от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

В тази тема искам да събираме мнения от първа ръка , на потребители от форума ...
Какви дръвчета търсих , какви купих , от къде ги купих , как се развиват и прочие ....
Препоръчани сортове - също от първо лице .... не извадки от нета
Малко закъсняла , но смятам , че ще е много , много полезна за нас
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

аз съм си купувала от Овощарския институт в Пловдив , нашата прочута поръчка за Стендесто
Стендесто-то ми се оказа обикновена синя слива , предполагам Стенлей
освен това си купих и две праскови Ласкава - дърветата плододават обилно :!: / но аз оставих само миналата година един плод , който да опитам и го откъснах сравнително зелен , защото мойте дръвчета са пред блока .... :mrgreen: / , станаха доста високи , като за праскова , нищо обаче не е в състояние да ги избави от обичайната къдравост / болеста минава и заминава , дървото пуска наново листа и си се развива чудесно :hmmm: , като за любител де /
тази есен си купих онлайн две дръвчета от СС
пристигнаха твърде рано , без листа , на гол корен , просто мушнати в чувал на Еконт / това не е критика , а описание /
синята слива Йо Йо по-младо свежо дръвче , кайсията Силистренска късна поне две години е лежала затрапена / имаше два отчетливи прираста от по 20-ина см от зор , дет се вика , нямаше изсъхнал вид
засях , полях , ще докладвам дали са тръгнали и какво-що
всички изброени дръвчета са посадени в София
пп на мейл получих доста инфо от polyabs
силно се надявам и тук да го сподели
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Миша »

Като говорим за Сортови семена - ми много съм доволна ,ама толкоз доволна....че чак не бива :mrgreen: , купих си череши Бинг и Ван , в резултат имам вишнап и бяла череша, че са хубави дръвчета спор няма, ама поне едното да беше излязло като на етикета :evil: :svekurva:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от wrong dreamer »

Мой приятел казва - Когато си купуваме чорапи - преровим пазара в окръга и това за 2-3 лева. Когато купуваме плодно дръвче, купуваме първото което ни попадне, а това е дългогодишна инвестиция.
Хубава идея.
Проблема е , че много малко от продавачите знаят какво продават. Когато ги попиташ за сорт, отговарят - "Това е супер-сорт".
Аз се самоубих с АМВ-Агро. От 4 години не спирам да откривам нови и нови сортове грозде от купеното от мен.
Доволен съм от Таралас, макар да съм загубил няколко бройки. На фона на цялата бройка, това е нищожен процент. Стендесто е огромно разочарование. За Ласкава никой не говори. Тя - също е гаф. Ще ви предложа друг вариант. Тук опишете какво искате и по опитните / и по прецаканите / от вас да ви опишат пътя. Пък и да коригират сорта. Често ставаме жертва на неграмотна реклама. Продават ни извънземни растения със супер продуктивни качества и устойчивост на болести, достойна за стерилна среда.
Аз винаги проверявам сортовете в нета.
И пак ме мамят.
Съвета ми е - купувайте от хора, които събират клиентела. Те лъжат по малко и информират по полезно от златотърсачите.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

ами , че точно това е идеята :daaa: :daaa: :daaa:
аз съм питала неведнъж от къде , какво - но никой не се е захласвал да ми отваря очите :mrgreen: / за разлика от розите дето се утрепваме да обясняваме от къде , като какво качество идват , цени , съвпадение на сорта и прочие ... /
реших , че трябва да питам в нарочна тема , така ще видят повече хора , ще се съберат повече мнения
аз лично си търся кайсия която да не изсъхне до две-три години и да РАЖДА
освен това търся ранна ябълка Петровка / обещаха ми да ми ашладисат , дано :stiskam: /
по моя поръчка ми купиха дюля Асеница от пловдивските агри ли бяха , флори ли бяха ... :hmmm:
искам и едра слива , кръгла / не като Стенлей / , с малка отделяща се лесно костилка
пък и хубава синя слива искам
дръвчетата ще се сеят в тракийската низина , наоколо опрашители колкото щеш , но все пак е добре да знам какви сортове за опрашване са нужни
дръвчетата са за лична консумация , няма да сея декари
незабравка

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от незабравка »

Мене пък ме е засърбяло за компактни сортове овошки,след копнежа по иглолистните джуджета дойде и този по ябълки ,круши джуджета и тн,Дали обаче такива сортове се продават в БГ? Идеята ми е,че тези дървета ще заемат по-малко място,обгрижването ще отнема по-малко време ,а плодовете ще са колкото да смогнем да ги изядем докато са свежи. :P
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Asarina »

Az sam kupuvala normalni dravceta ot razsadnik Uzunov, Pazardjichko. Vsicki dravceta dojdoha mnogo hubavi, prihvanaha se. Ochte ne sa rajdali, no rastat. Kupih diulia Asenitza - mejdu diulia i jabalka, muchmula bez semki, dve kruchi, vichnap.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от zeleno »

незабравка написа:Мене пък ме е засърбяло за компактни сортове овошки,след копнежа по иглолистните джуджета дойде и този по ябълки ,круши джуджета и тн,Дали обаче такива сортове се продават в БГ? Идеята ми е,че тези дървета ще заемат по-малко място,обгрижването ще отнема по-малко време ,а плодовете ще са колкото да смогнем да ги изядем докато са свежи. :P
продават , но колко ги бива незнам
аз съм решила да оформям с ниско стъбло и като чаша - имаше си име тази резидба , ще погледна какво беше
Deleted User 2919

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Deleted User 2919 »

незабравка написа:Мене пък ме е засърбяло за компактни сортове овошки,след копнежа по иглолистните джуджета дойде и този по ябълки ,круши джуджета и тн,Дали обаче такива сортове се продават в БГ? Идеята ми е,че тези дървета ще заемат по-малко място,обгрижването ще отнема по-малко време ,а плодовете ще са колкото да смогнем да ги изядем докато са свежи. :P
Купихме за пробация ябълка и круша колонвидните.Изглеждат екзотично, много плодове.Но не са вкусни.Сорт не беше указан, само че колоновидни са.Цена доста екзотична също - 15 лв. Искам за пробация още да имам червенолистна ябълка..но сигурно плодовете и също ще бъдат не за ядене :D Колоновидните не трябва да режат.Точка на ръст да се запазва. По-добре, да се направи бонсай от обикновена ябълка или круша..Корените им се подрязват през определено време вкръг , корона се оформя, като щамб.http://zpitomnik.ru/?alias=bonsaj" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от wrong dreamer »

Вероятно търсите плодни дръвчета. Повечето коментари тук са объркани и неточни, но става ясно, че си търсите собствено отгледани плодове.
По ред - повечето кайсии са самоплодни. Малко от тях изискват кръстосано.
Цените за популярните сортове е от4 до 6 лв. По новите и екзотични започват от 8 лв до към 15 за патентованите с "крауни". Предвид климата ни, бих препоръчал италиански, френски или испански. Напр. Фарбали - едър, сладък, системно високи добиви и не се попарва от ранни слани /средно-ран/. Ябълките са по специални. Те са ранни, за директна употреба /сочни и сладки, но нетрайни / и зимни.
Аз бих потърсил устойчиви илипоне по устойчиви, за да не храня децата си с химикали. Израза "Нещо което не се лекува с ракия, е нелечимо " да се перефразира на "Нещо което не се предпазва от Бордолезов разтвор - не го купувай".
Цените тук са от 3,50 до 6,50 за популярните, но екзотичните стигат дооколо 45 лв.
Не смесвайте колонните дръвчета /те са за саксия/ с палмети тип " еспалир" /espalier/ които са за интензивно земеделие. Подложките са много и вие си избирате. За типа почва при вас и за размера. При ябълките има подложки за около 2,50м.
Сливите се делят на Европейски и Японски. Тези с малката костилка са японски.
Има вече около 30 сорта. Също на бавнорастящи и низки подложки.
Червенолистните ябълки за сега са само Crab apple, които са декоративни или за сайдер. Дребни и кисело-горчиви са .
Стана дълго - кой каквото иска да знае - да пиче тук. Влизам по веднъж на 3-4 дни и ако мога ще ви помогна. Аз самия имам 68 различни дръвчета и мисля, че съм ги подбирал много внимателно. И не пръскам с нищо освен Бордолезов. о, и някои отвари от био характер.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”