Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wrong dreamer »

И какво е то ?
Надявам се, че си послушала Веселин. Той е лозар и знае какво говори.
"Афродита" е високодобивен сорт. Нещо като "Виктория".
Няма много високи вкусови качества. Аз имам, но е за пазар.
Аз предпочитам "Елица","Троя", "Катя". Всички са на проф. Бабриков.
Без "Виктория".
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wrong dreamer »

Това е написано от професор Бабриков - автора на сорта.
Не се безпокой, можеш да ги преоблагородиш.
Това е чисто пазарен сорт. Ражда много, все големи гроздове и от това се печели.
Има доста комерсиални сортове.
Избягвай и американските, директни сортове. Те не се пръскат, но имат "лисичи вкус".
Когато се опитват да ви ги продадат, казват че имат аромат на ягоди. Което си е внушение.
За стафиди има 5-6 добри сорта и май това е всичко. Общо - бели и черни.
Помни също, че безсеменните сортове са доста дребни. Под 5 грама.
Има и типично "болнави" сортове. Други пък са с типично женски цветове и им трябва опрашител. Изобщо - трябва да се внимава, защото минават години и ядовете се увеличават.
Прозвуча като нещо опасно, но за мен е удоволствие.
Жалко е че не влизам редовно. Но пък не крия нищо от това което зная.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от renimoss »

И аз да попитам пък за осите. Лелеее, тази година беше страшно! Слагахме примамки с оцет и мед, но не помогнаха. Унищожихме колкото осила намерихме в стопанските постройки, но не можеш цяло село обходи. А загубите са има-няма 100 кг грозде, предимно десертното, че е с по-нежна люспа. Не бях виждала оси на грозд като пчели на пита, толкова гъсто! Моля, кажете как да се боря с осите догодина.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от renimoss »

Иха, ако обуя 1 декяр лозе в чорапи ще е страшна гледка!
Това с босилека ще го пробвам, значи да се снабдя с повечко семена.
Сега се сещам, че някъде (може би тук във форума) четох, че се пръска с настойка от не помня какво растение :ufff: Дано някой припомни, да пробваме и това.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от renimoss »

А, вярно, отвара от лайка беше. Обаче колко лайка на колко литра, защото концентрацията е важна.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от maranta »

Някой купувал ли е лози от Сортови семена - Преслав? Може ли да им се вярва? Четох из темата, но не разбрах за кои СС става дума :oops:
Споделете опит, моля :dovolen:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

maranta написа:Някой купувал ли е лози от Сортови семена - Преслав? Може ли да им се вярва? Четох из темата, но не разбрах за кои СС става дума :oops:
Споделете опит, моля :dovolen:
Купувал съм,но преди много време.Прекупвачи,а не производители,което си е риск. :stiskam:
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

renimoss написа:А, вярно, отвара от лайка беше. Обаче колко лайка на колко литра, защото концентрацията е важна.
Една кутия лайка от аптеката на 10л. вода ври добре и с него се пръска.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:renimoss ,
Това с осите ми е другия проблем с неприятелите. Примамките от шишенца със захарен сироп ми свършиха работа, ама малка. Като ги свалях от асмалъка бяха пълни догоре с най-тлъстите оси, които съм виждала някога. Другите обаче бяха десетки върху един грозд- изпиват го до люспа. Казаха ми да слагам гроздовете в чорапи...върши работа, ако са десетина- двайсет. За повече- ни чорапи ми се слагат, нито мъките да вися по асмалъка.
После майка ми каза, че старите хора на село слагали на връзки босилек- миризмата ги гонела и било изпитано. Ще го пробвам тази година :stiskam:
Това с чорапите за първи път го чувам,но използвам ушити торби от тюл(например стари пердета,намират се и в магазините за стоки втора употреба),или нещо подобно като мрежа.
http://forum.vinograd.info/picture.php? ... eid=196803" onclick="window.open(this.href);return false;
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от wesselin »

aya_vhill написа:wrong dreamer ,
Благодаря сърдечно за отговорите.
Лозарите и овощарите тук са много ценни, че иде пролет и тогава въпросите ще са много- то схеми на пръскане, подходящи резитби.../от нета имам много копирани, но дали да се ръководим на 100% от тях/
И нещо, което не ми даде мира това лято, есен...
Свраките :ufff: , не можах да ги изгоня. Берях всичко преди да узрее напълно. И не само гроздето, а всяко плодче в градината... И става въпрос само за една двойка свраки, а ако си доведат и приятели не ми се мисли.
Мойте уважения към мнението на всички,но относно сорта Афродита мога да кажа,че е единия от сполучливите на проф.Бабриков.Няма да съжалявате,че сте посадили от него,а оставите ли го да узрее и малко по-добре,става превъзходен.То всеки плод не узрее ли добре,не е добър.Относно разните пернати аз използвам това;
http://www.newfresh.org/shop/product/18 ... ekara.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Добре е да се сложат и разни ленти за сплашване и стари капачки за буркани Омния по три една под друга например навързани,който издават и звук при разклащане.А има и един друг начин,въздушната пушка например(да не преминаваме и в по горна категория подобни средства) :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”