Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Вкоренявай резници!
Тези розовите са супер! На пътя на нашата улица има две - папкаме.
Собственика каза че ги е вкоренявал от резници!
May the Force be with You!
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

Дали има значение кога да се вкоренят резниците за черница?
Нора, имай ме предвид за няколко резника. И още нещо - дали ще е проблем да се вкоренят на едно място и после да се пресадят?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

nora написа:Ние имаме една голяма и незнайно колко стара розова черница в двора. Висока е 6м. и дънера и е с диаметър 70-80см.
Всички сме влюбени в плодовете й-сладки, сочни,още края на май са готови, берем, ядем, правим на сокове, замразяваме и дори днес извадих един плик от фризера и пихме от амброзията. Само ме е страх,че дървото умира. Целият й ствол е на огромни хралупи, няколко клона изсъхнаха, а други провисват и опират земята. Подпряхме един голям клон и той живна, но не мога да подпра всички .
Та с две думи си търсим фиданка за черница, ако може да не е черна, че много цапа. И да попитам има ли начин да се подсили или подмлади тази .
Аз си взех от люляците на Зелено. Но може и с резници.
За създаване на резници се избират само добре узрели едногодишни леторасти с дължина над 80 см и дебелина над 10 мм, връзват се в снопчета и се транспортират до помещението за механизирана подготовка на резници. Изискването за стандартен резник от черница е дължина 20-25 см и дебелина над 10 мм.(един голям молив).Подготвените резници се връзват на снопчета от по 10 броя и горният им край се третира (запечатва) на 1-3 см в смес от една част асфалт и три части парафин. Така снопчетата с подготвените резници, поставени в полиетиленови чували с по 100-200 грама чист перлит на дъното, предварително навлажнен с дезинфект- 0,1%-ен разтвор на фунгицид, добре завързани се съхраняват при температура 2-4 градуса до залагането им за първично вкореняване в Шедовете.В зависимост от климатичните условия през пролетта, инсталациите се зареждат с резници от средата на март до средата на април.
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nora »

МГХ, благодаря за помощта.
Леторасли няма никакви, камо ли 80см. Дудите се раждат направо върху старите клони.А упътването ми звучи като ръководство за управление на космическа совалка.
Ще следя Люляците на Зелено и ще си поръчам от там. Тук прочетох за някакви "Пакистанки", та ще проуча .
Да попитам още нещо. Търся фиданки от едни ранни, черни, меки и много сладки череши. Не са едри и не се гледат промишлено,защото плода им никак не е издържлив, но са като мед. Питала съм на няколко места и всички се сещат за тях, но никъде не съм намерила.Та ако някой знае от къде мога да намеря, ще съм му благодарна.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

инсталациите се зареждат с резници от средата на март до средата на април.
Събираш си ги направо тогава и ....... вкоренител + торф + :stiskam:

Дългото е за събиране и съхраняване до пролетта.
May the Force be with You!
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13671
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

Норчеее , и аз искам :!: от твоята черница
нарежи , бодни някъде , където да не ти пречат , па дано нещо се хване :stiskam:
от Шмит си купих Елдорадо / каквото и да значи този сорт /
ако имах ясна представа къде да ги садя , три различни щях да си взема
дебна ги от 2-3 години , но чак сега имаше в приличен размер
дано оцелее зимата , дойдоха много добри растения , с големи листа
от Функие имам една кръстена "бяла черница"
расте си , но кога ще върже и ще върже ли изобщо ... :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

Ще пробвам с резници от коя да е черница, която видя, че плододава. Ако се хваща както Годжи берито, ще е чудесно. Това само за спорта. :D. Четох, че има различни видове черници и някои се получават от семена, но започват да плододават на петата година. Не запазват свойствата на майчиното растение, та можело да се очаква да е по-лоша или по-добра. Все тая, ще я оставя моята да видим дали изобщо ще оцелее. От резници срокът за плододаване от засаждане се съкращавал с две-три години. Иначе имало само мъжки, само женски и от смесен тип (не ги запомних кой двудомен, кой еднодомен, подробности :) ).
Според мене, ако имаш черница и искаш да я размножиш, опитваш с резници през пролетта и през есента. Трябва да се получи. Важното е да има поне две пъпки и да е връхна част. Онова с дължината и дебелината на леторасъла е на втори план, т.е. режеш и бодеш, и поливаш.
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nora »

Само да пукне пролет и почвам да слагам резници пък да видим.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Резниците не са много лесна работа, но черницата е трудна за убиване. Като върбата.
Ще се хване. Просто сложи снопче. Аз така правих веднъж лозите. На един картонен цилиндър наредих 10 калема с по 4 пъпки и ги залепих с хартиена лента за бояджии.
Отдолу стърчаха с една пъпка, втората беше по средата на цилиндъра а двете остават над почвата. Зарових до двете пъпки а в отвора поливах. Вътре си има почва, но не е до горе. Освен това отрежи дъното на една 10л. бутилка от мин. вода и покрий всичко.
Дръж покрито до около 15 май. Отвиваш капачката и поливаш отгоре. Ако стане много топло не завивай капачката .
За пакистанска черница попитайте Таралас. До скоро имаше.
Успехи !
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13671
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

аз Таралас го питах за пакистанската , той каза , че до есента може и да се намери ... но после го затиснахме с поръчки и изоставих проекта
напролет , като се появи , ще го подсетя
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”