Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Мимилиса!Аз съм мнооого толерантен човек,но ти си-уникален дразнител!Не знам някакви проблеми ли имаш или просто стрададаш от липса на внимание и спориш опонираш и обиждаш просто за да привлечеш това внимание пък било то и негативно!Малко ми идва в повече твоето държание,особено когато не е провокирано от никой и нищо!


Извинявам се за спама!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Рени, не се ядосвай! Нека се позабавляват на наш гръб :D Стари кокали - простено им е!
Кой/ какво е Фюри, Мимилиса? Къде/ какво да третираме отсега?
Ако е смешка нека да се смеем заедно.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Белият равнец гони трипси и въшки.За тази цел от цялата надземна част на растението, включително и от прикореновата розетка, се приготвят настойки и отвари, които унищожават смучещите насекоми (листни въшки, бълхи, трипси и паяжинообразуващи акари).
Бял равнец - листни въшки, бълхи, акари, трипсове. 800 гр. суха маса се надробява, запарва се с вряла вода за 30-40 мин.(или се вари), долива се до 10 л вода и се кисне 36-48 часа.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Фюри е химичен инсектицид!Изключително отровен за пчелите!
Мимилиса знае,че Миша ни съветва в биоземеделието и за това се подиграва!
Ако някой знае всичко защо си прави труда да спори!
Мимилиса,пръскай си с медни препарати и фюри до припадък ако щеш!Просто остави и другите хора да имат любопитство към нещата които ги интересуват и спри да се намесваш неуместно!



МГХ благодаря!Пробвала ли си!
Кога ся домата с доматчетата! :dovolen:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

clock, къде е градината ти?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

reni7377 написа: МГХ благодаря!Пробвала ли си!
Кога ся домата с доматчетата! :dovolen:
Само веднъж срещу акари. Но после пръсках с друго.
Домата се е самозасял есента на балкона или семенцето е било в почвата за цветята. Не знам.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Alys, в Козлодуй. Несъвършен климат, но богата почва.
МГХ, изключително ти благодаря! :tzvetentze: Точно такива отвари искам! Имам тетрадка - записвам рецептата! :ieeee:
Рени, благодаря ти за Фюри-то! :gush:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Просто игнорирайте постовете на тази Кума Лиса. Оставете я да си пише глупостите.
Ще се повърти, повърти и като не и обърне никой внимание ще си тръгне.
Клок, за което не си сигурна, можеш да ползваш гугъл. И във форума има търсачка.
Аз предното лято не брах никакви външни домати именно заради бронзовостта. Коварно нещо!
Ако имаш възможност смени тази година терена на доматите. Сей преди това и фацелия, из последните страници на предната тема писахме подробно.

За другите неща Миша ти е писала.
Ще търсим заедно начин как да не ни хване тази бронзовост тази година. Номера е в китайката ;) Начална и превантивна борба с трипса, т.е. да го изненадаме в гръб :lol:
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Това е мое мнение от миналата година. Смятам полезно и за тази година.
Тази година ще сея :

Прекос- от този ранен сорт не се деля вече 15 години. Растенията стават средно високи с много род. Зрее към 20 юни. Много сладки и вкусни. Единственият недостатък е че имат дебела ципа, но това ги прави много трайни след откъсване. Миришат на домати и растенията са устойчиви на болести. Освен това го берем до октомври края. Ако има болести в градината, този сорт последен умира.
Изображение

Паулина - Миналата година го сях за сефте и останах много доволна. Узря почти по едно време с Прекоса. Наистина много вкусни, не воднисти и сладки домати. Миришат на домати.
Изображение

Розов блян - Хубави домати, но са късен сорт, обрахме ги почти наведнъж и след това не заложиха повече китки. Много мощни растения с много листа. Предвидете му достатъчно пространство.Ще го сея защото го имам семето и защото мисля тази година да го слагам по-късно, за да стане към края на август.
Изображение

Соренто - Това е италиански много добър сорт едри розови домати. По сайтовете не го срещам. Купих си го от агро-аптека в разфасовка на "моя градина". 1 гр- 2,50. Този сорт също го сея от 15 години. Мирише на домати. Вземала съм "Белмонде" , който има дъх на препарат, без да е преторяван и пръскан и не беше толкова вкусен като домат.
Изображение

Червен гигант- Също го сея от години. Понякога от пакетчета, понякога от собствени семена. Отличен за консерви. Както го наричам "слънце в буркан".
Изображение
Взела съм Наслада за опит и сигурно е добър, защото е разработка на професора реализирал Паулина и Розов блян.
Изображение

Сортове от които не съм доволна.
Има едни нови сръбски семена, не ми се търси името на фирмата, но каквото взех от тях , повече няма да повторя. Домати Ураган и Медено сърце нямат нищо общо с описанията на пакетчетата. Ураган в действителност е много ран сорт, по-ран от Прекос, но доматите са дребни, меки и воднисти с много семена и не в червеният цвят от картинката им. Някакво бледо червенеещо-оранжево.
Меденото сърце няма нищо медено в него. И двата сорта са с рахитични храсти, сърцето с много издънки и колтуци. Най-обикновен Идеал -боклук.
Не съм доволна от сърцето на Албенга. Някакви дребни като круши, които на всичкото отгоре бяха от заразени семена. С нищо не ме впечатлиха. Ако искате крушовидни домати, преди време съм сяла Ред пеър , наистина големи месести домати с малко сок, по-сухи като за консерва.
Хоумстед- Много привлекателен домат на опаковката и пълен боклук като растение. Не рискувайте да си го слагате да ви заема място. Ниски растения, с много колтуци, задъни се още от земята, а тези които родиха, бяха само на две китки и дотам. Разболя се и умря.
Сяла съм и Фантазия. Не го намирам за нищо особено.

И най-важното, обезателно си обеззаразете семената с кислородна вода 3% за 30 минути, след това промивка с вода. . Не вярвайте, че производителите им са го свършили това, макар , че са задължени.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от polyabs »

Всяко мнение е полезно, щом е споделен опит :daaa:
Аз често ви чета и намирам много полезни неща. Споделяла съм и преди:
Взех няколко коренчета разсад домати миналото лято от човек който пръска и полива само с отвара и настойка от коприва ....коренчето струваше по 1 лв от един Биопазар :) Директен сорт и взех за да си събера семена ... Какво се получи лятото доста домати се разболяха от картофената мана, други умряха .... само тези био разсади оцеляха абсолютно здрави, а бяха в същия ред с останалите .... с такъв разтвор се пръскат доматите и се поливат и като тор, нищо друго не им трябвало .... но това е ако гледаш домати за себе си в малък двор :)
http://saveti.framar.bg/%D0%BF%D1%80%D0 ... 1%82%D0%B0" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”