На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от alexg »

Вчера засях доматите за оранжерията, а с това и започнах сезон 2017 :dovolen:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от къщичка »

Добра реколта, Алекс! И здрава година!

И аз май скоро ще засея първите за оранжерията. Даже и бурканите ще приготвя :lol:

Рени, хайде бе душа! Тази година ще препиша от теб и покрай доматките в оранжерията ще набуча манголда. Друго какво да тикна там?

А да ви питам, май не съм виждала по вашите оранжерийни снимки-до доматите сеете ли тагетеси, невени и подобни? Да вардят?
Предвиждам висящи кошници със сини петунии, да му мислят каква роля ще изиграят. Аз ще си представям, че Миша стои на парадния вход в оранжерията и с копие и щит ще ми варди трипсите ;)
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от alexg »

къщичка написа:Добра реколта, Алекс! И здрава година!

И аз май скоро ще засея първите за оранжерията. Даже и бурканите ще приготвя :lol:...
Благодаря! На теб също желая добра реколта, както и на всички останали! :daaa:
Мислих си дали да не отложа със седмица, но след като миналата година сях на 9 януари, а имах узрял домат на 2 юни реших да не отлагам :dovolen:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от хортензия »

За много години и от мен!Да е успешна и плодородна новата 2017г. за всички :dovolen:
И мен вече ме сърбят ръцете,но съм намислила да стартирам в началото на февруари за оранжерията и през март за навън.В оранжерията ще заложа Ръгби,Оптима,Биг Бийф и Розова магия.Последния ще пробвам за първа година,досега сеех Розов Блян,но тук прочетох че повечето трудно правят разлика между двата сорта като вкус,но пък Магията я описват по родовита. Помня че имаше проблем с този сорт-самозадънваше се след първа китка :hmmm: Моля ако ви се е случвало споделете на коя фирма са били семената?Другото ми откритие,четейки тази тема е препапарата Байкал ЕМ1.Мисля да го пробвам за обеззаразяване на семената и после за подхранване на разсадите.Някой от момчетата тук беше споделил ,че вижда разлика в качеството му поръчван от две фирми.Ще помоля за насока от къде да си го поръчам,защото в моя град не го открих по магазините. Благодаря предварително :tzvetentze:
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Хортензия, Розовата магия (блян) през колко см ги садиш? Не е ли трудна вентилацията в оранжерията с тези сортове? Ръгбито мисля, че през 40 см ще е добре. Раничко ми е още за сеене. Навън е велик ужас. :)
Deleted User 2919

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 2919 »

Вече не помня, кой , мечтица или къщичка, изпратиха ми Ръгби , всички харесахме плодовете им. Моля да ми извинят къщичка и мечтица. :nod: Помня, че беше Добрички разсад, защото безименните домати-разсад ги наричахме Добруджанки....По-скоро беше от мечтица.. :hmmm:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от хортензия »

alys в оранжерията садя на 40см всички сортове ,като розовите ги оформям двустеблено с цел по-голям добив от корен,защото цъфват 5-6 цвята на китка ,но в крайна сметка връзват най-много 3бр,а и разстоянието между съцветията е по-голямо в сравнение с другите сортове.Тях ги оставям с един връх.Старая се да почиствам долните листа за да е по проветриво. Не зная дали е правилно,аз имам оранжерия от 3 год.и съм самоука на принципа проба-грешка :dovolen: Първата година ги садих на 35см,но обслужването беше изключително трудно,следващата година ги сложих на 50см,тогава пък ми се сториха на рядко и остана доста не използвано място и така миналата година стигнах до 40см,което ми се стори идеално.
Тия дни се замислям и за друго,предстои ми да си купя още някои семена ,но си мисля че някои от магазините от които пазаря не се отопляват :eeeh: и като имам в предвид температура в последните дни се притеснявам дали това би се отразило на качеството на семената като кълняемостта :hmmm:
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от rakery »

Доматите за парника ще сея не по-рано от края на този месец. Така или иначе ще ги садя в първата деседневнка на Април. Времето тук не позволява друго.
Миналата година пробвах Фантазия вътре, но не се получи - имаше по 1-2 супер едри домати на корен.
Афен също се чудя дали да сея пак. Завързва добре, но е слабо изравнен, имах домати и по 300-400 грама, но и по 100. Все пак не отричам възможността да съм сгрешил някъде в отглеждането. Вместо него мисля да сложа Розова Магия. Бях сложил пробно 5 корена и се представи наистина добре.
Ще заложа и Ръгби. Навън се представя добре, значи и вътре ще е така.
И за капак, ще пробвам един малко известен сорт, а именно Бийфмастер. Сдобих се с уж оригинални семена, пък да видим.
Останалото е така пренебрегваната Наслада, която за мен е най-добрият хибриден домат; Калина и малко Рила.
Веселин
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Фев 6, '16, 17:48
Местоположение: с.Борисово, Русе

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Веселин »

Температурите може и да оказват влияние, но имах една розова магия от Опал Зи, с изтекла през 2012г, срок даден от производителя на опаковката, процент кълняемост. Миналата година я заложих в табла от 32 гнезда и поникнаха 24-26 гнезда. Семената бяха съхранявани от баба ми , зиме и лете закачени в една найлонова торбичка заедно с други семена, и на -10 са били и на +35 +40.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от хортензия »

Аз основно пазаря семена на Опал зи от хоби опаковките,дано не им се отразява температурата :stiskam:
rakery мислех да пробвам отвън Фантазия,тук прочетох доста добри отзиви за вкус и родовитост :hmmm: Опаковка на Опал зи.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”