Там , на Балкана !

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Днес , докато четох Tanet за компоста и не само, в темата на Isa Bel :
Посяла съм 5 дървета, нося си чанта от плат за покупките да не ползвам найлонови, все още нямам компостер понеже от общината щяха да ни раздават по някаква програма, но още се бавят, но планирам и такъв за да използвам обелките при готвене и такива дребни нещица с които си мисля, че помагам малко на планетата нали "Яко е да си Еко".
, се замислих за моите чудачества и се почувствах НЕ сама. ;)
И аз спирам водата , докато сапунисвам чиниите , а обелките от картофи , плодове и зеленчуци , лук и чесън и т.н. събирам цяла седмица и после ги нося на балкана , където ги трупам на компост , различен от този за тревите. Сега ми е проблем къде да ги събирам докато отидем вероятно след месец .
Ние ли сме чудаците или всички ония , които не ги е грижа за общия ни дом ? Защо позволяваме те да са нормалните , а ние странните ?
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Isa Bel »

/дръж се здраво - че може и да се отплесна ... :hihihi: /

Миленка, приключих обиколката при теб ... какво да ти кажа - направо съм замаяна ... толкова красота ... спомних си пак онзи дух който носят тия места ... ние с ММ много сме обикаляли из БГ - в Еленския балкан сме били няколко пъти - на язовир Йовковци ... там обикаляхме едни села /много ми беше забавно че всички завършваха на -ци-/ Руховци и другото не го помня какво беше ... толкова общи неща намирам при теб - и аз си гледам кейл от зеления и от другия зелен с дългите не толкова къдрави листа но не съм сяла от този лилавия - много е красив лилавия ... аз кейла го готвя както се готви спанака - с ориз, слагам го в супи, суров във смутита /много обичам банан, кисело мляко, джинджифил, куркума, мед и някаква зеленийка - понякога дори само това ми е вечерята/... латинките ги обожавам - изкарах си ги от семенца и поникнаха в различни окраски ... трябва да направя скоро и пост за цветята, които съм гледала ... сега съм събрала от семената на тези латинки и на пролет пак ще посея - да видим какви окраски ще станат ... и аз не съм имала проблем с листните въшки - изненадах се че други са имали такива проблеми - дали е до почва, до климат ли - незнам ... не съм ги пръскала с нищо ... и при мен тагетес - много ... навсякъде едно оранжево море ... имам от кичестия и от ниския ... а за листното торене - аз ползвах тази година само течен тор от калифорнийски червеи - доволна съм от него, а от другия който е като почва наторявам преди да сея всичко

а сега за чудачествата ...
преди да прочета, че си писала за чудачествата точно за това си мислех докато бях на гости при теб - толкова много хора пишещи тук като един - всички са на една вълна ... и хумура ни е един, и закачките, и любовта която носим - все едно сме се клонирали - не бях срещала толкова хора мислещи сходно - на едно място ...

моят род сме радиолюбители - от дете израстнах на радиостанцията - в онова време когато нямаше интернет ... трябваше само да завъртиш копчето на станцията и да се настроиш на правилната честота - тогава чуваш и други като теб отатък планетата, насред океаните, на малки островчета ... по цялата земя ... помня баща ми се беше свързал и със станцията "Мир" - за минути но се свърза и направи връзка ... винаги съм правила аналогия с това - и ние хората с нашите малки антенки ако се настроим на една честота се свързваме помежду си и ... "не сме сами" ... откриваме че там зад завесата има и други - същите като нас /по онова соц. време помниш все плюехме "капиталистите", но аз още тогава израснах с чувството, че всички сме хора и се смеем и плачем за сходни неща - разделението ни е наложено отгоре - умишлено с цел/

времето прекарано на гости при теб беше безценно - благодаря ти! :tzvetentze: :gush:
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 249 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от радост-31 »

МГХ написа:Днес , докато четох Tanet за компоста и не само, в темата на Isa Bel :
Посяла съм 5 дървета, нося си чанта от плат за покупките да не ползвам найлонови, все още нямам компостер понеже от общината щяха да ни раздават по някаква програма, но още се бавят, но планирам и такъв за да използвам обелките при готвене и такива дребни нещица с които си мисля, че помагам малко на планетата нали "Яко е да си Еко".
, се замислих за моите чудачества и се почувствах НЕ сама. ;)
И аз спирам водата , докато сапунисвам чиниите , а обелките от картофи , плодове и зеленчуци , лук и чесън и т.н. събирам цяла седмица и после ги нося на балкана , където ги трупам на компост , различен от този за тревите. Сега ми е проблем къде да ги събирам докато отидем вероятно след месец .
Ние ли сме чудаците или всички ония , които не ги е грижа за общия ни дом ? Защо позволяваме те да са нормалните , а ние странните ?
Миленка, извинявай че ще ти оспамя темата, но много се радвам, когато срещам себеподобни! :tzeluvka: Аз съм си градско чедо и за мен беше съвсем нормално обелките от краставиците да ги хвърлям в коша, остатъците от храна също отиваха там. Преди три години и половина доброволно (с нетърпение и огромно желание) станах селянка. Тогава се снабдихме и с кокошки - та така си реших проблема с растителните отпадъци, хляб, манджи и какво ли още не. ММ дори им носи бракувани торти и пасти, стари блатове, сладки и какво ли още не.
Сега , когато видя някого да си бели краставиците над коша, да хвърля пожълтели листа от марули и какво ли още не направо побеснявам. Абсолютно несъзнателно му правя забележка и започвам да събирам отпадъците за кокошките. А те от своя страна доста неща произвеждат- яйца, месо, тор. :daaa: Дано има повече хора от тази порода.
Имам и голямо желание за компостер- събираме доста шума на есен, трева от косенето на ливадата, нехранителната част от растенията. Ти какъв компостер използваш?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

радост-31 , нямам си компостер от тези купените или раздадени от общините. Имам си едно заградено местенце метър на метър , в което трупам растителни отпадъци. Когато се превърнат в компост го изгребвам и с него торя градината , пълня саксиите и сандъчетата с цветята , пикирам разсада. Имам и един по малък куп , където събирам листа , окосена трева / нея повечето слагам за мулч на зеленчуците и цветята/ , обелките и отпадъците от кухнята. Там процесите протичат по-бързо и компоста става за по-кратко време. Струва ми се ,че е и по-силен. Понякога слагам в него мая , размита със захар , за катализатор. Повишава температурата в центъра на компоста . Част от растителните отпадъци изгарям . Най-вече трънливите . Пепелта също използвам в градината. У нас ядливите местни неща ги оползотворява кучето. А сухия хляб и остатъците от готвено на балкана отиват за котките , които идват .
Isa Bel , радвам се ,че ти е харесало. Има доста неща , които тепърва ще правя. ММ не може да ми помага, защото има проблем със сърцето от две години насам. Налага се да правя всичко сама . Но това не ме спира. Малко ще променя и облика на градината. До сега преднамерено търсех естествен и малко небрежен вид, но вече ми се иска нещо по подредено , но не съвсем. Пък и лакоми очи за цветя имам и ще се разширявам към поляната май :hihihi: Да сме здрави пък останалото ще стане. Сега съм се захванала с едни "творчески" занимания . Майсторя разни неща от хартия , но ще покажа като ми се получи нещо по-така.
В момента не ходя на работа и съм с много намерения , но ще видим какво ще стане. :lol:
Lois

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lois »

МГХ, относно отпадъците от зеленчуци в града - от блога на една нюйоркчанка го научих - слага в кутия или плик и във фризера, докато дойде уикенда и ги носи на фермерския пазар, където ги събират за компостиране. Та, ако имаш място във фризера - ето ти идея, докато стане време за вилата :)
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Lois , пренесох ги на другия балкон ,където е студено.Във фризера е доста тесничко ;)
Така започна утрото на 2017 в Русе Изображение
Изображение
Това направих в любимите си нюанси Изображение
Бъдете щастливи през Новата 2017 година ! Бъдете здрави ! Нека заедно сбъднем мечтите си !
Изображение
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1655 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Emilly1212 »

Прекрасно утро и начало на новата година Миленка! Честита Нова Година! Желая здраве, много късмет и щастливи мигове с любимите ти хора! :tzvetentze:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Тутти »

Нека Новата 2017 е щедра и здрава за теб и близките ти хора.Силата на Балкана да помага да се сбъдват всички ваши мечти. :tzvetentze:
rosi-m
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1986
Регистриран на: Ное 19, '14, 19:54

Re: Там , на Балкана !

Мнение от rosi-m »

Честита и успешна Нова Година
Милена!
:gush:
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Kaira »

Честита Нова година, МГХ! :tzeluvka:
Посрещни я с радост, изживей я с любов и я изпрати с успехи!!!
Късметът и здравето да бъдат постоянни гости в дома ти!!! :tzvetentze:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”