сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Албена »

По-добри са за сушене по-месести домати ,а не сочните. Аз суша чери и от типа на консервните домати.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от sendi1966 »

Сушат се.
Изображение
Миналата година пробвах и със сърцето на Албенга-изсушиха се. :dovolen: Нарязах ги на по тънки резенчета и ги сложих заедно с черитата да се сушат.Малко повече време им трябва за сушене.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 73 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

Сенди, впечатляваща редичка - като войничета.
Аз да споделя- да не допускате моята грешка. Прибрах изсушените домати в сладоледени кутии и - в хладилника да чакат да се изсушат и другите, та дружно да отидат в хартиени кесии във фризера. Днес ги извадих да ги покажа на приятелка и....изненада - доста от тях са започнали да мухлясват. Махнах всичко, което е вече започнало, а другите ги пъхнах в топла фурна. Дали съм ги прибрала нидоизсушени или пластмасовите кутии са виновни?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1730 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Мария Николова »

Конденз в кутиите... :evil:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Did_ka »

Малко позакъсняла, но ...
Аз суша предимно рома, на половинки, в сушилня за плодове и зеленчуци. От всички домати, които съм изпробвала през последните години, тези стават най-добре! Суша и прибирам в пликчета във фризера, на момента.
По същия начин процедирам със сини сливи и смокини
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от libra »

Kaква е сушилнята ,какво количество събира?
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Did_ka »

Сушилнята ми е на zelmer с три тави. Събира ~1,8кг домати на половинки (махам семето и надирам ципата с остриета). Суша на минимална (първа) степен две нощи подред (общо 14-16 часа). За времето, в което не се сушат (докато ме няма) ги прибирам в хладилник, защото за няколко часа навън не изсушените домати се развалят. ( Не знам как се сушат на слънце, все се разваляха...)
Даже като са свили обема си през първата нощ на сушене, през втората нощ ги преподреждам в две тави и зареждам третата с пресни домати.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от libra »

Ясно. Мисля,че съм го писала ,но пак да кажа-чела съм/само/,че на 50 гр във фурната успешно става същата процедура.Сушенето пак е многочасово,една нощ,а както казваш и ти,май,и втора трябва.Утехата е ,че могат да се сложат 2-3 тави ,ако има налични решетки.
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Did_ka »

Да, става и на фурна, но лошото е че трябва да държиш вратичката на фурната леко открехната да излиза парата. Освен това трябва да е фурна с вентилатор , за да сушиш повече от една тава наведнъж и по възможност да слагаш доматите върху решетка , а не директно в тава - изпарява се по-бързо. Оказа се също, че моята фурна се изключва след 4 часа постоянна работа ... та не става за цяла нощ - явно пази нескопосани домакини :lol: Да не говорим, че харчи много повече ток от сушилнята. Пробвах много варианти. За това си купих сушилнята и съм доволна :dovolen:
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 73 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

Здравейте! Хайде сега давайте идеи за приложение на изсушените и съхранени домати. Аз ще съм ученичка. :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”