Какъв е този кактус?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от tonimimi »

имам много голям Цереус Перувианус.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от scleri »

Браво.
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от Невена »

Вече цъфна и го пускам за второ мнение:
Изображение
Изображение
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от el pistolero »

Имам две предположения- Rebutia senilis или Rebutia muscula.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
sante
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Яну 8, '17, 11:37

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от sante »

Здравейте!
Видях в интернет един кактус и направо се побърках да го търся. Намерих в български онлайн магазини на 2-3 места, но изчерпан.Съвсем от скоро станах любител на кактусите и покрай този вид си накупих наколко подобни, но нито един не е той. Та сравнявайки снимките на различни кактуси стигнах до извода че това е Мамилария Грацилис - mammillaria gracilis. Намерих такъв вид в ebay, но искам да потърся между колекционерите в България, преди да поръчам от чужбина. Това не е скъп кактус, но се оказа труден за намиране.
Това Мамилария Грацилис ли е? От къде мога да го поръчам?
Друг кактус, който ми напомня на Мамиларията Грацилис и също много ми харесва, но е рядък и изчерпан е този Mammillaria solisoides http://cactus-bg.com/andro/index.php?ro ... uct_id=247 Ако знаете от къде може да ги поръчам, пък дори и да трябва да почакам. Май се оформя в душата ми един маняк на кактуси и това ще се превърне в новото ми хоби :D
Много ви благодаря!
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от scleri »

Мамилария грацилис е некапризно и масово разпространено трънче. Лесно се размножава с отчупени издънки, и много баби го имат на прозореца си без дори да знаят как се казва. За това се учудвам че не можеш да ги намериш. Вероятно защото го търсиш след любители кактусисти, а сред тях той не е популярен точно заради масовото си разпространение. Ако трябва да си призная и аз го имах преди години когато и мен ме хвана тая болест, кактусите, но в момента го нямам. Когато мястото ти е ограничено не можеш да имаш всичко. Ако не ти мине мерака по кактусите само след година, две ще разбереш за какво става дума.
Второто трънче - Мамилария солисоидес е съвсем друга работа. На пръв поглед си приличат с грацилис-а, но само на пръв поглед. Солисоидес спада към групата на едроцветните Мамиларии, а те до една са трудни за гледане, капризни трънчета. Красиво кактусче е но не те съветвам да започваш колекцията си с него. Вероятността да оцелее дори един сезон е съвсем минимална. Една, две ненавременни поливки и си е заминало.
Порови се из кактусарския форум. Ще се нагледаш на красиви кактуси, а и ще разбереш кои са по-подходящи за начинаещ любител, и кои е по-добре да си купиш след като понатрупаш малко опит. То не пречи и сега да си купиш каквото искаш. Парите са си твои, но аз лично не бих купил растение за което знам че няма да мога да се грижа, и най-вероятно ще го уморя за няколко месеца.
sante
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Яну 8, '17, 11:37

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от sante »

Благодаря за отговора! Реших да направа така, както ме посъветва . Ще си потърся лесни за отглеждане кактусчета, а Мамиларията Грацилис ще се появи все от някъде. Mammillaria solisoides ще потърся, като натрупам опит. Сега е зима, през пролетта ще имат нови издънки, нови кактуси, а и времето ще е по-хубаво и ще имам възможност да пообиколя магазините за цветя.
sante
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Яну 8, '17, 11:37

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от sante »

Купих си малък, сладък кактус, но от магазина не знаят как се казва. Според мен е мамилария, но не съм сигурна точно каква! Ще ми помогнете ли в разпознаването на кактуса? Благодаря!

Изображение
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от scleri »

Честито ново трънче.

Това не е Мамилария, а Ребуция сенилис. Не е капризно трънче. Ако презимува на хладно и сухо през лятото ще те зарадва с красиви цветове. Ако ти е любопитно как изглежда, и как цъфти поискай от Гугъл да ти покаже снимки.
Хубаво е на пролет да го преместиш в друга саксийка и да му смениш почвата. Да не повтарям едни и същи неща можеш да се поровиш в кактусарския форум. Там има много информация за подходящи почни, пресаждане и други такива подробности.

Приятен ден.
sante
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Яну 8, '17, 11:37

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от sante »

Благодаря scleri ! Тъкмо ровейки из снимките на кактусите бях стигнала до извода, че това е mammillaria hahnianaq въпреки че тя е доста космата, но реших че е разновидност. Друго си е да го погледне, човек с опит! Определено това е Ребуция сенилис. Много е сладка!

И понеже новата ми страст към кактусите стигна до там, че не мога да спя, си купих от близкият магазин едно измъчено кактусче което според мен е mammillaria elongata.Ето го Изображение


Ако продължавам с това темпо, скоро няма да има къде да ги държа :D Много ми харесват! Имам един кактус, отглеждам го от няколко години, но тогава когато го купих не бях толкова запалена по кактусите. Взех го за да изсмуква лошите излъчвания от служебния ми компютър. Ще го снимам и ще го кача по-късно, не знам как се казва.

Това е кактуса на майка ми, който тя отглеждаше от много години, а аз го убих с преполиване. Не знам как се казва, но бих го купила пак. Когато цъфна, цялата стая ухаеше на много приятен и нежен парфюм. Снимката е стара от август 2012. Малко след това го убих с много вода. Много, много ме е яд!

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”