля с лимоните ,дренките и джанките ''на зелено''. :snif:
Имам Златна Превъзходна,която е оформена на ниско стебло и я поддържам компактна с резитба.Дървото е около 13 годишно.
Тази година пръсках само три пъти и то предимно с био препарати,Изглежда улучих кога и с какво-нито една червива или петносана ябълка нямам и реколтата беше точно колкото да ги изядем докато са хрупкави и сочни.
Незабравка, би ли споделила с какви биопрепарати си пръскала ябъката и кога като време, проблема при мен е че градината ми е смесена и на съседния ред до ябълките имам праскови например и когато едните се берат, другите трябва да се пръскат ... и тази година само ябълките ми бяха червиви защото спрях да пръскам доста рано .... :hmmm:
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от prijatel62 »

wrong dreamer написа:до Незабравка - ще ти изброя някои подложки, които са, било джуджевидни, било низкорастящи.
М9 е най популярна и лесна за намиране ябълкова подложка. Също М26, а М27 е малко по низка дори...
Добре,wrong dreamer, къде мога да намеря ябълкова подложка М26...? Интересувам се сега от нея.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
elmacho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 30, '16, 06:44

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от elmacho »

Търся праскови Ласкава и Евмолпия. Също и свястна нектарина. Някакъв адрес?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от polyabs »

Ласкава - Овощарски институт Пловдив
http://www.fruitgrowinginstitute.com/_m ... 0%B0%D0%BB" onclick="window.open(this.href);return false;
Евмолпия - Стоян Господинов
http://fruitgarden.org/bg/%D0%B0%D1%81% ... %BD%D1%82/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”