Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Dewina »

Като начинаеща ще задам тъп въпрос :nod: - откъде да си купя семена за препоръчваните от вас сортове?
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Dewina написа:Като начинаеща ще задам тъп въпрос :nod: - откъде да си купя семена за препоръчваните от вас сортове?
Девина, колко корена ще садиш? Кои сортове си избра? Тъй като имам семена за различни сортове и ще сея/садя по два-три корена от сорт, ще ми останат много семена. Мога да ти изпратя. На когото съм обещала, ще изпратя след снежния капан. Другият вариант е в агроаптеките, понякога са малки павильони. :) Третият вариант е да си напазаруваш онлайн, зависи къде си и дали се предлагат съответните сортове.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Dewina »

Имамe оранжерия на село, около 40 корена се събират в нея. Ранни сортове домати ще трябват за оранжерията , нали :hmmm: ?
Аз съм v Berlin, градината ни е едно в BG село :dovolen:. Pодителите ми са стари, болни, но с общи усилия -те, двамата, аз и ММ през отпуските, приятели, съседи... поддържаме градината...

Много мило :tzeluvka: , alys, всичко ще си платя...

Изображение
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Девина, ще продължим на лични, но все пак тук да напиша (за кой ли път) моето мнение за ранните домати. Според мене зависи от условията на отглеждане. Най-ранния домат, който съм имала е Лабрадор (не се изприщвайте от повторението ;) ), но не всички го харесват. За мене е перфектен, но е дребен домат, джудже като растение и след като роди първите си домати, може да се засади друг домат на негово място. При мене срокът на вегетация от семка до първия узрял домат е 4 месеца (при по-топло този срок може да е около 3,5 месеца). Но докато узреят всичките му доматки, сигурно минават поне 20 дни. От семка до разсаждане в оранжерия или градина се предвиждат 60 дни, но при топло време (юни), този срок е доста по-малък, да речем 40 дни. Доматите, от които съм доволна в оранжерия са моите сърцевидни розови два сорта (нямат имена). Ако ти се експериментира, засади и малко Ръгби (хибрид). Това е моето предложение. А, още нещо - ако обичаш жълти сладки дребни домати, то със сигурност ще харесаш и Голден Сънрайз. Имах един корен от него и беше достатъчно за разнообразие. Черешката на тортата е жълтото крушовидно чери (може и от него един корен да се засади). Тази година ще опитам и някои нови хибридни, но от тях не ми останаха семена. Забравих за Паулина (хибрид), но той не е ранен (което не пречи, де).
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Lizi »

Люти чушки
50 грама/литър
48 ч
(срещу листни въшки, бълхи, гъсеници и голи охлюви). 1 kg пресни или 0,5 kg сухи чушки се варят нарязани за 1 час в 10 литра вода. Престояват два дни и се прецеждат. 150 ml от течността се поставя в 10 литра вода и се добавя 50 ml течен сапун.
бълхи, гъсеници, голи охлюви, листни въшки
Аз по традиция сея на 6 януари и таза година заложих на Афен.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Не мога да намеря лунен календар с фазите на луната по дни - кога е подходящо за засяване на различните зеленчуци :hmmm:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от polyabs »

За хибриден сорт домати препоръчвам Рубин. Моите родители го сеят вече няколко години и сме много доволни : едър, вкусен, родовит, отлично израенен по цвят и размер, траен и сравнително устойчив на болести. Трудно се намират за него обаче семена в малки количества и са и скъпи в сравнение с широко разпространените сортове.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 817 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от мечтица »

хортензия написа:Не мога да намеря лунен календар с фазите на луната по дни - кога е подходящо за засяване на различните зеленчуци :hmmm:
Това успях да намеря в руските сайтовеИзображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от polyabs »

Дали е подходящо на 30.01 да се сее разсад за открито производство?
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

мечтица написа:
хортензия написа:Не мога да намеря лунен календар с фазите на луната по дни - кога е подходящо за засяване на различните зеленчуци :hmmm:
Това успях да намеря в руските сайтовеИзображение
Чтой-то мне не верится.. :dovolen: Наистина ли лунен календар е ефикасен? Мечтица, поръчвам ти разсад домати.Напиши, от кои ще садиш. Някой тук на форума обеща от селски местни Розови домати семена..не помня или казанлъшки или пазарджишки.. :hmmm:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”