Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от calico »

и аз тука :ieeemyzh:
ЧНГ Краси, да е урожайна дано, ей така да си гризкаме доматки
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Оооо открили сте годината :daaa: :dovolen:
Тази година твърдо никакви експерименти повече.
От ранните домати по няколко корена Прекос, Паулина и Наслада/за първа година, много вкусни и едри си бях кулипа и ме зарибиха/.
Всичко останало - Гигант от събирано семе, Розов блян и Соренто. Момини сълзи, биволски и волски сърца - аут.
Ей тези са от на майка ми от градината, октомври месец - червен Гигант .

Изображение
Семе от това пакетче.
Изображение
И медни препарати още от разсаждането, колкото и да задържат развитието на растенията. Бактериозите ми унищожиха 100% доматите миналата година, след градушката обаче.
И никакво бързане. При топло време всичко расте с часове.
Ранните ще ги сложа на февруарското пълнолуние. Другите чак след 10 март. Аз съм на открито, тези с оранжериите си знаят.
Патладжанът е №12. :D
Последно промяна от mimilisa на Яну 10, '17, 14:01, променено общо 1 път.
Lois

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Lois »

Благодаря, Краси и rakery, така ще направя.
Миналата година не знам по каква случайност, но минах без нито едно пръскане. Може би защото не валя дъжд :lol:
Оранжерията я развалихме към края на октомври, обрахме доматите зелени и ги оставихме да зреят в мазето. В резултат днес още имам два домата от градината :)
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!
Благодаря ви от сърце! :tzvetentze: :sbow:
stefi9914
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Яну 10, '17, 13:02

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от stefi9914 »

Здравейте,тази година си взех нов сирт домат Розов блян. Как да го отглездам едностъблено или двустъблено? Родовит ли е?
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Относно Розов Блян погледни в сайта на Агрогид там е описано подробно :daaa: От личен опит мога да споделя че е страхотен,месест и сладък домат,но прави по 2 домата на китка,но пък едри.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

stefi9914 написа:Здравейте,тази година си взех нов сирт домат Розов блян. Как да го отглездам едностъблено или двустъблено? Родовит ли е?
Двустъблено е най-добре,оставяш култука под първа китка и привързваш. Добре е да се опрашват допълнително едроплодните домати. Според мен Розова магия е по-родовит и на мен вкуса му повече ми допада от този на Розов блян,но това е въпрос на вкус.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от alexg »

А и розова магия и по-ранен от розов блян, ако това се цели. Обаче пък е по-податлив на върхово гниене.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

alys написа:Ния писа, че не харесва Ръгбито, защото било розова консерва.
Ния, би ли описала още малко?
Търсих снимки на Ръгбито колко болно беше и толкова зле е, че чак ме е срам да я покажа,за мен домата, за да е градински салатен тябва да е едър,точно като снимката на калико, с такова сме отрасли :potekoha: А това като вкус ми е добре отгледана консерва есента,пак от онова време.
Имаме 10 реда по 60м в двора ни колов домат и не мога да си позволя да сложа един сорт,при еднакви грижи Ръгбито се разболя най-качествено :snif: За
Рилата казах желязна,ми не ми създава ядове,но ми е кисела иначе по 12 чепки род я докарах двустъблено.От Геосем ми предложиха Реяна F1 като
определена не толкоз семчеста.
Рових за снимки и изрових 2014г-сорт Ясминия/ Jasminia F1 RZ /-това е сорт за от вън,беше супер.Предлагаха го и по 100семки,сега нз.

Изображение
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”