Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от tili »

Мисля, че входът трябва да е представителен през всички сезони. Това, според мен може да се постигне само с добре обмислена композиция от вечнозелени.Те имат голямо разнообразие от форми и цветове, както знаем :)Розите са тъжна гледка през зимата. Можеш да слагаш разни сезонни за обогатяване с цвят като почнеш от луковични и нататък, та чак до сняг. Напр. топчестите хризантеми имат хубава форма като са зелени, съчетано с мечовидни листа на ириси. Има по-представителни и красиви растения. Виж идеи в разните сайтове за Front door.
Аз също имам бордюр и една топка чемшир. За малко да ги изпусна, но се усетих в последната секунда и с НуреллеД и разни други препарати ги спасих. Вече две години си растат без проблеми. Ограждат ми масива от хортензии и няма проблем да се прекрачи за обслужване. Сега ги пръскам винаги заедно с розите.
Ще стане, обмисли си го добре :daaa:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Мисля, мисля! И Миша ме хвърли в радикален размисъл.
Проблемът е, че много държа на Цветелинките и искам да са на парадно място, да ги виждат повече хора. Бих засадила цял ред на тротоара, обаче той е тесен и няма място. Та затова се завъртях около розите.
Иглолистни не харесвам особено, освен за разнообразие тук там, стоят ми като сфинксове все едни и същи целогодишно. Предпочитам да използвам вечнозелени широколистни. Имам 2 пъстролистни илекса (малки са още), чудя се дали пък не мога и тях да наместя отпред :hmmm:
Нали ви казах, че подреденото мислене не ми е силна страна и предния двор ще се окаже предизвикателство. Е, поне има време за размисъл и обсъждане до пролетта. Благодаря на всички за идеите, дайте още :tzvetentze:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от nadin »

За илексите имам някои резерви свързани с презимуването особено класическите английски илекси. Понякога при силни северни ветрове и много студени зими им измръзват листата и стават грозни. За пред парадния вход не знам как ще стоят. Нещо като вечнозеления чимшир. Уж е вечнозелен ама като го задуха вятъра зимата става на кафеви петна и дупки пролетта. Поне при мен е така.
Ти знаеш ли точно от кой вид са тези вариегатните илекси?
Ето тука една много подробна статия за видовете и колко са студоустойчиви.
https://pubs.ext.vt.edu/3010/3010-1482/3010-1482.html
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Благодаря, Наде!
Знам го проблема с вечнозелените широколистни и силния вятър. По-скоро са за градини с високи дувари и на подветрената страна. Май и рододендроните са така (затова не гледам такваз стока). Аз затова се чудя дали да сложа илексите точно в предната градина и по-близо към стената, където ще са горе-долу защитени от северния и западен вятър, защото в задната част завет няма. За Кривеца (така по нашия край наричат източния вятър) нищо не мога да направя.
Илексите са ми от Пландорекс, трябва да разровя да видя какви точно бяха.

Проверих. Такъв е Ilex aquifolium handsworth new silver.
Като се замисля, май отпред ще е единственото подходящо място, ако въобще има такова при мен. Освен ако не ги оформя някак в контейнери до входната врата (класика) да са съвсем на завет. Нали понасят засенчване. Уф, сега пък и илексите да мисля :lol:

Като съм на тема илекси, да ви разкажа одисеята си с един листопаден Ilex verticillata. Значи, преди 5 гоини (май толкова станаха) есента си купих един илекс целият отрупан с плодчета, без листа, прекрасна гледка! И после се почна едно търсене на татко, не ти е работа! Оказа се, че никой из софийските разсадници не беше чувал за този вид, вкл. и тези, които ми го продадоха :lol:
Тогава реших, че щом не мога да намеря мъжко растение, ще трябва да си го произведа. Събрах семената от моята илекска и ги засях в саксия на балкона. Естествено, те никнат трудно и бавно. Бях забравила саксията още първата година, но понеже беше покрита с фолио и не беше изсъхнала и О, чудо! На втората година постигнах някаква страховита кълняемост! Не вярвах на очите си! Разсадих част от семеначетата, другите подарих на един разсадник, че нямах място. Сега чакам да видя кой момче, кой момиче. Междувременно мамка им седи и чака опрашител. Искам да си направя малък жив плет от тях, но ми се иска да има повечко женски и 1-2 мъжки. Есенната им окрска е много красива и като се добавят плодчетата гледката е приказна. Та така ...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от zeleno »

незнам защо точно за твойта градина се сетих , като я зърнах

Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Благодаря, Зеленко :tzvetentze:
Т.е. за моята още неслучваща се градина :|
Много е хубава композицията. Не съм виждала такова гинко, ако е гинко, сякаш е плачещо. От къде ли се намира и къде ли да го сложа :lol:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от zeleno »

това е гинко на щамба , от онези лилипутестите
но ти нали си имаше предвидени някакви дръвчета
абе , някакси , си представях , че точно подобен ефект търсиш / не съм забравила , че имаш за там вече купени рози ;)
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Да, такъв ефект търся. Подреден и с малко, повтарящи се видове, голямо изпитание ...
Сега имам модифицирана идея, нещо средно между моята първоначална и предложението на Миша, но искам някак да я нарисувам или начертая и тогава да я покажа.
Тия дни тамън решим да ходим да трясираме лехи и пътеки и все нещо непредвидено изниква и не успявам. В резултат розите на село стоят незагребани, щото чакат пресаждане, пък то все не се случва.
Уф, дано поне розите от Петрович като дойдат да си отидат на постоянните места, ей ги и холандките ще ги затрапя край оградата да видим колко временно ще се окаже :hmmmmmm:
лалесъм

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от лалесъм »

Рени, навремето обсъждахме заедно CHEwpurplex и се сещам нещо специфично за моята, което може да те интересува :dovolen: А това е, че стъблата й растат много хоризонтално от присадката и са дебели и твърди. Мислих, че това е особеност на моя си корен роза от Петрович, но сега виждам в Хелпито и друга снимка, показваща същото само, че на нея клонките са тънки. А най-известната снимка на тази роза е как е вързана на подпора и изглежда подходяща за арка, но при мен съвсем не е така. Имай го предвид при планирането :daaa:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Лаленце, благодаря за инфото :tzvetentze:
За съжаление моята Chewpurplex се оказа сменена и май си имам 2 бр. Fleurs en Seine :snif:
Не я поръчах тази година и не съм й търсила място, защото искам първо да настаня наличните рози и после да видя какво къде и дали може да се добави. Ако имаш някое резниче от Chewpurplex с удоволствие ще менкам за нещо от моите, даже ако искаш едната Fleurs en Seine я вадя при първа възможност :D
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”