Какво е това цвете/растение?

Публикувай отговор
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от къщичка »

лалесъм написа:Къщи, миналата година Ноел беше полудяла по този и подобни моркови. По-напред в темата има разпознаване на някои от тях. Май няма многогодишни. Подариха й семена и имаше чудни, добре развити екземпляри в градината си и най-вече на точните им места, където искаше. А не като при мен - расте си където му падне, а на поляната, заради косенето се изживява като мини, но пак цъфти. В поръчката от Белгия има много разновидности :daaa:
Коя, коя е белгийската?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от МГХ »

къщичка написа:
лалесъм написа:Къщи, миналата година Ноел беше полудяла по този и подобни моркови. По-напред в темата има разпознаване на някои от тях. Май няма многогодишни. Подариха й семена и имаше чудни, добре развити екземпляри в градината си и най-вече на точните им места, където искаше. А не като при мен - расте си където му падне, а на поляната, заради косенето се изживява като мини, но пак цъфти. В поръчката от Белгия има много разновидности :daaa:
Коя, коя е белгийската?
Тази http://www.vasteplant.be/catalog/index. ... OR=&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Миша »

лалесъм написа:Къщи, миналата година Ноел беше полудяла по този и подобни моркови. По-напред в темата има разпознаване на някои от тях. Май няма многогодишни. Подариха й семена и имаше чудни, добре развити екземпляри в градината си и най-вече на точните им места, където искаше. А не като при мен - расте си където му падне, а на поляната, заради косенето се изживява като мини, но пак цъфти. В поръчката от Белгия има много разновидности :daaa:
На Ноел аз ѝ подарих семената, цъфти покрай нивите, но дали е същото идея нямам
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от juliboss »

Майко мила какъв компот сте сътворили от сем Apiaceae (Сенникоцветни) :D
Къщичке мила, Ammi majus няма българско име защото не се среща в естествената флора на България. Среща се по поречието на р. Нил, в Средиземноморието и източна Азия, натурализирано в Австралия, култивира се като лечебно растение тук и там. Това, което наблюдаваш наоколо като красив бурен е нещо друго, дай снимка. Когато Ноел се влюби в "дантелата", ставаше въпрос за едногодишния обикновен див морков, който се среща у нас заедно с още 2 други моркова. Сенникоцветни е едно от най-богатите семейства у нас - срещат се 150 вида от 65 рода!!!! доста са с декоративни качеста, достаса етеричномаслени и лечебни, също и хранителни растения. Та не са толкова прости нещата. И
В интернет, дали на руски или на английски, все трябва да се прочете някъде къде е разпространено това растение, че да се ориентира човек дали го има като диво, дали може да се отглежда у нас, или пък дали има българско име (което никога няма да мога да разбира за какво ви е, защото народните имена са понякога доста объркващи, под едно име се срещат няколко вида с различни свойства, често едно е ядливо, а друго отровно, затова внимателно :D а това Ами майор има пък 15 синонима в ботаническата номенклатура, докато накрая се възприеме като "официално" от европейската флора, първото му дадено Ammi majus. В райската градина на Ноел през пролетта я намерих щастлива сред "дантелата" на многогодишния Anthriscus sylvestris - горски див керевиз или азмацуг, все български имена, имаше и едногодишния див керевиз (Anthriscus cerefolium, наричан още кервел или азмацуг), имаше и растения от род Torilis, който няма българско народно име, възможно е и морков да е имала, нямам спомен, не знам какво си й събрала, Мише, но тогава май го определихме по снимката като див морков. За срам и съжаление от юли не съм наминавал при Ноел, за да видя всичките събрани "дантели", надявам се догодина да имам повече време за това удоволствие. Давайте снимки да определяме какво сте си харесали от сенникоцветни и внимавайте с инфото от нета, както и с гугъл транслейт, а Алинка да внимава много с ботаническата информация, която подава, защото е по-скоро царица на хаоса и заблудата, в старанието си да е от помощ, но пък така човек се учи :hihihi: всъщност ако успяваш, Алинка, да отсееш само вярна научно-обоснована оригинална богата рускоезична информация без да я даваш в превод на български, ще е по-полезно и особено ценно :dovolen:
Deleted User 2919

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Deleted User 2919 »

Нищо не обърках.Дадох да разбере че има две Амма, прегледай постовете ми. Написах, че Митрополия плевел не Амма Majus, а другата Амма Visnaga .Дадох пълна информация, но когато не разбираш руски е едно, но за двете Амма дадох на български език и на английски
http://ozelenenieterras.ru/terrasa/bulg ... /ammi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://higgledygarden.com/2015/01/07/gr ... from-seed/" onclick="window.open(this.href);return false;


И двете не са отровни, само Келла да не се предозира.
На руски Амма Majus е Амма Большая.
А Ammi visnaga е Амма зубная или Келла.//Келла: Использование при болезнях

Оказывает расширяющее воздействие, в особенности на кровеносные сосуды, бронхи и мочевыводящие пути. Обладает сильным противоспазматическим воздействие, которое может помочь избавиться от аллергической бронхиальной астмы. Облегчает приступы астмы. Повышает иммунитет.

Противопоказания

При соблюдении дозировок не ядовито, при высоких дозах оказывает токсическое действие на печень. Фототоксично. Не использовать в I триместр беременности. Может спровоцировать раздражение кожи. Не использовать совместно с препаратами, разжижающими кровь. //
Какво тука е объркващо? Превзето отношение към мен вече почва да ме ядосва.
лалесъм

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от лалесъм »

juliboss написа:Майко мила какъв компот сте сътворили от сем Apiaceae (Сенникоцветни) :D
По народно му това не е ли Семейство Моркови :angel2:

Аааааа, що така Ноелката не ми се похвали, че е завъдила и многогодишни такива :o Сигурно съм била там преди теб :lol:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от къщичка »

лалесъм написа:Къщи, миналата година Ноел беше полудяла по този и подобни моркови. По-напред в темата има разпознаване на някои от тях. Май няма многогодишни. Подариха й семена и имаше чудни, добре развити екземпляри в градината си и най-вече на точните им места, където искаше. А не като при мен - расте си където му падне, а на поляната, заради косенето се изживява като мини, но пак цъфти. В поръчката от Белгия има много разновидности :daaa:
Лаленце, пуснах търсачката в сайта, но не открих такова растение, знаеш ли под какво име се подвизава там? Растенията са няколко хиляди и доста време ще трябва да ги разглеждам едно по едно.
Намерих обаче Anthriscus sylvestris 'Ravenswing' ( с червеникави листа е), но това дивото на нашата улица повече ми харесва като цвят и като обща визия. А в гугъл прочетох, че го наричат кравешки магданоз :lol: , поне аз така си го превеждам (Cow Parsley)

Джули, лятото го снимах, ама явно не съм запазила снимките и сега ме е яд. Но ще го снимам догодина. То е много красиво като е на цяла полянка.
лалесъм

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от лалесъм »

Kъщи, в каталога им няма Аmmi - под други имена са подобните от сем Сенникоцветни, но нито ги записах, нито ги запомних като преглеждах изцяло каталога, който освен интересен е и много поучителен - няма да е загубено времето ти ако го разгледаш подробно :tzvetentze:
Другата година освен да снимаш дивото на вашата улица събери и семената му :dovolen:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от къщичка »

Лаленце, благодаря ти за бързият отговор :tzeluvka:
Лошото е, че разгледам ли целият каталог и ще харесам и други неща :)
Охххх... не е лесно :lol:

Весели празници!
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от къщичка »

Днес снимах Амми-то, вече е увяхнало и измръзнало, ама все пак...
Чудя се дали да му събера семенцата.

ИзображениеIMG_3737 by my name is life, on Flickr

ИзображениеIMG_3739 by my name is life, on Flickr

Иска и да попитам тези туи смарагд ли са?

ИзображениеIMG_3741 by my name is life, on Flickr

А на това храстче все му забравям името, листата сега са му опадали, но това му е стеблото. Специфично е и лесно беше името, затова се надявам да ми го припомните и вече да му сложа табела:

ИзображениеIMG_3724 by my name is life, on Flickr
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”