Вкореняване на рози от резници

Публикувай отговор
bell

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от bell »

Какъв майсторски, направо си е висш пилотаж :liubov2:
Вечне, ако това вземе и да цъфне направо ни утепа :D Другата есен ще режем масово от Fairy за зимната вълна във ваза :angelche:
Аватар
crazywork
Дълго кафе
Мнения: 100
Регистриран на: Юни 30, '16, 08:56
Местоположение: София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от crazywork »

А моите резници ги заложих директно в саксията и на някои са тръгнали да излизат листенца :ieeee:
Намират се на около 10 градуса в гаража, имат прозорец.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от gora »

Здравейте!!! :tzvetentze:
Само да споделя: през декември орязах клоните на една роза, лимонено жълта на цвят, грацилна такава, с малко бодли, расте храстовидно... Та захвърлям тия стъбла в една кофа, под навес. Преди седмица ми дойде вдъхновение да вкоренявам резници, нарязвам и от тия стъбла, стояли повече от месец на студа и вече имам почти развили се вегетативни пъпки. Вкоренявам ги по един метод за лозички - 2 дни престояват във вода, след това долната част на резниците се увива в кърпа, фолио, отгоре също се захлупва с прик, за да не изпарява много......Дали ще успея?
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от gora »

bibi написа:Мога да дам резнищи на:Пашмина,Ловли грийн и една мини роза(не и знам името)или да разменя за други резници.

Изображение-това е минито
Много красива!!! За какво бихте разменили резници от минито? Аз имам Ориента, М.Линкълн, бяла храстовидна/увина/цъфти само май, не през цялото лято, без бодли; спомената жълта; оранжева увивна, както и червена такава, и ......гюл - истински, ароматен, с много кичести цветове, от този който става за сладко, но и много бодлив.
"Бъдещето не е това, което беше"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от libra »

Gora,Тук.опитваме един метод Бурито,напомня на твоя.По принцип,развиване на пъпки не значи поникване на корени.Ти какво ще ги правиш по нататък?
Биби,страхотна роза!Струва ми се ,че тя няма да бъде мини заради големите цветове и листа.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от gora »

Здравейте! Да, аз четох за "буритките", и от там се зарибих
Резниците ще ги държа още седмица и ще ги сложа така, както са на снопчета в сандъчета с торф, перлит в неотопляема приземна стая, в която пече слънце. Досега /май със 100% успеваемост/ вкоренявам под буркан/пластмасова бутилка-есента набождам и напролет всичко тръгва, като държа на място до есента. Но слагам по-обикновенни сортове-това, което имам. Този разкош от сортове, който видях тука ми взе ума.....
Според мен резниците, когато са на снопчета се вкореняват по-лесно, взаимно се провокират....Имам опит с касис-снопчетата ги заривам под някое дърво, и през пролетта всички резници са със коренчета. Имам истински гюл-разкошен цвят и аромат - стар сорт, местен, но с много бодлички........
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от gora »

И сега като разглеждам, червената и оранжевата, които имам са като тези "остин рози", които виждам няколко страници по-назад.....
"Бъдещето не е това, което беше"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от libra »

Сортовете не се делят на обикновени или не-,а на такива ,които се размножават по-лесно и други-по -трудно.То си зависи от природата им.И разбира се ,след това идват някои условия,които подпомагат вкореняването. Би ли написала точно стъпките по ,които процедираш.Винаги надавам по едно ухо за по-успешно вкореняване.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от МГХ »

Аз не мога да им хвана чалъма.Накрая все почерняват и загиват.
На балкана сложих резници по правилата и ... едни дето ми останаха ги набутах в камъните до зида и с крак притиснах пръстта ,че се ронеше. Пролетта се оказа ,че само те са се вкоренили успешно .Сега не знам как да ги извадя защото са направо като инкрустирани в зидчето. Май там ще си останат като "успешен експеримент". :lol:
В чашка до сега не съм успявала !
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от gora »

libra написа:Сортовете не се делят на обикновени или не-,а на такива ,които се размножават по-лесно и други-по -трудно.То си зависи от природата им.И разбира се ,след това идват някои условия,които подпомагат вкореняването. Би ли написала точно стъпките по ,които процедираш.Винаги надавам по едно ухо за по-успешно вкореняване.
ОК! направо ще копирам протокола за лозичките, аз го следвам точно, дано успее и при розите:

1. Отрежете пръчка с диаметър около 1 сантиметър от средната част на издънка на лозата. Обикновено се избира участък с три възела, но някои сортове могат да се размножават и чрез резници с два възела. Правете срезовете с лозарска ножица или много остър нож, така че да не допускате смачкване на пръчките.

2. След отрязване на резниците ги натопете във вода и ги съхранявайте за 2 дни на хладно и тъмно място, като например мазе. Може и да ги заровите в мокър пясък на 30-40 сантиметра дълбочина.

3. След като ги изкарате от мазето, промийте резниците против мухъл в слаб разтвор на калиев перманганат (леко розов на цвят).

4. След това, за да ги подготвите за покълване, трябва да ги напоите с вода, която ще активира метаболитните процеси. Направете го по следния начин: долната част на стъблото отрежете диагонално под възела, а в горната част просто подновете разреза. Потопете пръчките изцяло във вода.
Накисването трае около 2 дни. Ще проверите дали са достатъчно напоени по лесен начин. Когато натиснете върху дадена точка, трябва да видите показващата се от там вода, което ще рече, че резницата е готова за покълване.
6. Долната част на готовите резници трябва да завиете във влажна кърпа и найлоново фолио, така че влагата да се задържи в зоната на образуване на корени.
Накрая стегнете "превръзката", за да предотвратите изпаряването на вода и изсъхването на кърпата. Върха на резниците също може да покриете с влажна кърпа и найлонов плик, но този път "превръзката" трябва да бъде леко отворена за достъп на въздух.
7. След това сложете подготвените резници на перваза на прозореца, като ги насочите с горната част към стъклото. Долната част, където се очаква образуването на коренова система, трябва да бъде над радиатор, така че температурата в зоната на корените да е приблизително 26 ºC. След 12 дни отпуснете връзката, навлажнете кърпата и отново я стегнете.
"Бъдещето не е това, което беше"
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”