Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2188
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Nevita »

Благодаря ти за отговора, aya_vhill,
И аз към "хейвъните" клонях, даже имам подозрения, че загиналите ми дървета са такива.
Къдравостта вече не ме плаши и впечатлява, защото спасение от нея няма, аз пръскам дръвчетата и успявам до голяма степен да стопирам болестта.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Невита, ако времето не ти е важно - най едри са Хейл /Hale/, но са средно ранни.
Имат и подобрен вариант - О'Хенри /O'Henry/ -едри, доста устойчиви на засушаване. редовно плододаващи, много вкусни и ароматни и т.н.
Ако държиш на аромата, търси с бяла пулпа.
Виж из нета за повече.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

За ябълката не се безпокой. Понякога е в резултат на несъвместима подложка, понякога е от получени вътрешни напрежения отново заради подложката. Щом има вар можеш да го превържеш. Целта е да не влиза вода, защото ако замръзне може да умре. Ако изрежеш раната отдолу така че да не задържа вода - няма нужда от нищо. Водата докарва и бактерии, ако се събира вътре. За бадема - това е реакция, но е много спорна. По форумите се ширят различни мнения за причините. Все едно - няма да пострада от това.
Има група от плодни които трябва да се пазят от преполиване. Това са кайсии, бадеми, сливи, дрян, нектарини, донякъде дюли и лешник.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Преди месец си купих две райски ябълки от Била - някой знае ли какъв сорт са?
May the Force be with You!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

Някой отглежда ли декоративни овошки? Съседката ни си беше наумила, че иска декоративни дръвчета и ме помоли да и помогна, тъй като не се оправя добре с българския език.
Намерих само в разсадник Елит, ограничението беше минимум 5 броя от вид и се наложи да поръчаме 5 броя. В петък пристигнаха, но ме притесниха, че са по-високи от очакваното. Обадих им се, но ме успокоиха, че са с такава височина вишните- от 1 до 1,50 м. Засяхме ги, но ме чопли отвътре дали не поръчах на горката ми съседка нещо дето ще стане доста по-голямо от очакваното.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от stefan_doc »

Ами, имам само една ябълка, с произход Холандия, за първа година е след пресаждането, расте много добре, планирам да закупя още нискостеблени дръвчета. Към момента ябълката ми е стигнала към 1.60 на височина - това е едногодишния й прираст.
Доколкото знам, размерът на дървото зависи най-вече от подложката - например за нискостеблени череши - подложки Gizela 5 и 6. Според публикации, характерно за Gizela 5 е, че силният начален растеж спира след втората и третата година, когато започва и плододаването.
Има и сортове, които си растат ниски - такава е например вишната Метеор, която достига 2 - 3 метра и се разклонява като нормално дръвче.
незабравка

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от незабравка »

wrong dreamer написа:За ябълката не се безпокой. Понякога е в резултат на несъвместима подложка, понякога е от получени вътрешни напрежения отново заради подложката. Щом има вар можеш да го превържеш. Целта е да не влиза вода, защото ако замръзне може да умре. Ако изрежеш раната отдолу така че да не задържа вода - няма нужда от нищо. Водата докарва и бактерии, ако се събира вътре. За бадема - това е реакция, но е много спорна. По форумите се ширят различни мнения за причините. Все едно - няма да пострада от това.
Има група от плодни които трябва да се пазят от преполиване. Това са кайсии, бадеми, сливи, дрян, нектарини, донякъде дюли и лешник.
За бадема- май трябва да се пръска-при мене така две кайсии пускаха смола,оказа се някакво кафяво гниене ;,едната я излекувах я с Хорус.Другата обаче я закъснях- след кафявото гниене по болните насмолени тъкани и по нацепената кора се настаниха и коралови петна- Nectria cinnabarina, изрязах на чукани почти,пусна млади клони и сега много ги вардя.Разпукването на кората и мразобойните-аз ги пълня с овощарска замазка,освен бактерии от там обичат да влизат и дървоядите. :nod: .A и различните видове гъби Nectria обожават рани и цепнатини.Макар,че нектариалния рак да е по-безобиден от бактериалния,де и се лекува с изрязване на заразената дървесина. :nod: Бадемите обаче са къде-къде по-жилави от кайсиите,но едно-две пръскания няма да са излишни мисля.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

за alys относно черниците
това което съм чела нейде си е , че много трудно се прихващат - не търпят местене
и , че семеначетата не дават плод :hmmm: , или много късно :hmmm:
бях се меракландисала много за " пакистанска " , но не намерих
знам , че по селата се срещат чудни сортове , но как точно да се сдобия с такъв , не можах да измисля
когато ходехме на море / студентски лагер / в Равда , в двора с/у стола имаше една прекрасна бяла черница , с много едър плод
домакина я береше и вареше ракия от нея / така разправяше де /
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

Зеленко, в Пландорекс имаше бели черници. И аз си взех една на гол корен и я засадих на село, на пустеещето място срещу нас. Чисто и просто от носталгия, че имаше една в двора на чичо, но той я отряза на инат. Без никакви грижи това лято / децата я поляли два-три пъти/ се хвана и дръпна с около 40 см.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nora »

Ние имаме една голяма и незнайно колко стара розова черница в двора. Висока е 6м. и дънера и е с диаметър 70-80см.
Всички сме влюбени в плодовете й-сладки, сочни,още края на май са готови, берем, ядем, правим на сокове, замразяваме и дори днес извадих един плик от фризера и пихме от амброзията. Само ме е страх,че дървото умира. Целият й ствол е на огромни хралупи, няколко клона изсъхнаха, а други провисват и опират земята. Подпряхме един голям клон и той живна, но не мога да подпра всички .
Та с две думи си търсим фиданка за черница, ако може да не е черна, че много цапа. И да попитам има ли начин да се подсили или подмлади тази .
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”