Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

mimilisa написа:В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
http://www.agrogid.com/wp/wp-content/up ... n-Copy.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Разговарял съм с професор Данаилов който е селектирал този сорт,неговото мнение е двустъблено отглеждане. От моя опит съм на същото мнение,двустъблено е по-добре,но всеки сам за себе си преценява.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Краси Лазаров написа:
mimilisa написа:В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
http://www.agrogid.com/wp/wp-content/up ... n-Copy.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Разговарял съм с професор Данаилов който е селектирал този сорт,неговото мнение е двустъблено отглеждане. От моя опит съм на същото мнение,двустъблено е по-добре,но всеки сам за себе си преценява.
Добре. Само да не забравя, ще оставя един едностъблено и един двустъблено корен , един до друг за статистиката. :dovolen:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Всички розови домати са с малко шума :D ,в тез жеги слънчасват,та съм за култук под 1-во съцветие.
За Розовата магия от Опал зи ми препоръчаха да е с 2 култука ,ще намали едрината на плода логично е ,но ще запази от пригори,ще пробвам.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

mimilisa не знам къде си прочела за едностъблено отглеждане :hmmm: копирам текста за повече яснота

''Сортът е подходящ за средноранно производство на открити площи. Добре се развива и в условията на полиетиленови оранжерии. Схема на засаждане - 90-100/40-45 см. От съществено значение е прилагането на правилна формировка на растенията. Голямата едрина на плодовете на сорта позволява формирането на растенията на повече от едно стъбло. Най-подходящо за растенията е формирането им, основно, на две стъбла, като при най-мощните растения може да се отиде, макар и по-рядко, и на тристъблено формиране. Второто стъбло се формира от колтука в пазвата на листа под първо съцветие (китка), а третото - от колтука в пазвата на листа под второ съцветие. Прекършването на върховете на основното и допълнителните стъбла се извършва през месец август, като датата е в зависимост от броя на завързалите плодове на растение.''

П. П.Аз лично съм пробвала на два върха запазва едрината си,а миналата година оставих един корен с три,но доматите доста издребняха.Може да не съм им подала достатъчно храна знам ли :hmmm:
Последно промяна от хортензия на Яну 10, '17, 17:47, променено общо 1 път.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

clock написа:Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!
Благодаря ви от сърце! :tzvetentze: :sbow:
Ако има голям интерес, ще научиш повече от предишните теми, там има супер много полезна информация, която тепърва едва ли ще пишем. Стига да имаш време да четеш де, щото са доста страници.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Ния, :tzvetentze:
Моите розови винаги са имали много шума, но вероятно причината е в това, че изпускам колтученето и става гора. От друга страна пък не прегарят от слънцето. Трябва да хвана златната среда, но някак не успявам да им надвия и като станат големи колтуците и ме е страх (или ме мързи) да режа. Писали сте след поста на wrong dreamer в предната тема новости, та ще копирам поста на Миша: "Може би става въпрос за пловдивската каротина, който е специално селектиран като антиоксидант
http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100231 ... i-svoistva" onclick="window.open(this.href);return false;".
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

хортензия написа:mimilisa не знам къде си прочела за едностъблено отглеждане :hmmm:
http://www.agrogid.com/wp/?page_id=51

Гледала съм Розов блян и наистина за разлика от другите розови домати, образува много шума. Много мощни стъбла, дебели и високи, но повече от 4 китки май не ми направи и е сравнително по-късен домат. Ще го гледам, защото е селекция на професор и е устойчив на болести.
Култуците ги чистя редовно, освен ако не е било дъждовно и да съм ги изтървала, но някои сортове домати сами се разделят на две стъбла, че и на три стъбла, което не е колтук. Тогава ги оставям.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

къщичка написа:
clock написа:Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!
Благодаря ви от сърце! :tzvetentze: :sbow:
Ако има голям интерес, ще научиш повече от предишните теми, там има супер много полезна информация, която тепърва едва ли ще пишем. Стига да имаш време да четеш де, щото са доста страници.
Чета, Къщичка, чета, ама не мога да насмогна. Тук ще следя заедно с вас, паралелно с това ще чета и в предишната тема. Вие пишете, аз и без това спя малко. :angelche: Най - важното е, че я има информацията. А тя наистина е много ценна! Благодаря ви! :tzvetentze:
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Dewina »

Краси Лазаров, благодаря за новата доматена тема!
За много години, доматопроизводители!

От днес започвам усилено да ви четa - ще си водя и бележки в червен тефтер :daaa:

Р.S. Ще помолим модераторите :tzeluvka: да сложат в първия пост на тази нова тема препратки към другите доматeни тeми - за улeснeнue на нас, четящите...
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

clock написа:
къщичка написа:
clock написа:Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!
Благодаря ви от сърце! :tzvetentze: :sbow:
Ако има голям интерес, ще научиш повече от предишните теми, там има супер много полезна информация, която тепърва едва ли ще пишем. Стига да имаш време да четеш де, щото са доста страници.
Чета, Къщичка, чета, ама не мога да насмогна. Тук ще следя заедно с вас, паралелно с това ще чета и в предишната тема. Вие пишете, аз и без това спя малко. :angelche: Най - важното е, че я има информацията. А тя наистина е много ценна! Благодаря ви! :tzvetentze:
По-лесно ще ти е да кажеш какви проблеми имаше в градината, как започват да боледуват доматите , какви са били пораженията , така по-лесно ще разчепкаме проблема и ще намерим решение, защото ако питаш, когато белята вече е станала, е трудно да се помогне
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”