Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

Незабравче, нямам мулч, нямам борови иглички, но пък вчера заваля сняг и ми отпада поливането :ieeemyzh: . Тъкмо да вляза да се похваля и да поема въздух и ти с нов проблем- пробивач, пък и на щамба. Не стига, че тая година това животно ми отнесе сумати рози и малини и се чудя новите - 40 как ще ги опазя на пролет, ами и една щамбичка си сложих за разкош и ти сега ме вкара във филма да я мисля и нея. Ще следя темата, че е сериозно положението.
Агроном ми каза, че пробивача напада рози, малини, къпини и всичко от това семейство, но за бреза, ли беше не съм чувала, пък и си мисля, че няма нищо общо със семейството на розите. Да не би да е друга някаква гад, роднина на пробивача :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Мария Николова »

Пробивачът не се нуждае от цвят, за да проникне в сърцевината на клонката.
По мои наблюдения, мама пробивачка пробива дупка на стеблото, в която снася яйцата си направо в стеблото. Като се излюпят гадинките, папат, папат и акат. По стеблото се вижда дупката, направена от мамата, и топченца ако надолу от дупката. Когато гадинката стане възрастно насекомо, излиза навън, за да пробива на свой ред нови дупки. Мисля, че за един цветарски сезон има поне 3 поколения.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от renimoss »

Пробивачът при розите не е същия, както при брезата :!:
"Розов стъблен пробивач - /Syrista parreyssi Spin./ Възрастната оса лети през юни.Снася по едно яйце върху двегодишните стъбла в основата на недоразвитите още връхни листа. Ларвата се развива в сърцевината на стеблото, като се движи от върха към основата.Прави малки отвори за изхвърляне на изпражненията. Зимува в края на хода в основата на стъблото в пашкул. Какавидира на следната пролет. Силно вреди на младите и скоро подмладените розови градини."
Източник: http://www.referati.org/maslodaina-roza ... 431/ref/p8
Това е при маслодайната роза. Обаче от форума знаем, че снася яйца и върху тазгодишни стъбла. Причината е, че осата-пробивач снася яйцата като пробива кората с яйцеполагалото си (видоизменено жило), което успява да пробие по-тънката едно-двугодишна кора, но не и по-дебела три- и повече годишна. Стъблото на щамбите обикновено е по-старо от 2 години, има по-дебела кора и следователно не би трябвали да е уязвимо.
незабравка

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от незабравка »

renimoss написа:Пробивачът при розите не е същия, както при брезата :!:
"Розов стъблен пробивач - /Syrista parreyssi Spin./ Възрастната оса лети през юни.Снася по едно яйце върху двегодишните стъбла в основата на недоразвитите още връхни листа. Ларвата се развива в сърцевината на стеблото, като се движи от върха към основата.Прави малки отвори за изхвърляне на изпражненията. Зимува в края на хода в основата на стъблото в пашкул. Какавидира на следната пролет. Силно вреди на младите и скоро подмладените розови градини."
Източник: http://www.referati.org/maslodaina-roza ... 431/ref/p8
Това е при маслодайната роза. Обаче от форума знаем, че снася яйца и върху тазгодишни стъбла. Причината е, че осата-пробивач снася яйцата като пробива кората с яйцеполагалото си (видоизменено жило), което успява да пробие по-тънката едно-двугодишна кора, но не и по-дебела три- и повече годишна. Стъблото на щамбите обикновено е по-старо от 2 години, има по-дебела кора и следователно не би трябвали да е уязвимо.
Благодаря,Рени,просветна ми.А дървоядите по дърветата са наистина различни-те влизат през процепчета на кората и на стари дървета и снасят яйца,за ларвите им явно не е проблем да гризат и пробиват ходове в първия слой дървесина под кората на дърветата.
Аватар
Звездичка
Кана кафе
Мнения: 626
Регистриран на: Май 5, '14, 08:56
Местоположение: Лом

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Звездичка »

Всичките ми рози са на крачка да започнат да се разлистват :ufff: какво ли да очаквам, ако стегне зимата, а няма начин да е друго. Преди месец пръсках с бордолезов. Чудя се какво да правя :hmmm:
"Само живеене не стига, човек трябва да има слънце, свобода и малко цветя."
Ханс Кристиан Андерсен
bell

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от bell »

Звездичка, нищо не можеш да направиш освен да чакаш и все пак едва ли ще се разлистят :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от calico »

звездичке, новите рози ли са така? за новозасадени е нормално щото
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от ToBo »

Ама те не са глупави розите :lol: Усещат ъгъла на слънчевите лъчи и си чакат на пъпки :daaa: На мен никога не ми се е случвало да се разлистят без време. По-скоро се е случвало насила да им чистя старите листа :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Звездичка
Кана кафе
Мнения: 626
Регистриран на: Май 5, '14, 08:56
Местоположение: Лом

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Звездичка »

Честита Нова Година, цветни феи! Пожелавам на всички ви здраве, успехи и много щастливи мигове с близките ви и с онова, което правите!
Днес направих няколко снимки за да не съм голословна, а пък студовете наближават и се чудя дали да не изляза навън и до позагърля поне в основите розите. Торта стои в чували и няма да е някаква сложнотия. Calico, напъпилите рози са от миналогодишни поръчки. Новите спят, но те са и загърлени.Направи ми впечатление, че на онези, които подрязах есента го няма този проблем, но те се броят на пръсти.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Имам и пъпки
Изображение
ToBo, и аз повечето листа ги махнах механично от храстите. Е, от повечето де. Едените стоят с почти всичките си листа, Пълпъл скайлайнер също, Флорентина само смени окраската си и си пази листата, Римоза също не ги хвърли и т.н. и т.н. Не че мога нещо повече да направя освен да приплача и да се надявам, че няма всичко да измръзне.
Навън е 7 градуса над нулата, онзи ден беше 13 :hmmm:
И японската дюла се разлиства
Изображение
"Само живеене не стига, човек трябва да има слънце, свобода и малко цветя."
Ханс Кристиан Андерсен
лалесъм

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от лалесъм »

Звездичка, ти пръска ли предзимно с бордолезов разтвор?
Звездичка написа:Направи ми впечатление, че на онези, които подрязах есента го няма този проблем, но те се броят на пръсти.
Изображение
Това е много интересно и на пръв поглед противоречиво - нали уж с подрязването стимулираме растежа :hmmm: Обаче в потвърждение на това гледах по Gardeners World за подрязването на крушите. Според тях есента подрязваме това, което не искаме да расте - има едни такива специфични клони при крушите, а пролетта подрязваме тези клони, които искаме да се развиват и плододават. Тази година със сигурност ще го приложа на поповите ни круши, но е интересно наблюдението на Звездичка - дали може да го приложим и за розите?
Звездичка, ти кога точно си подряза розите през есента и кои видове?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”